איך לדבר בפנסילבניה הולנדית?

האגודה הגרמנית בפנסילבניה היא ארגון ללא מטרות רווח אשר מוקדש לחקר התרבות והשפה ההולנדית של פנסילבניה
האגודה הגרמנית בפנסילבניה היא ארגון ללא מטרות רווח אשר מוקדש לחקר התרבות והשפה ההולנדית של פנסילבניה.

יש כיום בין 250000 ל 290000 אמיש החיים באירופה, והיו יישובים של אמיש באירופה מראשית המאה ה -18. המפורסם בזכות החיים על פי ארדנונג קפדני , או קוד התנהגות, הכולל הימנעות משימוש בחשמל, טלפונים ומכוניות, רוב האמיש מתגורר בקהילות מאוגדות באוהיו, פנסילבניה ואינדיאנה, אם כי ניתן למצוא קהילות גם בקהילות אחרות מדינות ובקנדה. מכיוון שכל כך הרבה אמיש התיישבו בתחילה בפנסילבניה, הם ושפתם מכונים לעתים קרובות "פנסילבניה הולנדית". למרות שמה, שפה זו היא למעשה הכלאה של אנגלית וגרמנית - המילה "הולנדית" היא השחתה של המילה "דויטש", המילה הגרמנית ל"גרמנית ". רוב המקורות האקדמיים מתייחסים לשפה כ"גרמנית פנסילבניה ".

חלק 1 מתוך 3: הבנת היסודות

 1. 1
  מצא כמה חומרי יסוד כדי להתחיל את השיעורים שלך. אלא אם כן אתה גר בסמוך לקהילת אמיש גדולה, לא סביר שתמצא דובר שפת אם של פנסילבניה הולנדית שיעזור לך לחונך. עם זאת, ישנם מקורות טובים באינטרנט וכמה ספרים שיכולים להתחיל.
  • Hiwwe wie Driwwe (בהולנדית של פנסילבניה, "כאן כמו שם") הוא עיתון שפורסם בהולנדית של פנסילבניה. יש להם מערך נרחב של שיעורים מקוונים וערוץ יוטיוב.
  • מדריך פונטי טוב זמין ברשת ב- Omniglot, אנציקלופדיה בשפה מקוונת.
  • פרויקט הדיאלקט ההולנדי ההולנדי כולל מדריך מקוון לדקדוק והגייה.
 2. 2
  רכשו ספר טוב ללימודים. אין הרבה ספרים המוקדשים להולנדית פנסילבניה, אך ישנם כמה שמומלצים מאוד על ידי חוקרי שפה.
  • ספרו של ג'יי וויליאם פריי "דקדוק פשוט של הולנדית פנסילבניה" נחשב לספר הלימוד הסטנדרטי. ג'יי וויליאם פריי היה פרופסור לתרבות ולשפה גרמנית בפנסילבניה באוניברסיטת פרנקלין ומרשל בפנסילבניה, שמנהל ארכיון של עבודותיו.
  • ספרה של אליזבת ונגרד מבוא לפנסילבניה גרמנית פורסם בהוצאת אוניברסיטת מילרסוויל, אחת האוניברסיטאות הבודדות במדינה שיש לה משאבים ללימודי אמיש.
  • ספרו של סטיב טרויר "שפת האמיש לאנגלית" כולל כללי הגייה, אוצר מילים וביטויים נפוצים. טרואר ביסס את ספרו על למידה מהוריו של אמיש. האתר שלו כולל גם "מילת החודש".
  • ספרה של ליליאן סטולצפוס מדבר אמיש: מבוא למתחילים לגרמנית פנסילבניה לגילאי 10 עד 100 כולל שיעורים על אוצר מילים, דקדוק ופונטיקה, וכולל תקליטור שמע. סטולצפוס נולד למשפחת אמיש וגדל בנאום.
  • אם אתה כבר מכיר את הגרמנית המודרנית, כנראה שתבין הרבה מהשפה הכתובה ההולנדית של פנסילבניה מכיוון שהיא חולקת כ -85% מאוצר המילים והדקדוק שלה עם הגרמנית. ההגייה, לעומת זאת, שונה לגמרי.
 3. 3
  להבין את בניית המשפטים הבסיסית. מבנה המשפט ההולנדי של פנסילבניה דומה מאוד לגרמנית המודרנית, שגם חולקת קווי דמיון רבים עם אנגלית. מקובל ליצור משפטים עם מבנה אובייקט בסיסי של נושא-פועל-ישיר, אך בגלל האופן שבו מילים מצומדות, דוברי האמיש ככל הנראה יוכלו להבין אותך גם אם תתעסק.
 4. 4
  הכינו כרטיסי פלאש של אוצר מילים. שמירת סט של כמה כרטיסי פלאש עם אוצר מילים בהישג יד מאפשרת לכם ללמוד הולנדית פנסילבניה לא משנה היכן אתם נמצאים: באוטובוס, מחכה בתור בסופרמרקט, או בדרך לארץ אמיש.
  • שלא כמו אנגלית, פנסילבניה הולנדית משתמשת במספר מינים עבור שמות עצם ומשנה פעלים ותארים לפי מספר ואדם. בנוסף למשאבים ההולנדיים של פנסילבניה המפורטים לעיל, ספר לימוד גרמני טוב יכול לעזור לך להבין כללים אלה.
 5. 5
  התחל במילים פשוטות. כנראה שלא תוכלו לצלול בראש לשפה חדשה ולהתחיל לדבר במשפטים שלמים. לימוד מילים בסיסיות לאובייקטים ומושגים יומיומיים הוא דרך טובה להתחיל. ברגע שיש לך אוצר מילים מוצק של שמות עצם ופעלים, אתה יכול להתחיל לבנות איתם משפטים.
  • מכיוון שהאינטראקציה העיקרית שלך עם דוברי אמיש עשויה להיות בחנויות או במסעדות, נסה להתחיל באוצר מילים הקשור למיקומים אלה, כגון: es Esse (הארוחה), der Kuche (העוגיה), Glyeder (ביגוד) ו- Es Hausrot (הריהוט). תזדקק גם ל- es Geld (הכסף) כדי לשלם עבור כל זה.
  • כמה פועלים נפוצים כוללים צורך (צורך), קאף (לקנות), denke (חושב) ו- wuhne (חי). לומר "אני צריך" היית אומר "Ich brauch."
  • אם אתה מבקר במאפייה של אמיש, כדאי לבקש פאסנאכטקוצ'ה (סופגניות תפוחי אדמה) או מלסיך ריוולקוכי (פשטידת זבוב, פשטידה עם מולסה). אם חשקה נפשכם במשקה אלכוהולי, תוכלו לבקש למות את קפרבריה (מילולית "לחלוט חיפושית" - אך הוא אינו מכיל בעצם חיפושיות).
  • אם אתם אוכלים במסעדת Amish, יתכן שתראו את Lattwaerig מוצע עם es Brot: Lattwaerig היא חמאת תפוחים העשויה מתפוחים מחית, והיא ממרח טעים על ברוט (לחם). האיישים מפורסמים בלחם, במיוחד סוג שנקרא "לחם ידידות אמיש". פריטי תפריט אחרים עשויים לכלול גרומבייר ("נורות אדמה", המכונות תפוחי אדמה), ארבס (אפונה) וטמאט (עגבניות).
 6. 6
  להבין איך לשאול שאלות. אתה לא צריך לדעת הרבה דקדוק כדי ללמוד כיצד להתחיל לשאול שאלות. כמו באנגלית, סדר המילים הנפוץ בהולנדית בפנסילבניה הוא נושא - פועל - אובייקט ישיר (או דברים אחרים). כדי לשאול שאלה, אתה פשוט הופך את סדר המלים: פועל - נושא - אובייקט ישיר (או דברים אחרים)?
  • לדוגמא, Ich kaaf en Esse פירושו "אני קונה ארוחה", אבל Kaaf ich en Esse? פירושו "האם אוכל לקנות ארוחה?"
  • מילות שאלה נפוצות (Froogewadde) כוללות: Wie (how / what), Wu (where), Was (what), Wer (who) ו- Wie viel (כמה).
 7. 7
  למד כמה ביטויים ושאלות נפוצים. כדאי לך ללמוד כמה משפטים שיעזרו לך להתחיל שיחות עם דוברי אמיש. Kannscht du Pennsilfaanisch Deitsch schwetzer? (האם אתה יכול לדבר בהולנדית של פנסילבניה?) היא דרך טובה להתחיל, כמו גם גודר דאג (שלום) ומעיו של מאך (להתראות).
  • כשאתה מציג את עצמך, אתה יכול לומר Mei Naame iss __, ואז לשאול Was iss dei Naame? כשאתה מציג אחרים, אתה יכול לומר Sei Naame iss _ (לזכרים) ו- Ihr Naame iss _ (לנקבות).
  • אתה יכול גם לשאול Vie gehts? (מה שלומך?) או ווי בישט דו? (איך זה הולך?) לומר שאתה מסתדר טוב, אתה יכול לומר Ich bin gut (אני מסתדר טוב) או אם הדברים לא הולכים כל כך נהדר, אתה יכול לומר Ich bin zimmlich schlecht (אני לא עושה זאת נו).
  • אתה בהחלט רוצה ללמוד את צייט לסיום (זמן לאכול) אם אתה מבקר במסעדה או במאפייה של אמיש. כשאתה שואל אנשים מה הם אוהבים לאכול, השתמש בשאלה Gleichscht du __? (האם אתה אוהב _?) אם אתה רוצה להתפלל תפילה קצרה לפני האוכל, אתה יכול לומר Ich saag dank am disch (אני מודה בשולחן). רוב משקי הבית של האמיש מתפללים בשקט לפני הארוחות.
  • שאל מישהו Wie iss es Wedder? אם אתה רוצה לדעת מה מזג האוויר. אולי תשמע 'סיס שי (זה נחמד בחוץ) או ' סיס שלעכט (זה מגעיל בחוץ) בתגובה.
 8. 8
  למד כמה אמרות עממיות אמיש. לאיימיש יש לא מעט ניבים ואמרות, שרבים מהם משמשים בשיחה היום יומית. לימוד אלה יעזור לך להחליף כמה מילות חוכמה עם חברים חדשים.
  • Guut gewetzt iss halwer gemaeht פירושו "ובכן חצי מכוסח ", או "התחיל היטב חצי נעשה." משמעות האמרה הזו היא שהתחלה טובה למשהו היא רק חצי מהפרויקט.
  • וו שמוק יש, iss aa פייר פירושו "איפה שיש עשן, יש אש", אמירה נפוצה מאוד גם באנגלית.
  • Was mer net weess macht eem net heess פירושו "מה שאתה לא יודע לא יבהיר אותך" - במילים אחרות, מה שאתה לא יודע לא יזיק לך.
פרויקט הדיאלקט ההולנדי ההולנדי כולל מגוון טקסטים קצרים בשפה
פרויקט הדיאלקט ההולנדי ההולנדי כולל מגוון טקסטים קצרים בשפה, כולל בדיחות!

חלק 2 מתוך 3: הרחבת הידע שלך

 1. 1
  בדוק אם ישנם שיעורים זמינים באזורך. אם אתה גר בפנסילבניה, ישנם מספר מקומות המציעים שיעורים בהולנדית בפנסילבניה, כולל קבוצות חברים של Deitsch Pennsilfaanish (המקבילה לאמיש של כנסיות), כמה אוניברסיטאות וכמה ספריות ציבוריות. החברה הגרמנית בפנסילבניה מנהלת רשימה של מקומות המציעים שיעורים ושיעורים.
 2. 2
  קרא כמה שאתה יכול בשפה. אין הרבה מקורות מודפסים בהולנדית של פנסילבניה, כי זה בעיקר ניב מדובר, אבל יש כאלה שיעזרו לך להיות קורא שוטף.
  • פרויקט הדיאלקט ההולנדי ההולנדי כולל מגוון טקסטים קצרים בשפה, כולל בדיחות!
  • האיגוד הגרמני-פנסילבני מתחזק אתר ובלוג שנכתב בעיקר בשפה.
  • האגודה הגרמנית בפנסילבניה מפרסמת כתב עת, Der Reggeboge, הכולל קטעי דיאלקט ועמודים.
  • "הבלוג ההולנדי של פנסילבניה" מציג לעיתים קטעים שנכתבו בניב.
  • יליד פנסילבניה, בראד האמבל, מנהל בלוג "ארץ האמיש של בראד האמבל" בנושא תרבות האיימיש ושפה הכוללת ספר בישול, מילון ורשימת ביטויים.
 3. 3
  האזינו להולנדית מדוברת בפנסילבניה. מכיוון שלרוב מבטאים הולנדית פנסילבניה בצורה שונה לגמרי מגרמנית מודרנית, חשוב להקשיב לדוברי שפת אם ולהקפיד על ההגייה שלהם.
  • אוניברסיטת ויסקונסין במדיסון אספה חבורה של ראיונות שמע עם דוברי אמיש, עם תמלילים שסופקו.
  • ל- Hiwwe wie Driwwe יש ערוץ YouTube משלו עם סרטונים בהולנדית מדוברת בפנסילבניה.
 4. 4
  למד במכללה שיש לה משאבים ללימוד אמיש. אם אתה באמת רציני ללמוד יותר על תרבות ושפות אמיש, יש כמה מכללות ואוניברסיטאות שיכולות לעזור לך. באוניברסיטת מילרסוויל, באוניברסיטת קוסטטאון ובמכללת אליזבתאון (כולם ממוקמים בפנסילבניה) יש מרכזים לחקר התרבות והשפה הגרמנית של פנסילבניה.
(האם אתה יכול לדבר בהולנדית של פנסילבניה?) היא דרך טובה להתחיל
(האם אתה יכול לדבר בהולנדית של פנסילבניה?) היא דרך טובה להתחיל, כמו גם גודר דאג (שלום) ומעיו של מאך (להתראות).

חלק 3 מתוך 3: תרגול כישוריכם

 1. 1
  מצא מישהו לשוחח איתך בצ'אט. לעיתים קרובות יש לאיימיש מוניטין של שמורות כלפי מי שאינו אמיש, שהם מכנים "אנגלית". אף על פי כן, פקודת האמיש מדגישה ערכים כמו ענווה, פשטות וקהילה, ולכן רוב האמיש מאמינים שחשוב לקיים אינטראקציה עם ידידותיות כלפי גורמים חיצוניים על מנת להפגין אלוקות. אם אתה גר ליד קהילת אמיש, כנראה יש עסקים שבבעלות אמיש שבהם אתה יכול לשוחח עם המקומיים בשפתם.
  • מאפיות ומסעדות הם עסקים נפוצים מאוד שבבעלותם של אמיש ומופעלים עליהם. בנוסף לעזור לך לתרגל את כישורי השפה שלך, אתה בטוח תמצא אוכל טעים במקומות אלה, שכן האיישים מפורסמים במאפים שלהם.
  • חנויות הכוללות עבודות יד של אמיש, כמו גילופי עץ, שמיכות וריהוט, נפוצות מאוד גם באזורי אמיש.
  • לפעמים בחוות האמיש יהיו שלטים המזמינים מבקרים לסייר או לקנות מוצרים ביתיים. אל תהסס לעצור במקום אם אתה רואה שלט, אך אם אינך רואה, כבד את פרטיות החקלאים.
 2. 2
  הצטרף (או התחל) בקבוצת שפות. הודות לאינטרנט קל להקים קבוצות אינטרסים משותפים. "קבוצת שיחות" או מפגש יאפשרו לכם לפגוש אחרים המעוניינים בחקר השפה ולתרגל את כישורי השיחה שלכם.
  • אוניברסיטת קוצ'טאון מנהלת קבוצת שיחות שקובעת את פגישותיה ב- Meetup.com.
 3. 3
  בקר במרכז תרבות או מורשת. התיירות היא חלק משמעותי מכמה אזורי אמיש, במיוחד במחוז הולמס, אוהיו ולנקסטר, פנסילבניה (שתי יישובי האמיש הגדולים בעולם). באזורים אלה ישנם כמה מרכזי תרבות או מורשת של אמיש שמטרתם ליידע גורמים חיצוניים על תרבות ואמונה של האמיש.
  • אוניברסיטת קוטטאון בפנסילבניה מקיימת מרכז ומוזיאון מורשת תרבות גרמנית בפנסילבניה. הם מציעים אירועים וספרייה בנוסף למשאבים אחרים.
 4. 4
  להיות חבר בחברה הגרמנית בפנסילבניה. האגודה הגרמנית בפנסילבניה היא ארגון ללא מטרות רווח אשר מוקדש לחקר התרבות והשפה ההולנדית של פנסילבניה. בנוסף לחסות או להפעיל כמה שיעורי שפה במחוז לנקסטר, פנסילבניה, באזור, הם מציעים ספרייה באוצרות, יומן, סדרת דיאלקט ומקורות ומסמכים היסטוריים אחרים.
בנוסף למשאבים ההולנדיים של פנסילבניה המפורטים לעיל
בנוסף למשאבים ההולנדיים של פנסילבניה המפורטים לעיל, ספר לימוד גרמני טוב יכול לעזור לך להבין כללים אלה.

טיפים

 • למדו קצת על תרבות אמיש ודת לפני שתנסו לפתוח בשיחות. זה יאפשר לך להבין את מנהגיהם ולגשת אליהם בכבוד.
 • אל תבקש לצלם את אנשי האמיש. אמונותיהם הדתיות אוסרות על יצירת "תמונות חתוכות", כולל תצלומים. הם גם מאמינים כי טיפול במראה של האדם הוא הוכמוט, או הבל.
 • מבט ומבט מרהיב הוא לא מנומס. מכיוון שהאמיש משתמש בסוסים ובעגלות במקום במכוניות ולובש בגדים "רגילים" ייחודיים שנמנעים מדברים כמו קישוט וכפתורים על מנת להימנע מהבלים במראה שלהם, הם אכן בולטים בקרב אנשים הנוהגים ברכב לובש מודרני. עם זאת, הם אנשים אמיתיים עם חיים אמיתיים, לא מחזה תיירותי.

אזהרות

 • כניסה לחווה או לבית של אמיש ללא הזמנה היא לא מכובדת. מכיוון שהאיישים מאמינים בפציפיזם ובחוסר אנוכיות, יתכן שהם אינם מוכנים לומר לך שאתה חודר לפרטיותם, אז השתמש בשיקול דעתך הטוב.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail