כיצד לזהות ולטפל בלמיניטיס (מייסד) אצל סוסים?

כדי לזהות ולטפל במיניטיס אצל סוס, התחל לחפש אחר הסימנים הראשוניים של למיניטיס, הכוללים אובדן תיאבון וכאב בזמן ההליכה. ייתכן שתראה גם את הסוס שלך דוחף את רגליו קדימה כדי להקל על הכאב בעמידה. בנוסף, בדוק אם בסוס שלך יש פרסות מתקלפות או טבעות בצורת מוזר. לאחר שאיתרת תסמינים אלה, פנה מיד לווטרינר שלך. בזמן שאתה ממתין לווטרינר, מרח קרח על רגלי הסוס שלך כדי להקל על הכאב. לקבלת טיפים כיצד לשאול את הווטרינר שלך בנוגע לתרופות וכיצד למנוע את חזרת המחלה, המשך לקרוא!

כדי לזהות ולטפל במיניטיס אצל סוס
כדי לזהות ולטפל במיניטיס אצל סוס, התחל לחפש אחר הסימנים הראשוניים של למיניטיס, הכוללים אובדן תיאבון וכאב בזמן ההליכה.

אם אתה מבחין בסוס שלך שאינו העצמי הרגיל שלו או שהוא הולך בצורה מוזרה, יתכן שתצטרך לבדוק אותו בדלקת למיניטיס. מחלה זו יכולה לפגוע בכל סוס בכל גיל, ועליך לצפות בסימנים. אם אינך יודע את הסימפטומים או מה נעשה לטיפול במיניטיס, מאמר זה יעזור לך לזהות את הסימפטומים אצל הסוס שלך.

חלק 1 מתוך 3: זיהוי למיניטיס או מייסד

 1. 1
  להבין מהי למיניטיס. למיניטיס היא מחלה הגורמת לצליעה אצל סוסים. פעם זה היה קשור בעיקר לסוסי פוני עם עודף משקל, אבל זה יכול להשפיע על כל גיל או גודל של סוס.
  • עם מחלה זו, הלמיניות נחלשות, המחברות את עצם הדוושה לחלק הפנימי של הפרסה. עצם דוושת סוסים מניתק מבפנים של הפרסה. לכן עצם הדוושה יכולה להסתובב ולפעמים היא אפילו דוחפת את הסוליה. כשהוא דוחף את הסוליה, זה נקרא "מייסד".
  • קשר זה מורכב משכבה שאינה חיה ושכבת מגורים רגישה, בדומה לציפורניים ומיטות הציפורניים. הניתוק קורה כאשר שכבה זו מתנתקת.
 2. 2
  חפש סימנים מוקדמים של למיניטיס. השלב המוקדם של למיניטיס נקרא השלב החריף. בשלב זה הסוס פיתח למיניטיס, אך הפרסה עדיין לא התנתקה.
  • שימו לב למצב הרוח של הסוס שלכם. יכול להיות שהוא נראה למטה, והתיאבון שלו עשוי להיות פחות מהרגיל.
  • הוא ינסה להימנע מפעילות גופנית, שכן הליכה תהיה כואבת. ייתכן שהוא גם עומד אחרת מהרגיל כי הוא מנסה להקל על הכאב. למשל, הוא עשוי לדחוף את רגליו הקדמיות קדימה כדי להקל על הלחץ.
  • חפש שינויים בהליכה, כגון חוסר יכולת להסתובב בקלות, במיוחד על משטחים קשים. גם אם הוא נראה בסדר בזמן שהוא הולך על משטחים רכים, איך שהוא פועל על משטחים קשים יכול להיות בגידה מתה. כמו כן, הסוס אולי ירצה לעבור מכף רגל לרגל כל הזמן.
 3. 3
  בדוק אם יש החלפות פרסה. הפרסה עשויה לצמוח בצורה שונה ויוצרת טבעות מוזרות. כמו כן, הלבן עשוי לצמוח גדול מהרגיל בטבעת. יתכן שתבחין בפרסות מתקלפות או בפרסות שמתפוררות סביב הקצוות.
  • כמו כן, הרגישו את הפרסות, מכיוון שהן עשויות להיות חמות למגע בשלבים המוקדמים.
 4. 4
  בדוק אם דופק מוגבר וקצב נשימה. כאשר הסוס שלך נכנס לשלבים המוקדמים של למיניטיס, הלב שלו וקצב הנשימה יכולים להתחיל לעלות. קצב הלב עשוי לנוע עד 60 עד 120 פעימות לדקה, ואילו קצב הנשימה עשוי לנוע ל- 80 עד 100 נשימות בדקה.
 5. 5
  בדוק אם יש סימנים לשלב התת-חריפי. השלב התת-אקוטי של למיניטיס הוא כאשר הלמיניטיס חלפה על פני 3 הימים, אך היא עדיין לא התנתקה. הסימפטומים למעשה פחות בולטים בשלב זה, אך הם זהים לשלב החריף, כמו דופק מוגבר ושינוי תנוחת הליכה.
 6. 6
  חפש שינויים באופן שבו הסוס עומד. כפות רגליו כואבות ולכן הוא רוצה להוריד מהן את המשקל. עמדה אופיינית היא להתנדנד לאחור, לשים את מרבית משקלו על עקביו. זה גורם לסוס להיראות כאילו הוא נשען לאחור. קשה גם לגרום לסוס לנוע. לאחר שמצא דרך נוחה יחסית של עמידה, הוא נרתע מלנוע ולגרום לכאב. השלב הכרוני מתחיל בכל פעם שהפרסה מתנתקת.
  • צפה לסוס שרוצה לנוח. אם הסוס רוצה לשכב או לנוח בתדירות גבוהה מהרגיל, זה יכול להיות סימן לבעיה. באופן דומה, אם הסוס מסרב לצאת מהדוכן שלו או אינו שואל ללכת, זה ככל הנראה סימן לכך שלמיניטיס הגיעה לשלב הכרוני.
השלב התת-אקוטי של למיניטיס הוא כאשר הלמיניטיס חלפה על פני 3 הימים
השלב התת-אקוטי של למיניטיס הוא כאשר הלמיניטיס חלפה על פני 3 הימים, אך היא עדיין לא התנתקה.

חלק 2 מתוך 3: טיפול במיניטיס או מייסד

 1. 1
  התקשר מיד לווטרינר שלך. תאר בפירוט מה אתה צופה בפני הווטרינר שלך. קח את הטמפרטורה של הסוס ואת קצב הלב / נשימה. כל בעל סוסים צריך שיהיה לרשותו סטטוסקופ עובד ומדחום פי הטבעת וידע להשתמש בהם.
 2. 2
  אל תכריח את הסוס שלך ללכת או לנוע. אם הסוס שלך מראה סימני צליעה, אל תכריח אותו להתאמן. אם הוא נמצא במרחק משמעותי מהבית, כדאי להעביר אותו בקרוואן. הניח מיטה עמוקה של שבבים (4 או 13 סנטימטרים) בדוכן שלו. שבבים אלה יספקו ריפוד לסוס שלך, ויעזרו להקל על הכאב.
 3. 3
  נקט כמה אמצעים פליאטיביים בזמן שאתה ממתין לווטרינר שיגיע. נקיטת הצעדים הבאים לפני הגעת הווטרינר שלך תקל על עבודתם ותעניק לסוס שלך הקלה נחוצה ביותר.
  • השתמש בטיפול קר. טיפול בקור זהה כמעט לבני אדם. אתה קרח על רגלי הסוס בדיוק כמו שהיית עושה ברך או קרסול פצוע באדם. אתה יכול להשתמש באמבטיה עם קרח ומים או להשתמש במגפי קרח כדי למרוח את הקרח על הסוס. אל תשאיר את זה יותר מ- 30 דקות.
  • ספק משכך כאבים מסוג NSAID. משככי כאבים מסוג זה מסייעים כמובן בהקלה על כאבים, אך הם יכולים גם לסייע בדלקת. אתה יכול לתת לסוס שלך Equioxx, Danilon או Phenylbutazone ("Bute"), למשל. אין לתת את אלה אם הסוס נמצא על סטרואידים, מכיוון ששתי התרופות אינן מסומנות יחד ויכולות להיות שילוב קטלני. שוחח תמיד עם הווטרינר שלך לפני שתתן תרופות מרשם לסוסך.
  • הטיפול בדלקת הלמינטיס יכול להשתנות, תלוי בחומרת המצב, אך עמוד התווך במשך שנים הוא לגרום לסוס שלך להתחיל במשטר של פנילבוטאזון, שהוא נוגד דלקת חזק. זה, לצד רגל תקינה ותומכת, הם שניים מהטיפולים המשמשים לסיוע בהקלה על הכאב / המחלה.
 4. 4
  אפשר לווטרינר לאבחן את המצב. הווטרינר שלך יבדוק את הסימפטומים המפורטים לעיל על ידי בחינת הסוס, אם כי היא מאומנת יותר לאתר את הסימפטומים. הווטרינר שלך עשוי גם לרצות לבצע צילומי רנטגן כדי לבחון את פנים הפרסה.
  • שאל כמה זמן עליך לספק נוגדי דלקת לסוס שלך. כאשר אתה נותן לסוס שלך כמה מהתרופות הללו, כמו בוט, ייתכן שיהיה עליך לדלג על יום לאחר כשבוע.
 5. 5
  שאל על acepromazine. תרופה זו יכולה להגביר את זרימת הדם למינציות, מה שעוזר למצב במקרים מסוימים. זה יכול גם להרגיע את הסוס שלך במידה מסוימת, מה שישמור עליו רגוע ופחות סביר שיפצע את עצמו עוד יותר.
 6. 6
  השג פרדי אורטופדי (אחד עם הסמכה נוספת לטיפול במצבים כמו למיניטיס על ידי פרזול מתקנת) כדי להעריך את הסוס. יתכן שהם יוכלו להוריד חלק מהלחץ מהרגל באמצעות שימוש חכם בנעליים מיוחדות. הם יכולים גם להעריך לסוס כדי לראות אם רפידות סוליה מתאימות. היזהר מהפעלת כל הצעדים בעצמך מכיוון שאם אתה טועה, אתה יכול להטות את זווית הפרסה ואולי לזרז את עצם הדוושה החורצת דרך סוליית הפרסה.
  • ניתן לחתוך חתיכת קצף עבה בגודל הפרסה. זה צריך להיות בעובי של כמה סנטימטרים כדי לספק ריפוד לסוס.
 7. 7
  בדקו את הגורמים האפשריים למחלה כדי למנוע את הופעתה מחדש. למיניטיס נגרמת לעיתים על ידי סוס הסובל מעודף משקל ואוכל מרעה טרי אך לא תמיד. מחלות אחרות עלולות לגרום להתקפי למיניטיס. המחקר עדיין נמשך בנוגע למחלה זו, מכיוון שמנגנוניה ואופני הטיפול והמניעה הטובים ביותר עדיין אינם מובנים לחלוטין.
  • בדיקה חשובה אחת בחיפוש הסיבה היא בדיקת רמת הסוכר בדם של הסוס, מכיוון שיותר מדי סוכר במערכת הוא גורם סיכון אחד למחלה זו.
סוסים הסובלים מעודף משקל עלולים לסבול מלמיניטיס
בנוסף, סוסים הסובלים מעודף משקל עלולים לסבול מלמיניטיס, מכיוון שהמשקל העודף מוסיף לחץ על הפרסות.

חלק 3 מתוך 3: מניעת למיניטיס

 1. 1
  אל תאכיל יותר מדי עמילן או סוכר. עשבים מסוימים סוכרים מדי עבור סוסים שאינם יכולים לעבד את העמילן. לעתים קרובות, דשא באביב ובסתיו הוא סוכר מדי, כמו גם דשא שגדל במיוחד עבור בקר. אף על פי שמומחים עדיין לא בטוחים מדוע, שפע יתר של עמילן בגוף הסוס יכול להוביל לדלקת הלמינטיס.
  • הימנע מהאכלת הסוס שלך במרעה של בקר, והימנע מהכנסת הסוס שלך למרעה זמן קצר לאחר כפור. בנוסף, דשא רעול מקרוב עלול לגרום למרעה עשיר מדי בסוכר עבור הסוס שלכם.
 2. 2
  הגבל את צריכת הדגנים. למרות שסוסים יכולים לאכול מעט דגני בוקר בהזנותיהם, נסו להימנע מהאכלה רבה מדי. כדאי להגביל במיוחד דגנים עשירים במולסה. בדומה לדשא סוכר מדי, יותר מדי דגנים עלולים לגרום לעודף עמילן בגוף, מה שמוביל לדלקת הלמינטיס.
  • אל תאכיל לסוס שלך יותר מ -3 עד 2 ק"ג דגנים בכל פעם.
 3. 3
  צפו בסימנים של למיניטיס לאחר ההדבקה. זיהום בחלק אחר של הגוף יכול גם להוביל למיניטיס. למשל, סוס שאינו מביא את כל הלידה לאחר עלול לפתח זיהום. בתורו, אותו סוס יכול לפתח למיניטיס.
  • מחלות אחרות יכולות לגרום לדלקת הלמינטיס, כמו מחלת קושינג. היזהר אחר למיניטיס אם לסוס שלך יש קושינג.
 4. 4
  חפש למיניטיס לאחר מתן קורטיקוסטרואידים. אם לסוס שלך היה לאחרונה סיבוב של סטרואידים, הקפד להיות מחפש אחר הסימפטומים של למיניטיס. עליכם לשים לב במיוחד כאשר לסוס שלכם היה מנה גדולה מאוד של סטרואידים.
  • שימו לב, אסור לתת סטרואידים ובוט יחד; זה יכול להיות קטלני. אם הסוס שלך מפתח למיניטיס לאחר סטרואידים, דבר תמיד עם הווטרינר שלך לפני שאתה נותן את החלב בכדי להקל על הכאב.
 5. 5
  שמור על סוסים מירוץ על אדמה קשה. גורם נוסף שיכול להוביל לדלקת הלמינטיס הוא סוסים עובדים בצורה מאומצת מדי על קרקע קשה, כמו בטון. בנוסף, סוסים הסובלים מעודף משקל עלולים לסבול מלמיניטיס, מכיוון שהמשקל העודף מוסיף לחץ על הפרסות.
 6. 6
  שמור על גזירת פרסות הסוס שלך. אם אתה לא שומר על פרסות הסוס שלך, זה יכול להפעיל לחץ מוגזם על הפרסות. לחץ זה עלול לפגוע בלמוניות, מה שבתורו יכול להוביל לדלקת הלמינטיס.
  • שכר פארייר מקומי כדי לשמור על פרסות הסוס שלך. בנוסף לשמירה על גזירת הפרסות, הפרדייר יידע מה לחפש עם דלקת הלמינטיס, כך שהוא או היא עשויים לתפוס אותה מוקדם ממך.

טיפים

 • בקש מהפאריידר לתת לסוס שלך חיתוך פרסה ותיקון יישור מחדש. גיזום פרסה מתקנת יחזיר את צורת הפרסה והתפקוד הנכונים. זמירה מתקנת תאפשר שוב לפרסות להיות בריאות. חיתוך יישור מחדש גוזם את הבוהן כך שהיא תואמת את עצם הארון. חיתוך יישור מחדש דוחף את עצם הארון חזרה למצב הנכון. תהליך של כמוסת פרסה חדשה הצומח לחלוטין להחלפת הישן לוקח עד שנה. אתה חייב להשאיר את הסוס שלך על קישוטים למיניטיס לטווח ארוך. זה ימנע מלמיניטיס לחזור. הקישוטים יהפכו את הלמיניטיס.
 • השרו את חציר הסוס שלכם בדלי במהלך האביב והקיץ. זה יוציא את הסוכרים מהחציר. אינך צריך להשרות את חציר הסוס שלך במהלך הסתיו והחורף אלא אם כן הם נוטים להיחנק.
 • תן רק לחציר הדשא שלך כמו ברמודה היי. יש לבדוק את חציר הדשא כ -10% או פחות NSC. חציר דשא בריא יותר לסוסים מכיוון שאין בו עמילן.
 • בקש מווטרינר שלך לתת לסוס שלך מרשם לתרופות לבלוטת התריס. רפואה בבלוטת התריס תעזור לסוס שלך לגדל שכבות חדשות בפרסותיהם. אלא אם כן יש לסוס שלך בעיה בבלוטת התריס, עליך לתת לסוס לרפואה רקמת בלוטת התריס במהלך האביב והקיץ מכיוון שהיא גורמת להרזיה של סוסים. הסוס שלך לא צריך לקחת תרופות לבלוטת התריס במהלך הסתיו והחורף.
 • הוסף תוסף פרסה למזון הסוס שלך כמו פורמולה של פארייר. תוספי פרסה יעזרו לחזק את פרסות הסוס שלך.
מאמר זה יעזור לך לזהות את הסימפטומים אצל הסוס שלך
אם אינך יודע את הסימפטומים או מה נעשה לטיפול במיניטיס, מאמר זה יעזור לך לזהות את הסימפטומים אצל הסוס שלך.

אזהרות

 • אף על פי שאתה עשוי לשמוע דעות שונות מבעלי סוסים אחרים או מאלפים, אל תחכה להכנס לווטרינר שלך. ככל שמטפלים בבעיה מוקדמת יותר, כך יש סיכוי טוב יותר לתוצאה חיובית.
 • אם הסוס שלך מגיע אי פעם למקום בו הוא לא יכול לעמוד או אם עצם הארון צונחת דרך סוליית הפרסה, עליך להניח את הסוס שלך.
 • אל תאכיל את סוסך באלפלפה היי או בחציר עמילני אחר. אלפלפה היי עמוסה בעמילן. אלפלפא חציר יגרום לסוס שלך לחלות במיניטיס.

שאלות ותשובות

 • האם אני פשוט מאכיל אותה בחציר הדשא? היא בת 20
  חציר ברמודה עדיף להם. ערבוב חציר פעם בלחץ הוא מאיץ אנרגיה נהדר גם כדי לשמור על חיים.
 • האם ניתן לרפא למיניטיס?
  כן, ואיתור הסימנים מוקדם יותר מקל על הריפוי.
 • האם סוסים יכולים לשרוד למיניטיס?
  כן, הם יכולים לשרוד עם טיפול סיעודי זהיר מאוד, תשומת לב מהירה והכרה בתסמינים המוקדמים. עליך להוריד אותם מהדשא ואז לייצב אותם במיטה עמוקה מאוד של שבבים כדי להקל על הכאב והלחץ על פרסותיהם. אתה צריך לתת להם משכך כאבים (אם לא על סטרואידים) ולהתקשר לווטרינר שלך.
 • האם פרוביוטיקה עוזרת ללמיניטיס?
  כן. פרוביוטיקה ופרוביוטיקה יכולים למנוע למיניטיס. התוסף צריך להכיל גם פרוביוטיקה וגם פרה-ביוטיקה.
 • האם סוס יכול להשיג מייסד יותר מפעם אחת?
  כן. ככל שתדירות גבוהה יותר של למיניטיס מתרחשת, כך גדל הסיכוי לייסוד הסוסים שלך.
 • הפוני שלי נמצא במרעה רב מדי. האם אוכל לחפש אותו ולקצץ בצריכת ההזנה שלו?
  אם הפוני נוטה ללמיניטיס אז אתה צריך להגביל את המרעה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להשתמש בקלטת חשמלית. שים אותם על טלאי קטן מאוד ו"רצוע רצועה "אותם, פתח את הסרט כשהדשא חשוף, אבל רק כמות קטנה. עדיף גם להשאיר את הפוני ביום ולהוציא אותם בלילה (אלא אם כן יש כפור בבקרים), מכיוון שהסוכרים (פרוקטנים) בעשב עשירים יותר ביום מאשר בלילה.
 • בסוס ישן עם קושינג, האם התקף ראשוני של למיניטיס בדרגה נמוכה הוא תחילת הסוף עבור פוני אהוב, אחרת, מאוד כשיר ורכיב?
  לא בהכרח. זה תלוי כמה מהר אתה מנהל את הסימפטומים הראשוניים. פעל במהירות ולמד כיצד לקחת את הפולסים הדיגיטליים ברגל הסוס שלך (בדרך כלל לא אמור להיות מסוגל להרגיש דופק כאן בקלות). אם אתה מרגיש את הדופקים, תביא מיד את הפוני / סוס מהדשא והניח אותו באורווה עם שפע מצעים עמוקים. פנה לייעוץ אצל הווטרינר בהקדם האפשרי.
 • אמרו לי שאני חייב לקרר את הסוס שלי אחרי שרכב לפני שהוא אוכל ושותה או שהוא יכול לפתח מייסד. זה נכון?
  כן זה נכון. אתה יכול להפוך את הסוס שלך לרעות לאחר נסיעה, אך עליך להמתין לפחות חצי שעה לפני האכלת חציר או תבואה.
 • מהו הגיל הצעיר ביותר שסוס יכול לקבל למיניטיס?
  כל סוס יכול לקבל למיניטיס, לא משנה בן כמה הם.
 • איזה סוג של נעל סוס יכול לעזור?
  נעליים קלות. הם יקרים יותר, אך הם מאפשרים להתרחב לפרסות הסוסים שלך. הם רכים ודוחים סלעים.

תגובות (12)

 • hackettleta
  יש לי סוס מבוגר והוא נוטה להתחיל מייסד באביב עד שאטפל בו. אני רק צריך לחנך את בעלי וזה היה מועיל.
 • balistrerijetti
  מצאתי תקווה ועידוד שניתן לטפל בלמיניטיס ובמייסד במקום להניח את הפוני הוולשי המדהים שלי. הפוני שלי הורעל על ידי סחף של גליפוספט לאחר שריססו שדה סמוך לעשבים שוטים. קדחת התיישבה בפרסות. תודה.
 • eheidenreich
  הסוסה שלי אצל הווטרינר שלי עכשיו עם למיניטיס אפשרית. המאמר עזר במתן סיבות אפשריות ולמה שאני יכול לצפות לטיפול.
 • stanfordmoen
  זה היה מאוד מועיל לי לדעת בוודאות מה הסימפטומים ומה יכול לגרום למייסד, מלבד פרווה. אני בר מזל שיש לי בית ספר לפרסות מקומי והייתי צריך אותם להגיע לחווה שלי ולהתאים לנעליים של הסוס המייסד שלי שיעזור לה.
 • robtaylor
  הפרטים היו מאוד מועילים.
 • abigayledare
  עצה טובה להתקשר קודם לווטרינר.
 • feilkattie
  מאמר זה היה אינפורמטיבי מאוד, ולמדתי הרבה יותר על למיניטיס.
 • xcollier
  ההסבר הזה הוא הטוב ביותר שקראתי. קניתי את הפרד הראשון של מולי ממכירה פומבית, פרסותיה לא גוזמו הרבה זמן. הפרדר שלי גיזם אותם ואמר שהיא נוסדה. היא צולעת על רגליה הקדמיות.
 • gabrielle83
  הייתי צריך לדעת אם עלי להוריד פוני לגמרי מהדשא ולשמור אותו ברפת עד שהוא מרגיש טוב יותר. רציתי גם לדעת אם עלי להשרות את רגליו / כפות רגליו במים קרים. כולם נענו במאמר זה.
 • zoeholmes
  זהו מאמר טוב מאוד שיעזור לבעלי סוסים. זה לא מפורט מדי, אבל מאוד אינפורמטיבי ומאפשר לי לדון במצב עם הלקוחות בצורה שהם יכולים להבין.
 • laura02
  מאמר זה הודיע לי שמה שהתחלתי לפוני על דלקת הלמינטיס היה נכון. תודה.
 • aniya70
  סוס שאני מעוניין לקנות הוא כנראה על סף מיסוד. אני לא יודע אם הוא נוטה לזה או עדיין לא, אבל אגלה.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail