איך להתמודד עם נער מצבי רוח?

להתנהגות הרוח של ילדכם יש יסודות פיזיולוגיים
להתנהגות הרוח של ילדכם יש יסודות פיזיולוגיים.

גיל ההתבגרות יכול להיות קשה הן להורים והן לילדים. הורים מתקשים לעיתים קרובות להתמודד עם הפיכת ילדיהם המתוקים והאוהבים לבני נוער דוקרניים ומתנגדים לכאורה. בני נוער מתוסכלים בקלות כאשר הוריהם אינם מצליחים להבין את טורנדו ההורמונים, הלחצים והעצמאות המתפתחת בהם הם מסתובבים. השתדל להבין עם מה המתבגר שלך מתמודד בשנים טרנספורמציות אלו. לאחר מכן, נקטו מגוון של טקטיקות להפניה ולעודד את ילדכם בזמן שהוא נוסע לעבר הבגרות.

שיטה 1 מתוך 5: להבין מדוע המתבגר שלך מצבי רוח

 1. 1
  מכירים כי להורמונים יש השפעה משמעותית על מצב הרוח. להתנהגות הרוח של ילדכם יש יסודות פיזיולוגיים. הורמוני ההתבגרות שוטפים רמות מוחצות של כימיקלים כימיים לעתים קרובות דרך המוח המתפתח של ילדכם.
  • שים לב שההורמונים הקיימים אצל מבוגרים יכולים לפעול אחרת אצל בני נוער. מוח בוגר חווה את ההורמון THP, למשל, כהשפעה מרגיעה; בגיל העשרה שלך THP מייצר חרדה מוגברת.
 2. 2
  זכור כי המוח של המתבגר שלך עדיין מתפתח. האונה הקדמית של בני האדם - החלק במוח שאחראי על שליטה בדחף, שיפוט וקבלת החלטות - לא מבשילה לחלוטין עד שאנחנו בתחילת שנות העשרים לחיינו. מוחו של ילדכם עדיין ממש בבנייה, אפילו שאר גופו עשוי להיראות "מבוגר".
 3. 3
  הזכר לעצמך שילדך לא נהנה ממצב רוח. ילדכם מתקשה להתמודד עם מפגש השינוי ההורמונלי, שינויים בגוף, פיתוח זהות, לחץ מצד חברים ותחושת עצמאות מתפתחת. לא פלא שהוא או היא מתנהגים! הם עשויים להיות מתוסכלים, מבולבלים או אפילו מפוחדים מהשינויים המתרחשים בחייהם. ילדכם זקוק לכם כדי לספק יציבות ותמיכה - גם אם הוא או היא אומרים לכם משהו אחר לגמרי.
 4. 4
  הסתכל אחורה על גיל ההתבגרות שלך. אולי הדרך הטובה ביותר להבין את המתבגר שלך היא לזכור איך היה להיות עצמך. חשבו על הניצחונות והמאבקים שלכם, ושקלו כיצד הוריכם חוו אותם.
שיטה 1 מתוך 5: להבין מדוע המתבגר שלך מצבי רוח
שיטה 1 מתוך 5: להבין מדוע המתבגר שלך מצבי רוח.

שיטה 2 מתוך 5: הפניית התנהגות שלילית מחדש

 1. 1
  הישאר רגוע ועקבי. הורמונים יכולים להפוך בני נוער לרגשיים במקום הגיוניים. הם עשויים אפילו להרגיש מעורערים מעוצמת הרגשות שהם חווים. הילד שלך צריך שתהיה נוכחות רגועה ועקבית בחייו.
 2. 2
  הציבו גבולות ברורים להתנהגות ולתקשורת. חלק את ילדך בפיתוח כללים אלה. פעולה זו מכבדת את פיתוח העצמאות שלה ומעניקה לך הזדמנות להזכיר לה מאוחר יותר שהיא עזרה בפיתוח כללים אלה ועכשיו עליה לחיות על פיהם. היא אולי רוטנת, אבל ידיעת הגבולות שלהם עוזרת לבני נוער להרגיש בטוחים.
  • קבע והשתמש בתוצאות על התנהגות לקויה, אך הפוך את רשימת הכללים וההשלכות שלך לקצרה ככל האפשר. תן עדיפות לחששות העיקריים שלך.
  • בחר את הקרבות שלך. אם המתבגר שלך בעצם מתנהג, התעלם ממטרדות קלות כמו כתפיים, גבות מורמות או מבטים משועממים.
  • לפעמים, בני נוער עשויים להיות מכובדים מבלי משים. (שוב, המוח שלהם מתפתח.) שואלים ברוגע על כוונתם - למשל, "ההערה הזו יצאה נשמעת די פוגענית. התכוונת להתנהג בגסות?"
 3. 3
  התמקדו בהתנהגות של ילדכם, לא באישיותו או באופיו. הודיעו על הסתייגותכם מהתנהגות לקויה, אך התמקדו במה שהמתבגר שלכם עושה, ולא במי שהוא. ילדכם אינו טיפש, גם אם החלטתו לטרוק דלת בתסכול וללכוד את אצבעות אחותו הייתה פחות מבריקה. המשך לאשר את ערכו כאדם גם כשאתה מסביר מדוע התנהגותו לא הייתה מקובלת.
אולי הדרך הטובה ביותר להבין את המתבגר שלך היא לזכור איך היה להיות עצמך
אולי הדרך הטובה ביותר להבין את המתבגר שלך היא לזכור איך היה להיות עצמך.

שיטה 3 מתוך 5: מתן תמיכה חיובית

 1. 1
  בילו זמן עם המתבגר שלכם. הפוך את עצמך לזמין לשיחה כאשר ילדך מביע עניין בכך. הציעו לנסוע לבני הנוער ואז השתמשו בזמן ברכב לשיחה; לפעמים ישיבה זו לצד זו יכולה להציע מקום נוח יותר לשיחה.
 2. 2
  הישאר מעורב בחיי היומיום של העשרה שלך. לפעמים זה יהיה קל יותר מאחרים, אך השקיעו מאמץ לשאול שאלות על פעילויות ואירועים. עקבו אחר צוות הספורט של ילדכם או השתתפו בהופעותיו.
  • שקול ללמוד עוד על אחד האינטרסים של ילדך כדי לספק בסיס משותף. אם הבת שלך אוהדת כדורגל מושבעת, התחל לעקוב בעצמך אחר הליגה האהובה עליה. למרות שתמשיך לאפשר לילדך מרחב לפתח את תחומי העניין שלה מבלי להרגיש חנוק, תחום אחד של בסיס משותף יכול להקל מאוד על השיחה היומיומית.
  • עודד את ילדך להשתתף בפעילויות להפגת מתחים כגון ספורט, או להירגע עם סרט מצחיק.
 3. 3
  הציעו לילדכם זמן לבד. בני נוער זקוקים לעצמם זמן כדי לעבד את השינויים הרבים שהם עוברים.
  • עודד את ילדך לכתוב ביומן פרטי.
  • צעד אחורה ואפשר לילדך את המרחב להבין כמה דברים לבד. אתה תוכיח שאתה מאמין שהוא מסוגל לעשות בחירות מתאימות ושאתה סומך על שיקול דעתו.
 4. 4
  תאשר את ילדך. בני נוער נהנים מחיזוק חיובי - והרבה מזה - כשהם מתמודדים עם גיבוש זהות עצמאים משלהם. ספר להם מתי אתה גאה בהם. שבח התנהגות חיובית. גם בעיצומו של דיון סוער יותר, שימוש במינוח חיובי יכול להיות מועיל מאוד ("אני יודע שהמורה שלך מאוד מתרשם מהביצועים שלך בכימיה. בואו נבין איך אנחנו יכולים להסכים על לוח זמנים שמאפשר לך להמשיך לגשת לבחינות האלה תיהנו גם זמן מה עם החברים. ")
  • השתמש בשבחים תיאוריים. היה ספציפי: "אהבתי מאוד את הדרך בה עזרת לאחיך הקטן בזריקת הקפיצה שלו. יכולתי לראות את הגאווה שלו כשהוא הכין את הסל הזה - עשית עבודה נהדרת לעזור לו להרגיש שהוא יכול לשפר את הטכניקה שלו."
  • תן לילדך לדעת שאתה מודע לדעותיה ומעריך אותו.
 5. 5
  חפש מנטור לילדך. טקטיקה זו יכולה להיות חשובה במיוחד במצבים בהם היחסים שלך עם המתבגר שלך הפכו די קשים. מבוגר מהימן אחר כמו דודה, דוד או חבר משפחה יכול לעזור בפרנסת ילדך בתקופה קשה זו בחייך.
  • גם במצבים בהם מערכת היחסים שלך חזקה למדי, מנטור יכול לספק לילדך תמיכה חשובה נוספת.
 6. 6
  תראה את האהבה שלך. ייתכן שהמתבגר שלך מתנהג כלא אהוב. העשרה שלך אולי אפילו מרגישה שהוא לא אהוב. תפקידך כהורה הוא לאהוב אותם ויהי מה. השאירו פתק, חבקו או דברו מילות אהבה לילדכם כל יום.

שיטה 4 מתוך 5: שמור על עצמך

 1. 1
  זכור שאתה מודל לחיקוי. אם ילדכם יראה אתכם מתנהגים בצורה גרועה לאחרים או עוסקים בהתנהגויות הרסניות כמו שתייה מרובה, עישון או שימוש בסמים, לא תהיה לכם אפשרות להשתמש בביקורת על התנהגותו הלקויה.
 2. 2
  לטפל בצרכים הבסיסיים שלך. אתה תהיה מצויד טוב יותר להתמודד עם הלחץ של גידול נער כשתהיה מנוח היטב, אוכל בריא ותאפשר לעצמך זמן לפעילות גופנית סדירה.
 3. 3
  קח הפסקות. הקפידו לבנות זמן מספק בשגרת היומיום שלכם להירגע ולקחת הפסקה מילדיכם. התעוררו מוקדם, צאו לטיול קצר, או יידעו את ילדיכם שאתם לוקחים כמה דקות לקרוא פרק בספרכם ויעבדו שוב איתם לאחר שתסיימו. אתם תשמרו על עצמכם מאוזנים, גם כשאתם מדגמנים טיפול עצמי טוב לילדיכם.
 4. 4
  חפש תמיכה. שוחח עם חברים או עם בן זוגך על גידול ילדים. האמרה הישנה ש"צריך כפר כדי לגדל ילד "אכן נושאת אמת; אחרים יציעו תובנה חשובה, עצות או פשוט אוזן קשבת עבורך כדי לפרוק חששות ותסכולים.
  • שקול למצוא קבוצת תמיכה או מקור אחר לעזרה חיצונית אם אתה באמת מתקשה. התייעץ עם יועץ בית הספר של ילדך או עם רופא המשפחה שלך למידע כיצד למצוא תמיכה נוספת.
 5. 5
  הישאר מודע לבריאות הנפש שלך. מתח רציני יכול לייצר תסמינים של דיכאון או חרדה. אם אתה חושש שאתה סובל ממחלות כאלה, אנא פנה לרופא שלך.
ילדכם מתקשה להתמודד עם מפגש השינוי ההורמונלי
ילדכם מתקשה להתמודד עם מפגש השינוי ההורמונלי, שינויים בגוף, פיתוח זהות, לחץ מצד חברים ותחושת עצמאות מתפתחת.

שיטה 5 מתוך 5: ציון סימני אזהרה לבעיות חמורות יותר

 1. 1
  למד להבדיל בין התנהגות מצבי רוח לכעס מסוכן. רוב בני הנוער במצב הרוח פשוט נאבקים עם השינויים הרבים שהם חווים בחייהם. אולם מדי פעם בני נוער חווים כעס רציני יותר. אם אתה מזהה את אחד מסימני הכעס המסוכנים האלה, פנה מיד לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש:
  • זעקות לעזרה - הצהרות כי ילדכם מתכוון להזיק.
  • הזדהות קיצונית עם קבוצה אחת או השתייכות. אם העשרה שלך מביעה רצון "לצאת למלחמה" עם קבוצות אחרות, הוא חצה את הגבול לחשיבה מסוכנת.
  • חוסר תקשורת מוחלט. זה נורמלי להתאמץ כדי לתקשר טוב עם ילדך המתבגר, אך המצב הפך להיות מסוכן אם ילדך יפסיק לדבר איתך או עם בני גילה לחלוטין. זהו סימן לניכור רציני.
  • אלימות. שימו לב להתנהגויות כמו מכה או ונדליזם, מכיוון שהתנהגויות אלו יכולות להסלים.
  • נשירה, לא רק מבית הספר אלא מפעילויות שילדכם נהנה בהן בעבר. דבר אחד הוא שילדך יגיע לבית הספר התיכון ויחליט שנמאס לו לשחק כדורגל, אך נער שמפסיק להזדהות עם אחרים לגמרי עשוי להיות מסוגל לגרום להם נזק.
  • שימוש לרעה בחומרים, במיוחד בשילוב עם אחת מההתנהגויות לעיל. זכור כי שימוש בסמים יכול לכלול שימוש לרעה בחפצים ביתיים נפוצים כגון "הרחת" דבק או גניבת תרופות מרשם מארון התרופות שלך.
 2. 2
  הכירו מתי ילדכם סובל מדיכאון. צפו בסימנים הבאים לכך שילדכם זקוק לטיפול בדיכאון:
  • מצב רוח מדוכא או תחושות של עצב לרוב.
  • חוסר אנרגיה כמעט מוחלט.
  • חוסר עניין או מוטיבציה.
  • חוסר יכולת ליהנות מפעילויות שנהג ליהנות ממנה.
  • נסיגה ממשפחה או מחברים.
  • תחושות של כעס, עצבנות או חרדה.
  • חוסר יכולת להתרכז.
  • שינויים משמעותיים במשקל (ירידה או עלייה).
  • שינויים משמעותיים בדפוסי השינה, מנדודי שינה ועד שינה כל הזמן.
  • רגשות אשם או חוסר ערך.
  • מחשבות על מוות או התאבדות.
  • ציונים כושלים בבית הספר.
 3. 3
  נקוט פעולה כאשר יש לך חששות רציניים. צורת הפעולה שתנקוט תלויה בחומרת החששות שלך.
  • אם אתה חושש שילדך עוסק בהתנהגות הרסנית ללא כעס או דיכאון מסוכן, גש אליה עם מידע ולא אתגר. ספק ספרות וקישורי אינטרנט. פעולה זו מפגינה כבוד והתייחסות ליכולתו לקבל החלטות טובות יותר בעתיד.
  • אם אתה חושש שילדך עלול להוות סכנה לעצמה או לאחרים, פנה מיד לעזרה. פנה לרופא שלך, איש מקצוע בתחום בריאות הנפש או עם יועץ בית הספר של ילדך.

שאלות ותשובות

 • בגיל ההתבגרות, איך עלי להתמודד עם הורה מצוברח? אני מתקשה להשתמש בצעדים אלה כמדריך לדמות מבוגרת. כמו כן, האם מישהו יודע אם הורמונים עולים כשמישהו מגיע לגיל 60?
  כשאתה קטן אתה רואה את ההורה שלך כמושלם, גיבור. רק בגיל ההתבגרות אתה מבין שהם פגומים. גיל המעבר הוא סיבה לכך שהורמונים עולים אצל נשים בסביבות גיל זה, אך ישנן סיבות רבות שההורה שלך יכול לנהוג כפי שהוא. נסה לשמור על פרופיל נמוך, או עזור קצת יותר. אם זה לא עובד, תצטרך לקבל שההורה שלך במצב רוח. אם מצב הרוח שלהם באמת משפיע עליכם, אני מציע לדבר עם מבוגר מהימן אחר בנושא.

תגובות (3)

 • ylarson
  מידע נחמד מאוד, מועיל מאוד. תודה.
 • vwolf
  אני אוהב את התיאור היסודי של התינוקות היפים והגבוהים האלה שמסתובבים להיות מרושע. עצוב. כועס עלינו. ודרך עבורנו להתמודד עם עמדותיהם המשתנות ללא הרף.
 • federicokessler
  הסביר בצורה ברורה מאוד את טווח הרגשות שאנו רואים שקורים עם המתבגר שלנו (כמעט בן לילה!), אז גרם לנו להרגיש שזה 'נורמלי' שהם מתנהגים בצורה כל כך שונה. נתן לנו הנחיות מאוד חיוביות וקלות למעקב.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail