איך מגדלים חצילים בעציצים?

כדי לגדל חצילים בעציצים, יהיה עליכם לוודא שיש להם הרבה מקום ואור שמש. חצילים זקוקים לטמפרטורות מעל 16 מעלות צלזיוס, אך ניתן לשתול אותם בתוך הבית באביב כדי להתחיל. אם אתה מגדל אותם מזרעים, שים 2 בכל חור שאתה חופר. השתמש בתערובת של 2 חלקי אדמה בעציץ וחול אחד. השאירו את הסיר איפה שהוא יקבל 8 שעות של אור שמש ישיר ביום וישמור על האדמה לחה. לאחר שהחצילים שלך מגיעים לכ- 15 סנטימטרים, השתל אותם לסיר גדול יותר של לפחות 5 ליטרים. חצילים זקוקים לגודל של שטח של 2 בערך. יהיה עליך לספק גם מערכת הימור לתמוך בהם ככל שהם יגדלו. לקבלת טיפים נוספים, כולל התמודדות עם מזיקים בעת גידול חצילים בחוץ, קראו הלאה!

ולכן חצילים החיים בסירים לא מזוגגים יצטרכו השקיה תכופה יותר
סירים לא מזוגגים מייבשים את האדמה מהר יותר מאשר סירים מזוגגים, ולכן חצילים החיים בסירים לא מזוגגים יצטרכו השקיה תכופה יותר.

חצילים זקוקים למרחב רב כדי לגדול, אך ניתן לגדל אותם במיכל כל עוד יש לכם סיר גדול מספיק. כמויות אדירות של אור שמש הן המפתח לשמירת החצילים שלך מאושרים, בעיקר בשל העובדה כי חצילים משגשגים באדמה חמה. עליכם לשמור על האדמה לחה ביסודיות, אך לא ספוגה, וניזונה היטב מדשנים וחומרים אורגניים.

חלק 1 מתוך 4: הכנה

 1. 1
  רכשו סירים קטנים או מגשי גינון מפלסטיק אם התחילו את החצילים מזרע. אתה צריך סיר אחד לכל שני זרעים. מגשי שתיל ומיכלים אחרים עשויים פלסטיק זול עשויים להקל על העברת השתילים שלכם לעציצים גדולים בהמשך.
 2. 2
  בחר סיר גדול לאכסון החצילים הבוגרים שלך. הסיר חייב להיות בעל קיבולת של 5 ליטר (20 ליטר), לכל הפחות, ועל כל חציל לגדול כמטר אחד (30,5 ס"מ). כתוצאה מכך, ייתכן שתרצה לשתול רק חציל אחד לכל סיר.
 3. 3
  בחר בסיר חרס. חצילים אוהבים חום, וכן כלי חרס לשמור על חום טוב יותר מאשר פלסטיק. בחר סיר לא מזוגג אם אתה זוכר להשקות את הצמחים שלך לעתים קרובות, אך עבור עם סיר מזוגג אם יש לך היסטוריה של שכחה להשקות את הצמחים שלך. סירים לא מזוגגים מייבשים את האדמה מהר יותר מאשר סירים מזוגגים, ולכן חצילים החיים בסירים לא מזוגגים יזדקקו להשקיה תכופה יותר.
  • סירי חרס הם גם כבדים יותר מסירי פלסטיק, מה שמקל עליהם לתמוך במשקל של חציל בוגר.
  • הסיר צריך להיות בעל חורי ניקוז גדולים שיעזרו לאזן את רמת הלחות של האדמה. חורי ניקוז יאפשרו לעודף מים לצאת מהסיר, ולמזער את הסיכון לריקבון שורשים.
 4. 4
  נקה את המכולות שלך, במיוחד אם המכלים החזיקו פעם צמחים אחרים. מקרצפים בעדינות את החלק הפנימי והחיצוני של כל סיר במים וסבון. אם אינך מנקה את המכלים שלך, ביצי חרקים מיקרוסקופיות וחיידקים מזיקים בתוך העציצים עלולים לפגוע בחצילים שלך.
 5. 5
  הכן אמצעי גידול. אפשרות טובה ופשוטה היא תערובת של שני חלקי אדמה בעציץ וחלק אחד של חול. האדמה מספקת לצמח שלך את החומרים המזינים הדרושים לו, ואילו החול שולט על הלחות. מערבבים דשן עם גלולה מתוזמן לפי ההוראות שעל גבי תווית הדשן. בתחילה, עדיף להתחיל ביחס מאוזן של חנקן, זרחן ואשלגן: למשל 20-20-20 או 20-30-20.
  • יש להחיל מחדש את הדשן הכדורי לאחר 10-12 שבועות.
  • לאחר פרח הצמח, עברו לדשן עם אשלגן גבוה, כמו 9-15-30.
 6. 6
  השקיעו במערכת תמיכה קטנה. ללא כל תמיכה, לחצילים שלך תהיה צמיחה גבוהה מאוד כלפי מעלה וכתוצאה מכך הם יניבו מעט מאוד פרי. כלוב עגבני או הטיפו יתד צריך להיות מספיק כדי לספק למפעל שלך עם תמיכה נאותה.
כדי לגדל חצילים בעציצים
כדי לגדל חצילים בעציצים, יהיה עליכם לוודא שיש להם הרבה מקום ואור שמש.

חלק 2 מתוך 4: שתילת זרעים

 1. 1
  התחל את הזרעים שלך בבית כדי לקפוץ על עונת הגידול. חצילים דורשים טמפרטורות של 16 מעלות צלזיוס (15,6 מעלות צלזיוס) ומעלה, אשר עשוי להיות קשה לספק בחוץ במהלך האביב. על ידי הפעלת החצילים בבית, תוכלו להתחיל כבר באפריל.
 2. 2
  מלא את הסירים או המגשים הקטנים שלך בתערובת עציצים. יש להכניס את האדמה באופן רופף למיכלים, אך אין לדחוס אותה.
 3. 3
  תקעו חור של 1,30 ס"מ (1,25 ס"מ) במרכז כל סיר או תא מגשים. השתמש באצבע הוורודה שלך או בקצה המעוגל של עט או עיפרון כדי ליצור חורים בקוטר טוב.
 4. 4
  מניחים שני זרעים בכל חור. נטיעת שני זרעים משפרת את הסיכויים של לפחות נבט אחד של זרע. שתילה של יותר משני זרעים עשויה לשלול מזרעי התזונה את הצורך להכות שורש, עם זאת.
 5. 5
  מכסים את הזרעים בתערובת עציצים נוספת. זרוק קלות את האדמה מעל הזרעים במקום לארוז אותה.
 6. 6
  הציבו את הסירים או המגשים על אדן חלון שטוף שמש חם. בחר חלון בשמש מלאה, כלומר כזה שמקבל אור שמש ישיר לפחות 8 שעות ביום. שמש מלאה מספקת מספיק אור וחום כדי לעודד צמיחה.
 7. 7
  להשקות את הזרעים שלך. שמור את האדמה לחה למגע כל העת, אך אל תתנו רוויה, במיוחד אם משתמשים במגשים ללא חורי ניקוז. אינך רוצה ליצור שלוליות על אדמת האדמה שלך, אך עליך גם לחפש למנוע התייבשות של האדמה.
 8. 8
  דל את השתילים שלך ברגע שהם נובטים שתי קבוצות עלים. בכל תא סיר או מגש, שמור את החזק מבין שני השתילים וצלף את השני עד לגובה האדמה. אל תשלח את השתיל החלש יותר, מכיוון שדבר זה עלול לשבש את שורשי השתיל שברצונך לשמור.
סירי חרס הם גם כבדים יותר מסירי פלסטיק
סירי חרס הם גם כבדים יותר מסירי פלסטיק, מה שמקל עליהם לתמוך במשקל של חציל בוגר.

חלק 3 מתוך 4: השתלת שתילים

 1. 1
  הכן את החצילים שלך להשתלה לאחר שהצמחים הגיעו לגובה של לפחות 0,5 מטר (15,25 סנטימטרים). אך עשה זאת רק אם מזג האוויר בחוץ התחמם מספיק. חצילים עושים הכי טוב כאשר הם נשמרים בחוץ, אפילו בעציצים, מכיוון שיש להם יותר גישה לאור השמש וניתן להאביק אותם.
 2. 2
  הגדר את מערכת ההימור שלך בסיר הקבוע שלך. שמור את רגלי המוקד או כלוב העגבניות שטוחות בתחתית הסיר, והנח את המוקד במצב ישר וזקוף.
 3. 3
  מלא את בית הקבע של החצילים במדיום העציץ שלך. ארזו את האדמה סביב המוקד וודאו כי המוקד מוחזק היטב. השאירו שטח ריק של 2,50 ס"מ (2,5 ס"מ) בין חלקת האדמה לשולי הסיר.
 4. 4
  חפרו בור באדמה שהוא עמוק ורחב כמו המיכל בו השתילים שלכם נמצאים כרגע. החור צריך להיות במרכז הסיר.
 5. 5
  הוצא את השתיל החזק מהמיכל הקודם שלו. השתיל החלש כבר היה צריך להיות מדולל.
  • הרטיב את האדמה כדי להפוך אותה לקומפקטית ככל האפשר. אדמה לחה וקומפקטית תהיה קלה יותר להשתלה מאשר אדמה יבשה ומתפוררת.
  • אם השתיל נמצא במיכל פלסטיק זול, תוכלו "לנענע" אותו מתוך המיכל על ידי כיפוף הפלסטיק.
  • אם השתיל נמצא במיכל נוקשה יותר, ייתכן שיהיה עליך להחליק בזהירות כף גינון לצד הסיר ומתחת למכלול תכולת העציץ. הטיה את המיכל על צדו והוליך לאט את השתיל, האדמה והכל, מחוץ לסיר.
 6. 6
  מכניסים את השתיל לחור שבסיר החדש שלו. שמור על שתיל זקוף ככל האפשר.
 7. 7
  ארזו מדיום שתילה נוסף סביב השתיל כדי לתקן אותו במקום. אל תלחץ למטה בכוח רב מדי, שכן פעולה זו עלולה לפגוע במערכת השורש. עם זאת, עליך למלא כל מקום ריק על מנת לוודא שהשתיל נמצא במקום.
 8. 8
  להשקות את האדמה. תנו לצמח שלכם השקיה יסודית, אך אל תאפשרו לשלוליות להתפתח על גבי האדמה.

חלק 4 מתוך 4: טיפול וקציר

 1. 1
  מקם את הסיר במיקום שטוף שמש. נקודה חיצונית שמקבלת שמש מלאה היא אידיאלית, מכיוון שגם האור וגם השמש חיוניים לקידום קציר טוב. חצילים משגשגים באדמה חמה.
 2. 2
  השקו את החצילים מדי יום. במזג אוויר חם ויבש, הצמח שלך עשוי אפילו להזדקק להשקות מרובות ביום. מרגישים את פני האדמה עם קצות האצבעות ומרווים את האדמה אם היא נראית יבשה. מתן אפשרות להתייבשות האדמה יקטין את מספר החצילים שתוכלו לגדל.
 3. 3
  הוסף דשן נוזלי אחת לשבועיים או שבועיים. השתמש בדשן מסיס במים והשק את החצילים לפני שתוסיף אותו לאדמה, במקום להוסיף אותו לאדמה יבשה. עקוב אחר ההוראות בגב התווית כדי לקבוע כמות מתאימה.
  • אם עלי החציל מתחילים להבהיר, יתכן שתצטרך להוסיף דשן נוסף. דחיפה של 5-10-5 דשנים אמורה לעזור משמעותית אם חוסר תזונה הוא הבעיה היחידה של הצמח שלך. דשן עם מספר גבוה יותר, כלומר אחוז גבוה יותר של חנקן, זרחן ואשלגן, עשוי להתגלות חזק מדי.
  • אל תחפור עמוק מ -1,30 ס"מ (1,25 ס"מ) מתחת לפני האדמה בעת גירוד בדשן. חפירה עמוקה יותר מכך עלולה להפריע לשורשי החצילים, רדודים למדי.
 4. 4
  עקוב אחר ה- ph של האדמה. קרקע עם pH בין 5,8 ל -6,5 אמורה לספק את צרכי החצילים שלך. נייר לקמוס או מד pH אמורים להיות מסוגלים לתת לך קריאה מדויקת.
  • אם אתה צריך להעלות את ה- pH, נסה להשתמש בסיד חקלאי.
  • אם אתה צריך להוריד את ה- pH, הוסף חומר אורגני נוסף כגון קומפוסט או פסולת צמחים, או לעבור לדשן עם אוריאה.
 5. 5
  קשר את החציל שלך על המוקד כדי לקדם צמיחה כלפי מעלה. כאשר הצמח שלכם מתחיל לטפס, קשרו את גזע הצמח באופן רופף על המוקד באמצעות חוט או חוט בד דק. קשירת החוט חזק מדי עשויה להיחתך בגזע או לחנוק אותו.
 6. 6
  לפקוח עין על מזיקים. תולעי חתך הן אחד המזיקים הנפוצים ביותר שתוקפים חצילים, אך בדרך כלל ניתן להרחיק אותם על ידי הנחת צווארון תולעת על הצמח. אתה יכול גם לשקול הדברה אורגנית כדי להבריח תולעי חתכים ומזיקים רבים אחרים.
 7. 7
  קצור את החצילים שלך ברגע שהעור נראה מבריק. הפרי צריך להפסיק לגדול, ובמקרים רבים הוא יהיה בגודל של תפוז גדול. משך הזמן שנדרש זה משתנה בהתאם למגוון שבחרת, אך החציל שלך בדרך כלל יהיה מוכן לקציר תוך חודשיים או שלושה לאחר ששתלת את זרעיך בתחילה.
  • גזרי את החציל מגפונו באמצעות מזמרה. הירק צריך להיות בעל גבעול קצר רק לאחר ההסרה.
ביצי חרקים מיקרוסקופיות וחיידקים מזיקים בתוך העציצים עלולים לפגוע בחצילים שלך
אם לא תנקה את המכלים שלך, ביצי חרקים מיקרוסקופיות וחיידקים מזיקים בתוך העציצים עלולים לפגוע בחצילים שלך.

טיפים

 • זנים רבים של חצילים מצליחים היטב במיכלים. סיר שחור הוא זן שגדל לאחרונה המיועד במיוחד לגינון מכולות. בלאק ג'ק וסופר היברידי שניהם עמידים מאוד כנגד נבילת ורטיקיליום, מחלה שפוגעת בדרך כלל בחצילים ומפחיתה מאוד את התשואה. טירונים צריכים לשקול גם לנסות הנזל או אגדה. אם תרצו לגדל חצילים לבנים, תוכלו לנסות גם את זן גרטל.
 • אתה יכול גם לקנות שתילי חצילים ממשתלות גן במקום להתחיל מזרע. כל שעליך לעשות הוא לבצע את הוראות השתילה לעיל משלב ההשתלה ואילך. שתל את השתילים שלך בתחילת יוני כדי להבטיח שהאדמה תישאר חמה כראוי.

אזהרות

 • היזהר מחומרי הדברה, טיפולים נגד פטריות וכימיקלים אחרים שאתה מרסס על החצילים שלך. רבים מכימיקלים אלה אינם בטוחים למאכל אדם, מה שאומר שאתה לא צריך להשתמש בהם על ירקות שאתה מתכנן לאכול. בדוק תמיד את התווית של המוצר לפני השימוש בו על הצמחים שלך.

דברים שתזדקק להם

 • זרעי חצילים
 • שתילי חצילים
 • מגשי שתיל מפלסטיק או סירים קטנים
 • סירי חרס גדולים
 • אדמת עציצים
 • דשן
 • מזלף או צינור
 • מערכת ההימור

שאלות ותשובות

 • כמה זמן ייקח השתיל לצאת?
  בדרך כלל זה לוקח בערך 3-7 ימים, אבל זה משתנה.
 • במה אני משתמש כדי להאביק ביד?
  בעזרת מברשת קטנה ורכה של זיפים, העבירו את האבקה מהאבקנים אל האקדחים.
 • כיצד ניתן להאביק חצילים?
  השתמש במברשת צבע קטנה עם זיפים רכים כדי להעביר אבקה מהאבקנים אל האקדחים. השתמש בתנועה עדינה ומעגלית כדי לסובב את האבקה סביב פנים הפרח.
 • יש שפע של פרחים, אך אין פרי. למה?
  הם כנראה לא מאובקים. אולי דבורים או מאביקים אחרים אינם נפוצים באזורך. אתה יכול לנסות לזהות פרחים זכריים ונקבות ואז להאביק אותם ביד.

תגובות (13)

 • gregjackson
  הוראות שימוש שימושיות. אהבתי את זה!
 • kali52
  אני פתיח, אז זה עזר לי מאוד. תודה.
 • murphyzachariah
  נפלא. יכולתי להבין היטב את כל שלבי שתילת החציל. זה עזר לי ללמד תלמיד.
 • abogisich
  התחלתי לגדל את הירקות שלי לפני 8 שנים, אבל מעולם לא היו לי חצילים בגינה. רציתי לקבל מושג מלא על התהליך, מכיוון שאני מאוד מגן על היבולים שלי. מאמר זה מאוד ידידותי למשתמש, תודה רבה.
 • cstevens
  זה טוב מאוד. לאחר קריאה זו, מתחיל יכול לשרטט חציל בצורה מאוד קלה.
 • xheaney
  מאמר מצוין. שימושי לגנן טרסה.
 • jenkinsmarjory
  בשמחה לגדל ירקות בקולקטה, מדריך תודה!
 • vthiel
  פעם ראשונה מגדל חצילים, ובעציצים. מאוד מועיל.
 • dominic93
  הוראות מפורטות שלב אחר שלב. אתם עשיתם את זה טוב, המשיכו, בבקשה!
 • staceyrichardso
  המידע שנמסר היה קל להבנה ומועיל מאוד מכיוון שמעולם לא גידלתי צמח ביצה לפני כן.
 • garfieldlynch
  זה עזר לי מאוד לפרויקט החינוך שלנו לפרנסה עם התמונות החיות.
 • ezekielgottlieb
  למתחילים, מאמר זה מדהים.
 • qcremin
  אני מנסה לגדל זרעי חצילים בתוך הבית. זה עזר לי מאוד.
מאמרים בנושאים דומים
 1. איך מגדלים דובדבנים?
 2. כיצד לגדל חד-שנתיים מזרע?
 3. איך לגדל לבנדר מזרע?
 4. איך מגדלים עצי פקאן?
 5. איך לטפח תפוחי אדמה?
 6. איך גוזמים עגבניות פטיו?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail