איך ללמד את ילדך לחשוב?

אם המטרה שלך היא ללמד את ילדך לחשוב
אם המטרה שלך היא ללמד את ילדך לחשוב, אתה כנראה מחפש לבנות את כישורי החשיבה הביקורתיים שלהם - כלומר את היכולת שלהם לנתח ביסודיות, להעלות שאלות ולשקול חלופות בעת קבלת החלטות.

אם המטרה שלך היא ללמד את ילדך לחשוב, אתה כנראה מחפש לבנות את כישורי החשיבה הביקורתיים שלהם - כלומר את היכולת שלהם לנתח ביסודיות, להעלות שאלות ולשקול חלופות בעת קבלת החלטות. אתה יכול לעודד חשיבה ביקורתית אצל ילדים על ידי ניסוח השאלות שלך אחרת - למשל, לשאול הרבה שאלות "איך" ולמה "ומעקב כדי לשמור עליהם לחשוב. חשוב גם כדי מודל טוב חשיבה ביקורתית ועל מיומנויות הקשבה פעילה. בנוסף, השתמש בפעילויות כגון משחקי תפקידים ו"תרחיש צד "בתרחישים המעודדים התחשבות.

שיטה 1 מתוך 3: עידוד תגובות מתחשבות

 1. 1
  שאלו "איך" ו"למה "לעתים קרובות יותר משאלות" מה ". שאילת שאלה מעט אחרת יכולה לעודד ילד לחשוב לעומק וביקורתית יותר על תשובתו. לעיתים קרובות ניתן לענות על שאלה "מה" במילה אחת או בכמה מילים, אך בשאלות המשתמשות ב"איך "או" מדוע "נדרשות בדרך כלל תגובות מפורטות יותר, שבאופן טבעי דורשות התייחסות רבה יותר. השווה בין הדברים הבאים:
  • אם אתה שואל "מה עשוי לעודד יותר מיחזור בבית הספר?" הילד שלך יכול פשוט לענות, "עוד פחי מיחזור."
  • במקום זאת, נסה לשאול: "איך תעודד יותר מיחזור בבית הספר?" ילדכם עדיין יכול להזכיר יותר פחי מיחזור, אך סביר יותר שהוא יגיב בצורה יסודית יותר ומהורהרת יותר, ואולי עם הצעות נוספות.
 2. 2
  עקוב אחר שאלה מסוג "איך אתה יודע את זה? ". חפש תמיד הזדמנויות לשאול שאלות המשך, מכיוון שאלו דורשים מחשבה נוספת על התגובה המקורית. כמו בשאלות ראשוניות, השתמש לעתים קרובות ב"איך "וב"למה". מעקב שמבקש מילדכם להסביר כיצד הם תומכים בתגובתם הראשונית יכול לעורר מחשבה במיוחד.
  • לבני נוער: "איך אתה יודע שחבריך לכיתה היו נרשמים לאפשרויות מורחבות בשפה זרה אם הן היו זמינות?"
  • עבור תלמיד כיתה: "מדוע אתה מאמין שילדים בגילך כל כך מודאגים משינויי אקלים?"
  • לגיל הרך: "איך אתה יודע שחבריך יאהבו יום"ללבוש פיג'מה"יותר מאשר יום" שמלה כמו גיבור-על "?"
 3. 3
  עודד את ילדך לשקול נקודות מבט חלופיות. חשיבה ביקורתית אינה כוללת רק ניתוח עמוק יותר של השקפותיך. זה כרוך גם בשיקול הוגן של נקודות מבט חלופיות. השתמש במעקב המשנה את ילדך "לשים את עצמו בנעליו של מישהו אחר".
  • לדוגמא: "מדוע לדעתך אנשים רבים בעיר סבורים שלא כדאי לעלות לקנות מתקני שעשועים חדשים?"
  • או: "אם היית מבוגר מבוגר, מדוע אתה יכול להיות נסער מהנושא לריקוד הפורמלי בבית הספר השנה?"
  שאלו כמה שאלות בכדי לגרום לילדכם לחשוב בצורה ביקורתית
  בנוסף לזיהוי ההוגה הביקורתי, שאלו כמה שאלות בכדי לגרום לילדכם לחשוב בצורה ביקורתית.
 4. 4
  כבדו את הפרספקטיבה או הפיתרון שילדכם מפתח. המשך לשאול שאלות המשך, אך אל תנסה להוביל את ילדך לתשובה או לנקודת המבט שאליה אתה רוצה שיגיעו. במקום זאת, הובילו אותם לפרספקטיבה או לפיתרון שהם כבר מגבשים, וקבלו זאת כמתקפים. גם אם אינך מסכים, אל תדחה את דבריהם. במקום זאת, השתמש בו כנקודת קפיצה לחשיבה ביקורתית נוספת, עכשיו או בזמן אחר.
  • אתה יכול, למשל, לומר את הדברים הבאים: "זה עניין מעניין לשנות את האופן שבו אנו מחלקים מטלות בביתנו. בואו נחשוב על זה עוד ונחזור לזה מחר אחרי ארוחת הערב."
  • אל תתפלאו אם ילדכם ישנה את דעתו במהירות ובאופן מהיר. זהו חלק טבעי וחשוב בפיתוח כישורי חשיבה ביקורתיים.

שיטה 2 מתוך 3: הגדרת הדוגמה הנכונה

 1. 1
  דגם כישורי חשיבה ביקורתיים כשאתה מדבר עם ילדך. לפני שתגיב לילדך, או למישהו אחר בזמן שילדך נמצא, הקדש רגע לחשוב מה אתה רוצה לומר. תן תשובה מלאה, מתחשבת, ולא התשובה הקצרה ביותר האפשרית לשאלה.
  • אם ילדך המתבגר שואל אותך מה אתה חושב על פוליטיקאי מסוים, למשל, התנגד לדחף לפלוט משהו כמו "אה, הוא אינו אלא נוכל." במקום זאת, נסה משהו כזה: "אני מרגיש שהוא מתעניין רק ברווח שלו, לא בטובת הקהילה. הנה דוגמה..."
 2. 2
  ציין דוגמאות של אחרים שחושבים בצורה ביקורתית. אתה אמנם המודל החשוב ביותר לאופן שבו ילדך מבין חשיבה ביקורתית, אך תמיד מועיל לספק דוגמאות נוספות למודלים טובים. בנוסף לזיהוי ההוגה הביקורתי, שאלו כמה שאלות בכדי לגרום לילדכם לחשוב בצורה ביקורתית.
  • אתה יכול, למשל, ליהנות מצפייה בדרמות בלשים בסגנון שרלוק הולמס, ולדבר אחר כך על איך החוקר חשב את דרכו לפיתרון.
  • לחלופין, ייתכן שאח צעיר יותר יראה את אחיהם או אחותם עוברים בעיה של שיעורי בית במתמטיקה, ואז תיתן להם בעיה שתתאים לגיל לעבוד עליה בעידודך.
 3. 3
  הקשיבו היטב ובאופן פעיל למה שיש לילדכם לומר. אל תחמיצו הזדמנויות לתפוס את ילדכם במעשה החשיבה! במקום להקשיב להם למחצה, הקדישו להם את תשומת ליבכם והקשיבו באמת. אתה עשוי לחשוף דוגמאות של התחשבות שלא תבחין אחרת.
  • אם אתה טרוד באמת, בקש מהם "להחזיק את המחשבה הזו" למשך זמן מוגדר (2 דקות, 10 דקות וכו ') ואז הקדיש להם את תשומת הלב הבלתי מחולקת שלך.
  שאילת שאלה מעט אחרת יכולה לעודד ילד לחשוב לעומק וביקורתית יותר על תשובתו
  שאילת שאלה מעט אחרת יכולה לעודד ילד לחשוב לעומק וביקורתית יותר על תשובתו.
 4. 4
  תגמלו את תהליך החשיבה של ילדכם באותה מידה כתוצאותיהם. במילים אחרות, שבחו אותם על שהשקיעו מאמץ לחשוב על בעיה, לא משנה אם הם מסוגלים להגיע לפיתרון טוב. זה מאפשר להם לדעת שלמרות שהם לא יכולים לפתור כל בעיה על ידי חשיבה ביקורתית, חשיבה ביקורתית מספקת את הסיכוי הטוב ביותר שלהם להגיע לפתרונות.
  • לדוגמה, אם אתה מסתכל על שיעורי הבית שלהם במתמטיקה, אל תגיד רק "עבודה טובה - קיבלת את זה נכון!" במקום זאת, אמור "עבודה טובה כאן - עבדת דרכך אחר הבעיה שלב אחר שלב וקיבלת את התשובה הנכונה!"
  • גם כאשר הם מקבלים את התשובה השגויה על שיעורי הבית שלהם במתמטיקה, אתה עדיין יכול לשבח את תהליך החשיבה שלהם: "עשית עבודה נהדרת כאן בעבודה על השלבים, אך התשובה לא הסתיימה בסדר. האם אתה יכול למצוא את הספורט לאן שהדברים הלכו שגוי?"

שיטה 3 מתוך 3: שימוש בפעילות חשיבה ביקורתית

 1. 1
  דרוש "הפסקת חשיבה" בין שאלותיך לתשובותיהם. במילים אחרות, אמור לילד שלך שהוא צריך לחכות 10 שניות כדי להגיב לאחר שאתה שואל אותו שאלה. הפסקה נדרשת זו תעודד אותם לחשוב דרך תשובתם במקום לפשט את הדבר הראשון שעולה בראשם.
  • השתמש בטיימר או ספור עד 10 יחד אם תרצה בכך.
  • שיטה זו עובדת היטב במסגרת כיתתית. לחלופין, במקום לספור עד 10, אמור לכיתה שתמיד אתה מתכוון להתקשר אליה, למשל התלמיד השלישי, החמישי, השביעי או העשירי (תלוי בגודל הכיתה) שמרים את ידם.
 2. 2
  שאל שאלות "קח צד" ותן לילד / ים לבחור ולשנות צד. צרו תרחיש עם 2 אלטרנטיבות או יותר ותנו לילד או לילדים את החופש לבחור צד. שאלו שאלות המעודדות חשיבה ביקורתית לאחר שבחרו צד, ואפשרו לילד / ים להחליף צד לאחר הרהור נוסף.
  • אם יש לך זוג ילדים צעירים יותר, למשל, אתה עשוי לגרום להם לקחת צד בשאלה אם עליהם לחלוף זמן קצר או לשחק זמן. לאחר שהם מתחילים בצד בתחילה, העלו שאלות שיעזרו להם לבחון את היתרונות והחסרונות של עמדתם.
  • כדוגמה נוספת, אתה עשוי לבקש מהמתבגר שלך לקחת צד מתוך בחירה של שני מקומות חופשה משפחתיים פוטנציאליים.
  • זוהי גם פעילות מעולה בכיתה לילדים בכל הגילאים.
  הקדש רגע לחשוב מה אתה רוצה לומר
  לפני שתגיב לילדך, או למישהו אחר בזמן שילדך נמצא, הקדש רגע לחשוב מה אתה רוצה לומר.
 3. 3
  הגדרו תרגילי משחק תפקידים המעודדים חשיבה ביקורתית. המטרה כאן היא ליצור תרחישים המחייבים את ילדכם או ילדיכם לחשוב מנקודות מבט של אנשים אחרים. אתה יכול לבקש מהם לדמיין את עצמם כדמויות היסטוריות, כמו גנדי או רוזה פארקס, ולגבש כיצד הם יתקרבו לאתגרים קשים שעמם עמדו דמויות.
  • עבור ילד צעיר יותר, אתה עשוי לבקש מהם לדמיין שהם אתה. שאל אותם כיצד הם עשויים להרגיש אם ילדם יסרב להניח את צעצועיהם!
  • אם אתה מורה, השתמש גם בפעילויות משחק תפקידים בכיתה. במהלך שיעור בנושא ממשלה, למשל, תוכל לתת לקבוצות סטודנטים ערימות של כסף משחק, לבקש מהם לחלק אותו לצרכים ציבוריים ומטרות שונות, ואז לשאול שאלות כיצד ומדוע בחרו להקצות את התקציב שלהם.
 4. 4
  בקשו מילדכם "להראות את עבודתם" כשהם פותרים בעיות. עם ילד בגיל הרגל, שאל שאלות פשוטות כמו "איך הבנת שיש שם 3 חסימות?" תוך כדי משחק ביחד. עם נער, בקש מהם להסביר או לכתוב כיצד השלימו תשובה על שיעורי הבית שלהם, גם אם המטלה אינה דורשת זאת.
  • אם אתה מורה, תן לתלמידים שלך להראות את עבודתם במידת האפשר. בשיעורים במתמטיקה או מדעים, למשל, תנו קרדיט חלקי בלבד לתשובה נכונה, ושמרו את השאר לראיות לכך שעבדו בצורה הגיונית להשגת הפיתרון. או, במקום לשאול "מי כתב את מגילת העצמאות?" במבחן היסטוריה, תן לתלמידים שלך את "תומאס ג'פרסון" ובקש מהם לכתוב פסקה קצרה המזהה אותו.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail