כיצד לבצע גיזום עונתי רדום בסיסי?

מעבר לגיזום עונתי רדום בסיסי
מעבר לגיזום עונתי רדום בסיסי, ניתן להסיר גבעולים בכדי להשיג צורה או מלאות מסוימים.

גיזום רדום בסיסי יכול לשפר את בריאות הצמחים והעצים שלכם. הסרת ענפים וגבעולים מתים תפנה משאבים לחלקים בריאים בצמחים שלך, ותהפוך אותם לחזקים ועמידים יותר למחלות. בצע גיזום עונתי רדום מתישהו בין סוף הסתיו לתחילת האביב כאשר הצמיחה נעצרת, ומאפשר לך לראות את הגפיים המתות בצורה ברורה. זו הזדמנות טובה לעצב מחדש את הצמחים והעצים שלך כדי להשיג את הצורה הכוללת שאתה רוצה.

שיטה 1 מתוך 2: גזירת עצים נשירים

 1. 1
  זהה ענפים שמתים, חולים או מסוכנים. ניתן לזהות ענפים לא בריאים על ידי נגעים כהים, חריצים או חורים. ענפים שמתים, חולים, שבורים או צומחים ליד חוטי חשמל או סכנות אחרות, צריכים להיות מוסרים מעצים שלך מדי שנה. בדוק את העצים שלך כדי להחליט אילו ענפים יש להסיר בעת גיזום.
  • אם אתה גוזם ענפים חולים, חטא את הכלים שלך מיד לאחר מכן כדי למנוע התפשטות מחלות.
 2. 2
  השתמש בסולם חסון שיכול להתאים למשקלך. אם אתה צריך להשתמש בסולם לגזום עץ, בדוק את " דירוג העומס המרבי " שלו לפני הקנייה או השימוש בו כדי לוודא שהוא יכול לתמוך במשקלך המלא. וודא כי בסולם יש רגליים עמידות להחלקה שיאחזו בקרקע ויעמדו להחלקה בזמן השימוש בה. אם הסולם מתארך, וודא שכל המנעולים נמצאים במקום לפני שעולים עליו..
  • אם אין סיכון של חפצים נופלים בכבדות, בקש מאדם אחר לתמוך בתחתית הסולם לצורך ביטחון נוסף.
  • הימנע משימוש בסולם בזמן גשם או שלג כדי למנוע תאונה.
 3. 3
  השתמש בגוזמי ידיים כדי לחתוך ענפים בקוטר של עד 2 ס"מ (1,9 ס"מ). חתכו ענפים קטנים באמצעות גוזמים כף יד. בחר במספריים לגיזום עוקף, שיש להם 2 להבים חדים כדי להבטיח חתך נקי. בחר גוזמים נוחים לשימוש, אשר ככל הנראה יהפכו לבעיה לאחר שימוש ממושך.
  גיזום רדום בסיסי יכול לשפר את בריאות הצמחים והעצים שלכם
  גיזום רדום בסיסי יכול לשפר את בריאות הצמחים והעצים שלכם.
 4. 4
  חותכים ענפים בקוטר של עד 4 ס"מ (3,8 ס"מ) בעזרת חותכי לופר. ללופר יש להבים וידיות ארוכים יותר מאשר גוזמים, מה שמאפשר להם לחתוך ענפים עבים יותר. הידיות הארוכות מספקות גם מינוף, מה שהופך אותן לפשוטות וחזקות לשימוש. בקר בחנות חומרי בניין מקומית לבדיקת לוקרים עד שתמצא זוג שאתה מרגיש נוח להתמודד איתו.
 5. 5
  הסר ענפים שקוטרם עד 10 ס"מ (10 ס"מ) בעזרת מסור גיזום. מסורי גיזום כף יד הם הכלים הטובים ביותר להתמודד עם ענפים גדולים שיש להסירם מעציכם. לחיתוך הקל ביותר, רכשו מסור-גילוח שיחתוך את העץ בצורה יעילה. בחרו בדגם של מסור נוח לאחיזה, שיאפשר לכם לנסר דרך הענפים בצורה יעילה יותר.
 6. 6
  גזור ענפים מעל צווארון הענף ורכס קליפות הענף. צווארון ענף הוא האזור הנפוח שנמצא בבסיס כל ענף עץ. רכס קליפות הענף הוא האזור הקטן של קליפות כהה, מחוספסות, מעט מוגבהות המשתרעות מצווארון הענף לשאר הענף. אתר את שני החלקים האלה של הענף וודא לחתוך ממש מעליהם ולהשאיר אותם שלמים.
  • אזורים אלה מכילים את החומרים המזינים שעץ זקוק להם כדי לעורר ריפוי וסגירה לאחר הוצאת הענף.
  • כריתת ענף מבלי להשאיר אזורים אלו שלמים עלולה לגרום לאותו חלק של העץ להירקב.
 7. 7
  ניסרו ענפים גדולים עם 3 חתכים כדי להסיר אותם בבטחה. השתמש במסור גיזום ידני כדי לחתוך לענף כ 46 ס"מ (46 ס"מ) מתא המטען. חותכים בערך חצי דרך הענף ואז חותכים שני על גבי הענף כ -250 ס"מ (2,5 ס"מ) מעל זה. לאחר הסרת חלק הארי של הענף, חותכים סופי ממש מעל צווארון הענף ורכס קליפות הענף.
  • וודא שהאזור שמתחת לעץ ברור לחלוטין, כך שענפים נופלים לא מהווים סכנה.

שיטה 2 מתוך 2: גיזום צמחים ושיחים

 1. 1
  גזמו את רוב הצמחים והשיחים הנשירים בעונתם הרדומה. ברוב המקרים, עדיף לגזום בעונה הרדומה כדי שהצמיחה לא תטשטש את ראיית הענפים הפגועים שלך. זה גם מבטיח כי פצעים על צמחים או שיחים יהיו פתוחים רק לזמן קצר לפני תחילת הצמיחה החדשה באביב. גזמו בין סוף החורף לתחילת האביב לקבלת התוצאות הטובות ביותר.
  • צמחים פורחים ושיחים הפורחים בתחילת עונת הצמיחה הם יוצאים מן הכלל מכיוון שיש לקצץ אותם מיד לאחר סיום הפריחה.
  עיין בכתב העת וגוזם את הצמחים פחות או יותר על סמך התגובה של הצמחים
  בעונה הרדומה הבאה, עיין בכתב העת וגוזם את הצמחים פחות או יותר על סמך התגובה של הצמחים.
 2. 2
  הסר גבעולים רפויים, פגומים או מתחככים זה בזה. גבעולים שיש להסיר מהצמחים שלך ייראו לא בריאים בעליל. כדאי לשקול גם לכרות גבעולים שחוצים או מתחככים בגבעולים אחרים, מכיוון שהם עלולים להפריע לצמיחת הצמח. בדוק את הצמחים שלך באופן חזותי כדי לזהות מה תסיר.
 3. 3
  השתמש בגיזומי ידיים חדים כדי להבטיח חתכים נקיים. הדרך הטובה ביותר לגזום את הגבעולים הדקים של צמחים ושיחים היא להשתמש בזוג גזם כף יד. וודאו כי הלהבים על הגוזמים חדים, מה שיבטיח כי החיתוכים נעשים בקלות מבלי לרסק את הגבעולים. עבור גבעולים עבים או קשים לחיתוך, ניתן להשתמש במספריים.
  • השתמש בקובץ טחנה בסיסי, הזמין בחנויות לחומרי בניין, כדי לחדד את הגוזמים שלך.
 4. 4
  גזור גבעולים מעל ניצנים חדשים או מעל צווארוןם. צווארון הגזע הוא הבסיס המעט מתנפח שם הוא פוגש גזע אחר. מקם את להבי הגוזם סביב הגבעול, ממש מעל הצווארון, ועשה חתך נקי. אם יש ניצן חדש על הגזע, חתוך את הגזע ממש מעליו כדי לאפשר לו להתפתח.
  • פגיעה בצווארון הגזע תפגע בצמיחתו של גזע חדש.
  • גיזום צמחים בעונה הרדומה מפעיל עליהם פחות לחץ.
 5. 5
  גזמו מעל ניצנים הפונים כלפי חוץ. בכך תעודד את הצמח לצמוח כלפי חוץ. אל תגזמו מעל ניצן הפונה לכיוון הצמח, כי הענף יצמח לכיוון מרכז הצמח ויכופף אותו.
 6. 6
  דלל את הענפים כדי לתת לצמחים שלך צורה אסתטית. מעבר לגיזום עונתי רדום בסיסי, ניתן להסיר גבעולים בכדי להשיג צורה או מלאות מסוימים. פעם בשנה, הסר עד 0,33 מהצמח כדי לעודד צמיחה חדשה. הסר עד 50% מהצורה המקורית של הצמח כל 3-5 שנים בכדי להצעיר את הצמח. הקפד לבצע חתכים נקיים מעל צווארוני הגזע כדי להבטיח צמיחה מחודשת.
  בצע גיזום עונתי רדום מתישהו בין סוף הסתיו לתחילת האביב כאשר הצמיחה נעצרת
  בצע גיזום עונתי רדום מתישהו בין סוף הסתיו לתחילת האביב כאשר הצמיחה נעצרת, ומאפשר לך לראות את הגפיים המתות בצורה ברורה.
 7. 7
  תעד כיצד מגיבים הצמחים שלך לגיזום בכל שנה ביומן. ללמוד כיצד לגזום נכון את הצמחים שלך יכול להימשך מספר שנים של ניסוי וטעייה. שים לב לאופן שבו הצמחים שלך מגיבים לאופן הגימור שלך וכתוב אותו ביומן. בעונה הרדומה הבאה, עיין בכתב העת וגוזם את הצמחים פחות או יותר על סמך התגובה של הצמחים.
  • למשל, גיזום שמרני מדי שנה עלול להשאיר אחריו ענפים חלשים ופגועים המפריעים לצמיחה חדשה.
  • שימו לב אם גיזום של יותר מ -0,33 מהגבעולים או הענפים על צמח או שיח גורם לגידול נמרץ ושופע.

טיפים

 • בצע גיזום מינימלי על שיחים וצמחים שנטעו לאחרונה.
 • אי גיזום העצים שלך עלול להיות מסוכן בחורף, במיוחד בסופות.
 • דליל ענפים וגבעולים יאפשר זרימת אוויר טובה יותר ויתן לאור שמש רב יותר אל פנים הצמחים, השיחים או העצים שלך.
 • לעולם אל תגזום עצים הממוקמים ליד חוטי חשמל. שכרו סוכן מקצועי או התקשרו לחברת השירות שתעשה זאת במקום זאת.

מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד להשתיל עץ פרי?
 2. כיצד לגדל אופוריה?
 3. איך לסיר קקטוס קוצני מבלי לנקר?
 4. איך לגדל גפן צ'וקו?
 5. איך מגדלים דלעת?
 6. איך להקים גינת ירק אורגנית?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail