איך להתגבר על פחד ממים עמוקים?

פחד ממים עמוקים הוא פוביה שכיחה מאוד ואין מה להתבייש בו. עם זאת, אם אתה רוצה להתמודד עם הפחד שלך, נסה לדחוף את עצמך בהדרגה מאזור הנוחות שלך. שקול להביא איתך חבר שאתה סומך עליו לתמיכה. פנו לבריכה או לאגם שקט ונשתכשכו למים עד שתתחילו לחוש פחד. ואז, השתכשך בהדרגה עמוק אחר צעד. היצמד לצד שבו אתה יכול להחזיק את הקצה אם אתה צריך. ככל שתחשוף את עצמך למים עמוקים, כך תהיה לך יותר נוח איתם. אתה יכול גם להתאמן על צף במים רדודים, מה שרגיל אותך להניח את הרגליים מהקרקע. ברגע שנוח לך לצוף, נסה לשים את הראש מתחת למים למשך כמה שניות בכל פעם. זה יעזור לבנות את הביטחון שלך במים עמוקים יותר. לטיפים נוספים, כולל כיצד למצוא קורס שחייה למבוגרים באזורכם, קראו הלאה!

איך אוכל להתגבר על הפחד שלי שיש משהו מתחתי כשאני שוחה במים עמוקים
איך אוכל להתגבר על הפחד שלי שיש משהו מתחתי כשאני שוחה במים עמוקים?

הפחד ממים הוא אחת הפוביות הנפוצות ביותר בסביבה. ניסיון להתגבר על זה אולי מרגיש כמו צרה מפחידה, אך עם הזמן והכוונה, אתה יכול ללמד את עצמך להיות יותר רגוע במים בכל עומק. התמודד עם הפחד שלך באמצעות הכנה נפשית, תרגילים זהירים ו / או עזרה מקצועית שתאקלם אותך בהדרגה לסוף העמוק.

חלק 1 מתוך 4: הכנת עצמך נפשית

 1. 1
  הכירו בפחד שלכם. אנשים רבים עם פוביה זו עוברים טראומה נוספת בגלל שהם מרגישים נבוכים או מתביישים מכך. הם יתאמצו מאוד כדי להימנע מלהתמודד עם הפחד שלהם. עם זאת, קבלת הפוביה שלך היא הצעד הראשון לקראת הטיפול בה.
 2. 2
  שים את הפחד שלך בפרספקטיבה. פחד ממים עמוקים הוא דבר נפוץ שמשפיע על מיליוני אנשים. לכל אחד דרגת נוחות שונה עם מים, ומעט מאוד אנשים מרגישים בנוח לחלוטין במצבים של מים עמוקים. זה שום דבר להתבייש בו.
  • מחקרים מצביעים על כך שמעל מחצית מהמבוגרים האירופאים חוששים ממים עמוקים.
  טיפ מומחה

  היסוס סביב המים יכול למעשה להועיל. אמנם משחק במים יכול להיות מאוד מהנה, אך אם אין לכם כישורי שחייה חזקים, זה יכול להיות מסוכן. מסיבה זו, עדיף למעשה להתחיל בהיסוס מסוים.

 3. 3
  זהה את מקור הפחד שלך. לפני שאתה מנסה להתמודד עם מים, הקדש זמן לחשוב על מתי הבנת לראשונה שאתה חושש מכך. האם היה אירוע מסוים או אדם משפיע שעורר את הפוביה שלך? אם אתה יכול לזהות את מקור הפחד שלך, זה יכול לפעמים לעזור להבין ולהתמודד עם החרדה שלך.
  • לדוגמא, אם אביך נבהל ממים עמוקים, סביר להניח שהוא העביר לך את הפחד. לחלופין, אם היית בסירה שהתהפכה, זה עלול היה לגרום לפוביה שלך. אם אתה מבין שיש נקודת מוצא הגיונית, היא עשויה לאפשר לך להתמודד טוב יותר עם מה שיכול להיראות כטרור לא רציונלי.
איך אני מתמודד עם מים הממהרים באפי בקפיצה למים עמוקים
איך אני מתמודד עם מים הממהרים באפי בקפיצה למים עמוקים?

חלק 2 מתוך 4: פונה למים

 1. 1
  בחר גוף מים בטוח ונוח. אם אתה מפחד ממים, אתה לא רוצה להתחיל מול אוקיינוס עם גלישה גבוהה. במקום זאת, עבור לבריכה בה נשלטים על טמפרטורת המים, עומקם וזרימתם.
  • אתה רוצה להגביל כל אי נוחות אחרת שאתה עלול להרגיש, כמו הקפאת מים או הרבה צופים, לכן מצא גוף מים שנוח בכל דרך אחרת מלבד הפחד שלך ממעמקים.
  • זה כנראה גם הכי טוב לבחור במים צלולים כדי שתוכלו לראות את הקרקעית. מים אפלים או אטומים יכולים להוסיף לחרדה שלך ממעמקים.
  • מפרץ או אגם רגועים עשויים לעבוד גם אם אתם מעדיפים להיות בחוץ. עם זאת, באופן אידיאלי, תבחרו בגוף מים בעל ירידה הדרגתית כך שתוכלו להיכנס אליו לאט.
 2. 2
  יש מישהו שאתה סומך עליו. אם הפחד שלך מבייש אותך, אתה עלול לגלות שקל יותר להיות שם איש מקצוע מיומן כמו מורה לשחייה או מציל שיודע בטיחות במים ואיך להתמודד עם אנשים ביישנים. לכל הפחות, צריך שיהיה לך אדם אחראי שמוכן לתמוך במאמצים שלך בלי ללחוץ או ללעוג לך.
  • לטובת הרגעת הפחדים, עדיף שתבחר במישהו שחיין מנוסה ונוח במים.
 3. 3
  השתכשך למים, עצור כשאתה מרגיש פחד. היכנס הכי רחוק שאתה יכול, וציין את הנקודה בה אתה נהיה עצבני לראשונה. אם אתה מרגיש נגיחה של פחד, עצור במקום שאתה נמצא ונשום עמוק לכמה ספירות לפני שאתה חוזר לכיוון הרדודים.
 4. 4
  דחף את עצמך להעמיק טיפה אחר צעד. כעת, צעדו במעגלים איטיים במים, התחילו ברדודים והגדילו בהדרגה את היקף דרככם כך שתדחפו את עצמכם להעמיק מעט בכל פעם.
  • קח את התהליך הזה לאט ככל שתצטרך. אנשים מסוימים עשויים להיות מסוגלים להתאמץ עד לעומקים שהם מעל לראשם תוך מספר שעות. אחרים אולי יצטרכו להפיץ את התהליך על פני תקופה ארוכה יותר, לעבור מעומק הברך יום אחד למותניים ביום הבא וכן הלאה.
  • המשך להזכיר לעצמך שאתה שולט בתהליך זה. אמנם טוב להמשיך ולדחוף את עצמך הלאה אם אתה יכול, אתה צריך להפסיק מיד אם אתה מרגיש שאתה מאבד שליטה.
  • אם אתה יכול, כיוון מחדש את מעורבותך במים על ידי התמקדות בתחושה המענגת של זרימת העור והגפיים תוך כדי הליכה. פעולה זו יכולה לעזור להסיח את דעתך מתחושות הפחד.
 5. 5
  שימו לב לנשימה שלכם. אם אתה מתרכז בשמירת נשימה איטית וסדירה, זה יכול לעזור להפחית בהלה או תגובות גופניות אחרות לפחד שאתה מתמודד איתו. תוך כדי הליכה במעגלים, התמקדו בנשימה עמוקה לספירת חמש ונשיפה איטית לספירת שבע.
אבל אני רוצה ללמוד לקפוץ למים עמוקים
אני בסדר שוחה במים עמוקים, אבל אני רוצה ללמוד לקפוץ למים עמוקים.

חלק 3 מתוך 4: הרחבת אזור הנוחות שלך

 1. 1
  שים את הראש מתחת למים. הצעדה היא לעתים קרובות אחד הדברים המסובכים ביותר עבור אנשים עם אקווה-פוביה, ולכן זה חכם לעבוד בדרך שלך כדי לעבור מתחת למים בצעדים, החל במצב מבוקר ורדוד. כשנוח לך עם התחושה שהראש שלך שקוע, הרבה יותר קל לטבול במים עמוקים.
  • השתכשך למים עד שתהיה בעומק המותניים, כך שתוכל להתכופף בקלות ולהגיע למים עם הפנים שלך.
  • התחל על ידי מתיז מים על הפנים שלך כדי לאפשר להם להסתגל לתחושה ולטמפרטורה. ואז, עצור את נשימתך ורכון עד שרק שפתייך נוגעות במים.
  • ברגע שנוח לך עם זה, התכופף בפה סגור כך שהסנטר והשפתיים שלך שקועים. נשמו נשימות עמוקות דרך האף, ושימו לב שעדיין תוכלו לנשום עם הפה מתחת למים.
  • ברגע שאתה מרגיש בנוח עם הצעד הזה, עצור את הנשימה והשקיע את הנחיריים שלך כמה שניות לפני שאתה קם ונושם. בעוד שמים עלולים לחדור לאף שלך, הם לא יגיעו עד לסינוסים שלך, וזאת הדרך היחידה שהיא תשפיע עליך לרעה.
  • השלב האחרון הוא להטביע את הראש לחלוטין, לעצור את נשימתך ולהישאר מתחת לשניות ספורות לפני שאתה קם ונושם. בדומה לאף שלך, תוכלו לציין כיצד המים נכנסים לאוזניים אך לא אמורים לפגוע בכם מכיוון שהם לא יעברו את תופי האוזניים.
 2. 2
  להפיח בועות. תרגיל זה מלמד אותך כי אתה יכול לנשוף מתחת למים מבלי למצוץ מים דרך הפה או האף. זה עוזר לך להיות יותר נוח להיות מתחת למים בחוץ ולהבין איך אתה יכול לאמן את גופך לקיים אינטראקציה בטוחה עם מים.
  • התחל בעומק המותניים, כורע כלפי מטה כך שפיך יהיה ישירות מעל פני המים. שאפו דרך האף ונשפו דרך הפה מספר פעמים, והבחינו באדוות המים מתחת לנשימה.
  • ואז, השקיעו את הפה אך שמרו על אפכם מעל המים. נשמו פנימה דרך האף ותנשפו לאט את האוויר החוצה דרך השפתיים. הנשיפה שלך אמורה ליצור בועות במים.
  • לאחר מכן, נשמו עמוק, שקעו את האף ונשפו בועות על ידי נשיפה איטית מהנחיריים. לאחר שסיימת לנשוף, קום ונשום.
  • לבסוף, נשמו עמוק והחזיקו אותו. נסו לשקוע את כל הראש ולהעיף בועות גם מהאף וגם מהפה. כשסיימת לנשוף, קום ונשום.
 3. 3
  נסה לצוף. הבנתם כי מים צפים ויחזיקו את גופכם צף אם תאפשרו להם לעבור דרך ארוכה בכדי להקל על חרדותיכם במעמקים. אם אתה רק לומד לצוף, עדיף לעבוד עם בן / בת זוג כדי לעזור לך לתפוס את זה בסביבה בטוחה ותומכת.
  • מכיוון שהתגובות הגופניות הטבעיות שלך לפחד (כמו להתכרבל או לדחוף את הרגליים למטה) עלולות להקשות עליך לצוף, התחל בכך שמישהו ימשוך את זרועותיך בעדינות במים בזמן שאתה שוכב שטוח ומרגיע את כל גופך.
  • לחלופין, האדם יכול לתמוך בך במצב נייח על ידי הנחת זרועותיו מתחת לגב בזמן שאתה שוכב על הגב במים.
  • ברגע שאתה מקבל תחושה של צף בעזרת, בקש מהאדם לשחרר אותך ולצוף כל עוד אתה יכול בלי עזרתו. כאשר אתה מצליח להישאר צף לאחר ששחררו אותך, נסה להתחיל לצוף לבד.
 4. 4
  לשחות איפה שאתה יכול להיתלות במשהו. כאשר אתה בודק את עצמך לראשונה במים עמוקים שבהם אינך יכול לגעת בקרקעית, הקפד להיצמד לאזור שבו תוכל להושיט יד בקלות ולתפוס משהו כדי לייצב את עצמך.
  • למשל, אתה יכול לשחות בקצוות בבריכה עמוקה. מדי פעם, שחרר את הצדדים ושחה, צף או דש מים כל עוד אתה מסוגל בלי להיות עצבני. נסו להאריך את הזמן שאינכם אוחזים בשום דבר עם כל שחרור.
  • אם אתם שוחים באגם, הישארו קרוב לסירה או רפסודה חסונים, כך שתוכלו בקלות לתלות או לטפס בכל עת שתצטרכו.

חלק 4 מתוך 4: פנייה לעזרה מקצועית

 1. 1
  הירשמו לקורס שחייה למבוגרים. מתקני Aquatics מקומיים רבים, כמו בריכות ציבוריות או YMCA, מציעים קורסים שמועברים על ידי מומחים שהוכשרו להתמודד עם aquaphobia. השתלמויות בקורס רשמי יכולות להועיל להתגברות על הפחד שלך מכיוון שהוא בטוח ומפוקח על ידי מומחה. הרשמה לשיעור תאלץ אותך גם להתחייב לטפל בנושא.
  • בחר בכיתה שתוכננה במיוחד למבוגרים. בעוד שחלקם עשויים לפרסם את עצמם במיוחד כשיעורים בהתגברות על אקוופוביה, כל קורסי השחייה למבוגרים יניחו כי לתלמידים יש מידה מסוימת של פחד או אי נוחות במים.
  • אפשרות זו נהדרת גם למי שמעריך את תמיכת הקהילה. מכיוון שחבריכם התלמידים יחוו חוויות ורגשות משותפים, אתם יכולים לעזור זה לזה להתגבר על הפחד שלכם מפני מים עמוקים ללא מבוכה.
  טיפ מומחה

  המומחה שלנו מסכים: אם אתם חוששים מהמים, הירשמו לשיעורי שחייה אישיים עם מדריך שחייה מקצועי. תוך מספר שיעורים תתחיל ללמוד מיומנויות שיעזרו לך להרגיש יותר בנוח ובטוח במים, ויהיה לך ידע מה לעשות במצב מאתגר.

 2. 2
  בקש עזרה מאיש מקצוע מוסמך בתחום בריאות הנפש. אם הפוביה שלך מרגישה יותר מדי מכדי להתמודד בכוחות עצמך או אם אתה מרגיש לגמרי לא מסוגל להתמודד עם מים עמוקים, פנה לרופא המטפל לקבלת הפניה לאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש. פסיכולוג, מטפל או יועץ חרדה יכול להכשיר אותך לנהל את הפחדים שלך באמצעות הפעלת שליטה עצמית במחשבותיך, רגשותיך ותגובותיך.
 3. 3
  נסה טיפול בחשיפה. טיפול בחשיפה חושף אותך שוב ושוב למצב שאתה חושש בו במרווחים איטיים כדי שתוכל ללמוד לשלוט בתגובתך אליו לאורך זמן. אם אתם מתקשים מול המים, היעזרו בפסיכותרפיסט מיומן שיוכל לפקח על התהליך באמצעות טיפול בחשיפה.
 4. 4
  קבל טיפול התנהגותי קוגניטיבי. חפש איש מקצוע מוסמך בתחום בריאות הנפש, כמו פסיכולוג או מטפל, שיוכל לספק טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בפוביה שלך במים עמוקים. צורת טיפול זו משנה את היחסים שלך לחשש בכך שהיא מלמדת אותך כיצד להתמודד טוב יותר ולהפעיל שליטה במחשבות ורגשות שנראים מכריעים.
אם אביך נבהל ממים עמוקים
לדוגמא, אם אביך נבהל ממים עמוקים, סביר להניח שהוא העביר לך את הפחד.

טיפים

 • קח את זה לאט ואל תתן לאנשים לדחוף אותך ללכת מהר יותר ממה שנוח לך לעשות. עזרה ומתן תמיכה מוסרית הם גדולים; לדחוף זה לא.

אזהרות

 • אל תנסה להתגבר על הפחד שלך על ידי קפיצה באמצע אגם במאמץ להצמיד את עצמך ממנו. זה לא בטוח או יעיל כמו לבנות בהדרגה את הסובלנות שלך למים עמוקים.
 • זה כנראה רעיון טוב להימנע מסרטים שיכולים להנציח את הפחדים שלך, כמו "טיטניק" או "מלתעות" או "מים פתוחים".
 • אל תשחו לבד. צפה בתנאי מזג האוויר והמים כדי להבטיח ששחייה בטוחה.

שאלות ותשובות

 • מה קורה אם אני קופץ אבל אחזור למטה בבריכה?
  הבט מעלה. ברגע שאתה חוזר לאוויר, צף על הגב ושחה לאט לכיוון רדוד כלשהו.
 • מקור הפחד שלי הוא היצורים החיים במים. איך אני יכול להגיע לזה? אולי עלי להפסיק לצפות בכל הסרטים התיעודיים האלה.
  כל שעליך לעשות הוא לזכור שבעלי חיים ויצורים תמימים לא יזיקו או יפריעו לך אם אתה לא מפריע להם.
 • איך אוכל לסמוך על חליפת הצלה כשיש לי פוביה ממים עמוקים?
  תרגלו חבישת מעיל הצלה במים רדודים, ואז עברו בהדרגה למים עמוקים יותר ככל שיהיה לכם יותר נוח. לקחת את זה צעד אחר צעד יעזור לך לרכוש ביטחון בלבישת חליפת ההצלה.
 • אני בסדר שוחה במים עמוקים, אבל אני רוצה ללמוד לקפוץ למים עמוקים. אני חושש שאבלע או שאכניס מים לאף או שלא אוכל לשחות בחזרה. איך אוכל להתגבר על זה?
  באופן טבעי צף גופך בחזרה אל פני המים. כמו כן, לבלוע מעט מי בריכה אין מה לדאוג, והמים שמגיעים דרך האף שלך לא יגיעו עד לסינוסים שלך. הזכר לעצמך את הדברים האלה. אם אתם מודאגים מאוד, קפצו רק לאזור ציבורי ומוגן.
 • אני שחיין נהדר, אבל במים עמוקים אני מתחרפן. איך אוכל להתגבר על הפחד הזה?
  כמו רוב הפחדים, לחיצה איטית על אזור הנוחות שלך תקל על כך. התקרב למים העמוקים בסירה, על גלשן או צף. תתרגל לתחושה ואל תמהר אותה או תדחוף את עצמך חזק מדי. אתה יכול גם לשקול לדבר עם מומחה אם אתה חושב שלפחד שלך יכולות להיות סיבות אחרות. אתה לא לבד לפחד ממים עמוקים.
 • איך אוכל לשחות במים עמוקים אם אני מפחד?
  העמיד פנים שהמים רדודים ולבוש חליפת הצלה כדי להרגיש בטוחים יותר.
 • כיצד אוכל להתגבר על הפחד שלי מקצוות עמוקים אם אני אפילו לא יכול להגיע לתחתית?
  קבל ממש נוח לשחות במים רדודים ובהדרגה להתפתח עמוק יותר כאשר הפכת לשחיין חזק.
 • אני גר ליד אגם ובבעלותנו סירה. המשפחה והחברים שלי תמיד רוצים לשוט רק כדי לקפוץ לאגם, אבל אני מפחד מזה. המים כמעט אטומים, ויש תנינים ונחשים. איך אני מתגבר על הפחד שלי?
  אתה כנראה לא צריך לקפוץ לאגם שיש בו חיות מסוכנות. זה נשמע כמו פחד רציונלי מאוד.
 • כיצד אוכל להיפטר מפוביית הטביעה שלי? עברתי שיעורי שחייה מרובים. בסופו של דבר נראה שהמורים פשוט שונאים אותי, ואני די מפחד מצילים.
  מצא מורה שאתה אוהב ולקחת שיעורי שחייה נוספים עד שיהיה לך באמת נוח במים. שוחח עם המורה שלך על מה שמפריע לך.
 • איך אני מתגבר על הפחד שלי להיסחף?
  הזכר לעצמך כי נדירות מאוד להיסחף. הישאר באזור רדוד ועבד לאט לאט לעבר מים עמוקים יותר. וודא כי אתה עושה זאת באזור שיש בו שומרי חיים בתפקיד.
שאלות ללא מענה
 • איך אוכל להתגבר על הפחד שלי שיש משהו מתחתי כשאני שוחה במים עמוקים?
 • איך אני מתמודד עם מים הממהרים באפי בקפיצה למים עמוקים? איך אני לא משתעל או נכנס לפאניקה?

תגובות (3)

 • ftillman
  רציתי להיפטר מהפחד שלי מהים כדי שאוכל לחקור דולפינים החיים במים עמוקים. המאמר שלך אומר לי איך להתחיל, ואני אסיר תודה לך! שוב תודה!
 • martin20
  אני ממש מפוחדת ממים. זה עזר לי לנסות להתגבר על הפחד שלי. הכנסתי רגליים למים, אבל זה כל מה שאני יכול לעשות בלי שיהיו לי חברים ללכת איתם. בתקווה ליצור קשר עם אחרים שיש להם גם את הפחד הזה.
 • dillangibson
  המאמר הזה ממש עזר לי.
מאמרים בנושאים דומים
 1. איך מזהים נחש רעשנים מעץ?
 2. איך להתחיל טיפוס הרים?
 3. איך לטפס על חבל?
 4. איך לטפס על עץ ללא ענפים?
 5. איך לחבר שרימפס?
 6. איך לתפוס סרטנים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail