איך לבחור יועץ נישואין?

יועץ נישואין (המכונה גם מטפל זוגי) עובד עם אחד מבני הזוג או שניהם כדי לשפר את הנישואין
יועץ נישואין (המכונה גם מטפל זוגי) עובד עם אחד מבני הזוג או שניהם כדי לשפר את הנישואין.

יועץ נישואין (המכונה גם מטפל זוגי) עובד עם אחד מבני הזוג או שניהם כדי לשפר את הנישואין. היועץ מתמקד בדרך כלל בפתרון סכסוכים, במיומנויות תקשורת ובמציאת דרכים לשיפור הנישואין באופן כללי. ייעוץ נישואין הוא בדרך כלל טווח קצר של פסיכותרפיה, ובאופן אידיאלי הוא נותן לבן / בת הזוג את הכלים הדרושים לעבודה על נישואיהם מחוץ לטיפול. הבחירה שלך ביועץ נישואין עשויה להיות ההבדל בין פיוס פורץ דרך למבוי סתום מתסכל, מלחיץ ויקר. ללמוד כיצד להעריך ולבחור יועץ נישואין יכול לעזור לך ולבן זוגך בדרך להחלמה ולפיצוי.

חלק 1 מתוך 3: איתור יועצים בקרבתך

 1. 1
  חפש יועצי נישואין. השלב הראשון במציאת יועץ נישואין הוא לראות אילו יועצים נוהגים באזור מגוריך. אתה יכול לחפש מטפלים בספר הטלפונים המקומי שלך, על ידי חיפוש מקוון או על ידי שימוש במאגר מטפלים מכובד, כמו דף הפסיכולוגיה של היום מצא מטפל.
  • מאגרי מידע מקוונים מאפשרים לך לחפש לפי אזור, לפי מומחיות ולפי תוכניות ביטוח מקובלות.
  • אתה יכול גם לבקש מהרופא הראשוני שלך המלצות / הפניות. אם אתה סומך על הרופא הראשי שלך, כנראה בטוח לסמוך על המלצותיה.
  • אם חברים או בני משפחה אמינים כלשהם עברו ייעוץ נישואין, תוכלו לשקול לבקש מהם המלצות. עם זאת, ייתכן שלא תרצה לעשות זאת אם אינך רוצה שאחרים יידעו שאתה מבקש ייעוץ.
  • יועץ נישואין מורשה יקבל את התואר מורשה מטפלת בנישואין ומשפחה (LMFT), אך אתה יכול לדבר עם יועץ שאינו LMFT ובעל ניסיון רלוונטי.
  • בעוד שליועץ או פסיכולוג קבוע יש ניסיון בעבודה עם זוגות, חשוב למצוא מטפל בעל הניסיון המיוחד לו אתה זקוק. שאל את היועץ אודות הכשרתה ותעודותיה. בנוסף, עליך לשאול באיזה תחום טיפול זוגי היא מתמחה - כגון ייעוץ נישואין לאחר בגידה.
 2. 2
  חפש את המיקום של המטפל. לאחר שמצאתם כמה מדריכים באזורכם, עליכם לבדוק איפה מתייעץ כל יועץ וכיצד תגיעו לשם. תלוי איפה אתה גר, נסיעות מצד אחד של העיר לצד השני (או אפילו מהעיר הבאה) עשויה להיות קשה מאוד. ייתכן שתרצה גם לקחת בחשבון אמצעי תחבורה. אם אינך הבעלים של מכונית וסומך על תחבורה ציבורית, בדוק במפת תחבורה ציבורית כדי לראות כמה קרוב לכל יועץ אתה יכול להגיע, כמו גם כמה זמן יעבור הנסיעה הזו.
 3. 3
  שקול את הזמינות של כל יועץ. חלק מהיועצים עובדים בשעות העבודה הרגילות בין השעות 9: 00-5: 00, מה שעלול להקשות על המפגש אם אתה עובד בעבודה עם שעות נוקשות. יועצים רבים עובדים בסופי שבוע או מאוחר יותר ביום על מנת להתאים לחולים עובדים, אם כי תלוי בלוח הזמנים שלך עשוי להיות אפילו פחות נוח.
  • אם אתה נרשם לייעוץ נישואין, אתה רוצה להבטיח שאתה ובן הזוג שלך יוכלו להגיע לכל פגישה.
  • בחר יועץ ששעות התרגול שלו חופפות את לוח הזמנים שלך (ושל בן זוגך).
  השלב הראשון במציאת יועץ נישואין הוא לראות אילו יועצים נוהגים באזור מגוריך
  השלב הראשון במציאת יועץ נישואין הוא לראות אילו יועצים נוהגים באזור מגוריך.
 4. 4
  השווה עלויות. גורם גדול בכל טיפול רפואי עשוי להיות העלויות הכרוכות בפגישה עם רופא, והטיפול אינו שונה. אם יש לך ביטוח בריאות, פנה לנציג מטעם חברת הביטוח שלך האם התוכנית שלך מכסה ייעוץ. עליכם לבחון גם את עלות הייעוץ המשוערת, הן בביטוח (אם התוכנית שלכם מכסה אותה, רובן לא) והן בלעדיה.
  • פנה לחברת הביטוח שלך אם ייעוץ / טיפול מכוסה. מרבית חברות הביטוח לא ישלמו בעצמם עבור ייעוץ הנישואין. אם לאחד מכם יש אבחנה, המטפל רשאי להשתמש בזה לחיוב תוכנית הביטוח שלכם. אתה יכול להיות מכוסה רק עבור מטפלים ברשת או בפרקטיקה מסוימת.
  • שאל את היועץ שאתה מעוניין בו אם הוא מציע סולם הזזה. מטפלים רבים מכירים בכך שיש אנשים שאין להם תוכנית ביטוח מקיפה (או ביטוח בכלל), והם מוכנים לעבוד עם אותם חולים בשיעור מופחת.

חלק 2 מתוך 3: הערכת תעודות וכישורים

 1. 1
  בדוק את השכלתו של המטפל. על מנת להיות מטפל מורשה בנישואין ומשפחה, יועץ צריך למלא אחת משלוש הדרישות החינוכיות. יועץ נישואין עשוי לקבל תואר שני (שנמשך שנתיים עד שלוש שנים), תוכנית דוקטורט (שנמשכת שלוש עד חמש שנים), או תוכנית הכשרה קלינית לאחר הלימודים (שלוקח בדרך כלל בין שלוש לארבע. שנים להשלים).
  • בדרך כלל, לאחר סיום הלימודים בתכנית מוסמכת, יועץ ישלים תכנית הכשרה קלינית בפיקוח לאחר התואר. בדרך כלל זה נדרש, ללא קשר לתואר היועץ שהושג.
  • ייתכן שתמצא גם יועץ מקצועי מורשה (LPC) או פסיכולוג עם ניסיון רב בייעוץ זוגות.
 2. 2
  וודא שהמטפל מורשה. בנוסף להבטחה שליועץ נתון יש את הרקע הנכון, מומלץ גם לאשר כי המטפל מורשה. תלוי באיזו מדינה אתה גר, יועץ נישואין עשוי להידרש לעבור בחינת רישוי ממלכתית, את הבדיקה הלאומית המנוהלת על ידי איגוד המועצות הרגולטוריות לטיפול בנישואין ומשפחה (AMFTRB), או שניהם.
  • לעתים קרובות תוכל למצוא מידע על מצב הרישוי של מטפל נתון על ידי בדיקת אתר המטפל. אם אינך מוצא את המידע שם, שאל ישירות את המטפל.
 3. 3
  שאל על ארגונים מקצועיים. למרות שמטפל לא נדרש להצטרף לארגון / עמותה מקצועית, זה בדרך כלל סימן טוב כאשר מטפל הוא חבר באחד מהם. חברות מטפלת מצביעה על כך שיש לה עניין אישי בייעוץ, כמו גם רצון להמשיך ללמוד ולהתאים את העיסוק שלה למגמות חדשות בתחום.
  • אחד הארגונים המקצועיים הגדולים ביותר עבור יועצי נישואין הוא האיגוד האירופי למטפלים בנישואין ומשפחה (AAMFT).
  • AAMFT דורשת הכשרה בפיקוח ועבודות חובה של כל החברים בכדי להבטיח איכות ועקביות.
ללמוד כיצד להעריך ולבחור יועץ נישואין יכול לעזור לך ולבן זוגך בדרך להחלמה ולפיצוי
ללמוד כיצד להעריך ולבחור יועץ נישואין יכול לעזור לך ולבן זוגך בדרך להחלמה ולפיצוי.

חלק 3 מתוך 3: מציאת היועץ המתאים

 1. 1
  השוו אסטרטגיות ותוכניות טיפול. למטפלים שונים יש גישות שונות לטיפול. חשוב להבין כיצד מטפל יתנהל אם היית מתחיל לפגוש איתו.
  • שאל את המטפל כיצד ירצה להמשיך בטיפול, והאם הוא משתמש במודל טיפולי מסוים בתרגול שלו. ואז קרא על תוכנית הטיפול הזו כדי לראות אם אתה חושב שהיא יכולה לעזור לך.
  • מטפל טוב יציע טכניקות שונות ואסטרטגיות טיפול עבורך בבית בין הפגישות.
  • גלה אודות תוכנית הטיפול הצפויה של המטפל. עליך לשאול ספציפית כמה מפגשים אתה יכול לצפות לקיים, כמה זמן כל מפגש יימשך ואיזה סוג לוח זמנים אתה יכול לצפות לתוצאות.
  טיפ מומחה

  ראיין כמה יועצים שונים כדי למצוא מישהו שמתאים לו. המטפל בנישואין ומשפחה, משה רטסון, אומר: "אתה יכול להתחיל לחפש באינטרנט או לבקש הפניות, אבל חשוב גם לראיין את המדריכים. אני ממליץ לבחור 3-4 יועצים ואז להכין רשימת שאלות שאתה שואל כל אחד מהם. שאלו כל יועץ מהי הפילוסופיה שלהם, ובחרו מישהו שגורם לכם להרגיש בנוח בתהליך שלהם.

 2. 2
  שאל את דעת המטפל שלך לגבי גירושין. זה אולי נראה כמו שאלה מוזרה לשאול יועץ נישואין שאתה מעוניין לעבוד איתו, אבל זה יכול להיות גם דבר חשוב מאוד לדעת. כמה מדריכי נישואין קוראים ללקוחותיהם לעזוב את הנישואין כאשר הדברים נעשים סוערים, בין אם בגלל אמונותיו של המטפל או חוסר נכונותה להמשיך לעבוד על בעיות. זה עשוי להיות סימן של מטפל לקוי לצרכים שלך, במיוחד אם אתה מחויב לעבוד על הבעיות שלך ולא משנה מה.
  • עליכם לשאול ספציפית את המטפל באיזו נקודה היא רואה בגירושין אפשרות קיימא ומתי היא חושבת שעליכם לנסות לעצור או להימנע מכך.
 3. 3
  קבע את ערכי המטפל שלך. כל מטפל מביא את מערך הערכים שלו לתרגול ייעוץ נישואין, שיכול להיות טוב, רע או ניטרלי. עם זאת, ערכים אלה אינם צריכים לחדור לטיפול שלך בדרכים בעייתיות. חשוב לקבוע מהם הערכים של המטפל שלך כדי להבטיח שהוא יתאים לך ולבן הזוג שלך קדימה.
  • אם מטפל אומר שיש רק דרך אחת לקיים נישואין מוצלחים, כדאי לשקול למצוא מישהו אחר לעבוד איתו.
  • שאלו מטפל שאתם מעוניינים באישיותו. זה עשוי לתת לך קצת תובנה לגבי מידת התאמתו לך ולבן זוגך.
  • קבעו אילו סוגי מטופלים המטפל עובד לפני שתארו את הבעיה שלכם. כך תוכלו לדעת האם הוא יכול לעזור לכם מיד.
  • תאר את עצמך, את בן / בת הזוג שלך ואת הבעיה / ים הזוגיים שלך. שאל את היועץ כיצד הוא חושב שהפגישה הראשונה או שתיים עשויות להתרחש בעת התמודדות עם בעיה זו כדי להבין למה לצפות.
  יועץ נישואין מורשה יקבל את התואר מורשה מטפלת בנישואין ומשפחה (LMFT)
  יועץ נישואין מורשה יקבל את התואר מורשה מטפלת בנישואין ומשפחה (LMFT), אך אתה יכול לדבר עם יועץ שאינו LMFT ובעל ניסיון רלוונטי.
 4. 4
  חפש גישות מבוססות ראיות. ישנן גישות טיפוליות רבות המוכרות בדרך כלל כיעילות ונשנות מדיאלית. זה יכול להיות רעיון טוב לברר באילו סוגים של גישות טיפוליות היועץ שלך משתמש כדי לראות אם זה יתאים לצרכים שלך. שתי גישות נפוצות מבוססות ראיות לייעוץ נישואין הן טיפול זוגי ממוקד רגשית ושיטת גוטמן.
  • טיפול זוגי ממוקד רגשית פועל לבניית יסוד הנישואין מחדש על ידי התמקדות בתיקון אמון, טיפוח אינטימיות רגשית והצבת רגשות אהבה וחיבה.
  • שיטת גוטמן פועלת לבניית נישואין מחדש על ידי שינוי תחילה של ההתנהגויות של כל אחד מבני הזוג. שיטה זו שמה דגש על כישורי תקשורת, פתרון סכסוכים, חיזוק הידידות בתוך הנישואין והיותם שותפים דואגים / מתחשבים יותר זה לזה.
 5. 5
  הערך את ההתקדמות שלך. ייעוץ נישואין לא צריך להרגיש כמו עיסוק בלתי פוסק. בשלב מוקדם של הייעוץ, אתה ובן הזוג שלך צריכים לקבוע יעדים קונקרטיים עם המטפל שלך, כך שלפגישות הבאות יהיה כיוון ומיקוד כלשהו. כל פגישה שלאחר מכן צריכה להיות בראש מטרות אלה ועליה לעבוד כדי לעזור לך ולשותף שלך למצוא דרכים לעמוד ביעדים שלך.
  • לא תראה תוצאות בן לילה, אך אם לא ראית שיפור כלשהו בנישואיך לאחר מפגשים של מספר שבועות, כדאי לך לשקול לחפש מטפל אחר.
  • מטפל טוב צריך לגרום לשני בני הזוג להרגיש שמכבדים אותם ושומעים אותם. אם המטפל שלך תופס צד או "כנופיות" עליך או על בן / בת הזוג שלך, כדאי לך לשקול לחפש מטפל אחר.
  • אל תתסכל. להציל נישואין לוקח זמן ומאמץ גם ממך וגם מבן הזוג שלך, לא תוכל לעשות את זה לבד. אם המטפל שאתה רואה לא עוזר לך להגיע למטרותיך המוגדרות בבירור, שווה לנישואיך למצוא מישהו שיעשה זאת.

תגובות (1)

 • karianestark
  מציאת מטפל לבעיות הספציפיות במערכת היחסים שלך מועילה מאוד. אני רואה את זה עכשיו אם אני באמת רוצה שנישואינו יעבדו.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail