איך לעזור לילד מגמגם?

עזרו לילד המגמגם על ידי פתיחת שיחות קלות
עזרו לילד המגמגם על ידי פתיחת שיחות קלות, הרגעה וקבלתם ופנייה לעזרה מקצועית.

גמגום שכיח אצל ילדים ששולטים בכישורי השפה שלהם, וזה קורה בדרך כלל בגילאי שלוש עד שש. אין תרופה לגמגום, אך טיפולי טיפול בדיבור זמינים ויעילים מאוד. עבודה עם ילדכם על דיבור ושפה תסייע בניהול הבעיה בצורה יעילה. עזרו לילד המגמגם על ידי פתיחת שיחות קלות, הרגעה וקבלתם ופנייה לעזרה מקצועית.

חלק 1 מתוך 3: אינטראקציה עם ילדכם

 1. 1
  יזמו שיחות עם ילדכם בתדירות גבוהה. תוכלו לגרום לילדכם לתרגל היווצרות מילים נכונה בזמן שאתם חושבים לנכון. נסו לבחור זמן בו ילדכם רגוע ולא מוסח מדי. הרשו לילדכם בסבלנות וברוגע זמן להשלים את משפטם ותנו להם לדבר ללא הפרעות.
  • ארוחת הערב היא זמן נהדר לשיחות משפחתיות. הגבל הסחות דעת כגון טלוויזיה וטלפונים סלולריים.
 2. 2
  ערכו זמן קבוע אחד על אחד עם ילדכם. בחר בפעילות שילדך אוהב במקום שבו לא צריך לדבר לדבר. זה יבנה אמון נחוץ בינך לבין ילדך.
  • כל שיחה שקורה צריכה להיות רגועה ואיטית. זה לא אומר שעליך לדבר לאט באופן טבעי. פשוט שמרו על קצב אחיד ויציב והמתינו בסבלנות שילדכם יגיב במקום למהר במשפטים שלכם.
  • במהלך שיחות, הראו שאתם שמחים ולא מרוצים מהדרך בה ילדכם מדבר כדי שירגיש בטוח ומקובל.
 3. 3
  הראה שאתה מעוניין במה שיש לילדך לומר. אתה יכול להשתמש בשפת גוף הקשבה, כגון קשר עין, הנהון וחיוך חם. דבר עם הפסקות מדי פעם כדי לאפשר לילדך להבין אותך באמת. זה גם יעודד את ילדכם לדבר לאט יותר ולאפשר את כל מה שעובד כראוי.
  • המתן מספר שניות לאחר שילדך מסיים משפט לפני שאתה מגיב. שמירת הקצב רגוע תעזור לילדכם להרגיש יותר בנוח לדבר.
 4. 4
  שאלו את ילדכם פחות שאלות. פשוט "איך היה היום שלך?" זה בסדר. עם זאת, ילדים מרגישים יותר בנוח להביע את הרעיונות שלהם מאשר לענות על שאלות. הם גם לא ירגישו "שמים על המקום", וכך קופאים ומגמגמים.
  • הגיבו על מה שילדכם אומר ולכן הם מעודדים להמשיך לדבר. זה יעורר יותר ביטחון מאשר מושב שאלות ותשובות.
  • חזקו שתוכן הדברים של ילדכם אומר חשוב לכם יותר מהדרך בה הם מדברים. זו יכולה להיות תגובה כמו "אני כל כך גאה שאתה אוכל את ארוחת הצהריים שלך כל יום!"
 5. 5
  שאלו את ילדכם כיצד תוכלו לעזור. שאלו את ילדכם מדוע הם חושבים שהתחילו לגמגם. לעתים קרובות הם יידעו ויגידו משהו כמו "אני נהיה עצבני כשאני מדבר מול חברי לכיתה", או "אני לא מאוד טוב בקריאה בקול רם ". ואז שאל את הילד מה לדעתו ניתן לעשות בכדי לעזור לו.
  • לדוגמא, אם ילדכם מגמגם מכיוון שהם מתקשים לקרוא בקול, קראו להם בקול לעתים קרובות בבית וקראו אותם בקול חזרה אליכם. זה יגרום לקריאה בקול רגיש יותר בנוח ומוכר לילדכם.
שמירת הקצב רגוע תעזור לילדכם להרגיש יותר בנוח לדבר
שמירת הקצב רגוע תעזור לילדכם להרגיש יותר בנוח לדבר.

חלק 2 מתוך 3: להרגיע את ילדכם

 1. 1
  קבלו את ילדכם כמו שהוא. ילדים מגמגמים לרוב נבוכים ומתביישים בדרך הדיבור שלהם. היו תומכים וסבלניים. הזכר לילד שיש לך המון זמן, הקדיש זמן להקשיב להם, ואל תמהר ברגעים האלה. אתה יכול לשים את היד שלך על הכתף שלהם כשהם נראים המומים להזכיר להם שאתה כאן בשבילם. כמו כן, אתה יכול לומר להם לעתים קרובות שאתה אוהב אותם ולא משנה מה.
  • הכיר את הגמגום ותן לילדך לדעת שזה בסדר. שקול לומר משהו כמו, "נראה שלעתים אתה מתקשה לדבר, אבל אתה לא צריך לדאוג לזה. אנחנו ננסה לעבוד על זה ביחד."
  • אם אתם מרגישים שאתם מאבדים סבלנות, עצרו, נשמו עמוק, ואמרו משהו כמו "בואו נשב ביחד קצת אחר כך ונדבר", ונעבור למשהו אחר.
  • לעולם אל תשתמש בגמגום של ילדך נגדם.
 2. 2
  בנה של ילדכם ביטחון ואת ההערכה העצמית. בניית ביטחון תסייע לעיתים קרובות להפחתת הגמגום ולעודד תקשורת. שבחו את ילדכם על ההתקדמות ואמרו לו שאתם גאים בהם. אם אתה מאמין בילד שלך, אז הביטחון שלהם ירקיע שחקים.
  • תוכלו פשוט לומר לילדכם שאתם אוהבים אותם, או לנחם אותם כשהם מתוסכלים. הרגיע אותם שגמגום אינו עניין גדול, והם יכולים לנהל אותו אם הם עובדים מספיק קשה.
  • תן לילד שבח אם אתה מבחין שהמשפטים שלהם מתארכים והגמגום שלהם קורה בתדירות נמוכה יותר. אמור חיובי, מעודד דברים כמו "זה היה טוב מאוד!" ו"אני חושב שהגמגום שלך משתפר. "
  • רשמו את ילדכם לפעילות בה הם מצטיינים. זה יכול להיות ספורט, ציור ריקודים, כל דבר שהם נהנים ממנו ומוריד את דעתם מהגמגום.
 3. 3
  תנו לילדכם לדבר בעצמם ולסיים את המשפטים שלהם. אל תנסה לדבר על ילדך או להסביר לאחרים את מה שאתה חושב שילדך אומר, או שאתה עלול לפגוע בביטחונם. במקום זאת, אתה יכול לתת לילד שלך לקבל בעלות על המשפטים שלהם, כך שהם ירגישו שאתה באמת מקשיב למה שיש לו לומר. זה יגרום לילדכם להרגיש מוערך במקום להפיל אותו.
  • תמצא שרוב האנשים מאוד מקבלים סבלנות לילד מגמגם. תן למבוגר להקשיב ולקבל את הילד. אין צורך להסביר את הגמגום, מכיוון שהוא כנראה ברור מאליו.
או אלץ את ילדך לחזור על הדברים עד שהוא או היא יסתדרו
אל תעניש את ילדך בגמגום, או אלץ את ילדך לחזור על הדברים עד שהוא או היא יסתדרו.

חלק 3 מתוך 3: פנייה לעזרה מקצועית

 1. 1
  התייעץ עם המורה של ילדך לקבלת משאבים. יש לעשות זאת ברגע שמתגלה כל סוג של גמגום חוזר ונשנה. שאל את המורה של ילדך לדעתו האם הם באמת זקוקים לטיפול. זו גם דרך טובה לראות כיצד ילדכם מדבר בכיתה.
  • אם ילדך לומד בגן, אתה יכול להתקשר למחוז בית הספר המקומי שלך ולבדוק את ילדך לגמגום. חפש בספר הטלפונים המקוון שלך תחת "חינוך מיוחד".
 2. 2
  נצל כל ייעוץ שמציע בית הספר שלך. רוב בתי הספר מציעים יועצים באתר שיכולים לעבוד אחד על אחד עם ילדכם. כל טיפול יכול להיעשות אפילו בשעות הלימודים, וכך יחסוך לך נסיעה נוספת למשרד לטיפול בדיבור. אחרת, אתה יכול לבקש מהמורה של ילדך הפנייה או המלצה לטיפול.
 3. 3
  יידע את מי שמקיים אינטראקציה עם ילדך באופן קבוע על כל טיפול שנעשה. זה יכול לכלול את המורה של הילד, המטפל, המשפחה, כל מי שרואה את הילד שלך באופן קבוע. ספר לכולם שילדך החל לגמגם, והסבר איזה סוג טיפול הילד שלך עושה. בקש מהם שתהיה להם סבלנות כשהילד שלך מדבר. זה ימנע ממישהו מבלי משים לגרום לילדך להיות מודאג מהלחץ לדבר כראוי.
 4. 4
  הקשב לכל מה שיש למטפל בדיבור של ילדך לומר. למטפל בדיבור של ילדכם ניסיון של שנים בתחום זה, אז קחו את כל מה שיש להם לומר ברצינות. וודאו שלילד פגישות תכופות עם המטפל. אל תהסס לשאול כל שאלה אם משהו לא הגיוני. אם אינך רואה שיפורים עצומים בגמגום של ילדך, יידע את מטפל הדיבור של ילדך כדי שיוכל לבצע התאמות בטיפול.
  • זכור שרוב הגמגום הוא חולף ועשוי להיעלם מעצמו.
 5. 5
  נסו לזהות את הגורם לגמגום. תמיד יש סיבה בסיסית להתפתחות הגמגום. ככל הנראה לילד שלך יש חוסר ביטחון כלשהו שיש לו חלק בהתחלת הגמגום. לכו לראות פסיכולוג ילדים ולנסות לברר איזה סוג של בעיות הילד שלך. אמנם אולי לעולם לא תגלה את הסיבה המדויקת לגמגום, אבל כדאי לפחות לנסות.
  • כמה דברים שעלולים לגרום לגמגום כוללים: הרטבת המיטה, התחלת פעילות חדשה, לימודים בבית ספר חדש, מתח בבית וכו '.
אתה יכול להתקשר למחוז בית הספר המקומי שלך ולבדוק את ילדך לגמגום
אם ילדך לומד בגן, אתה יכול להתקשר למחוז בית הספר המקומי שלך ולבדוק את ילדך לגמגום.

טיפים

 • צפו כיצד ילדכם מגיב בפומבי. דיבור בפומבי או עם אנשים שילדך לא יודע עלול להלחיץ. אם סביבות מגרה נוטות להסיח את דעתך או להפריע לילדך, עידוד פעילויות שקטות ללא הרבה דיבורים. המתן עד שהביטחון והיכולות שלהם יגדלו עד שהם מוכנים להתמודד עם הגדרות ציבוריות.
 • שוחח עם רופא הילדים שלך או עם רופא אם הילד שלך עדיין מגמגם אחרי גיל 5.

אזהרות

 • אל תעניש את ילדך בגמגום, או אלץ את ילדך לחזור על הדברים עד שהוא או היא יסתדרו. זו תשפיע לרעה על יכולתו של ילדך להתגבר או לנהל גמגום.

שאלות ותשובות

 • ילדתי בת השש מגמגם ונוטה לשכוח דברים. איך אוכל לעזור לו?
  עזור לו להשמיע את דבריו והזכר לו להאט בזמן שהוא מדבר, ואומר כל פעם מילה או הברה. עזרו לו לרשום דברים שהוא נוטה לשכוח, והזכירו לו בעדינות דברים שנראה שהוא הכי שוכח.

FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail