איך להוכיח שאתה עוקב?

אתה צריך להיות מסוגל להוכיח דפוס התנהגות - כמה אירועים בודדים אינם מספיקים
כדי להוכיח השתוללות, אתה צריך להיות מסוגל להוכיח דפוס התנהגות - כמה אירועים בודדים אינם מספיקים.

הרעיון שמישהו עוקב אחריך יכול להיות מפחיד ומבלבל - במיוחד אם הסטוקר שלך הוא מישהו שפעם דאגת לו. עם זאת, ככל שתרצה להתעלם מהמצב ולקוות שהוא יעבור, חשוב לאסוף עדויות רבות ככל האפשר להתנהגותו של האדם. כדי לקבל הגנה מפני אכיפת החוק, יתכן שתצטרך להוכיח שאתה עקוב אחרי. זה יכול להיות קל יותר אם יש לך ראיות ישירות, ולא פשוט את המילה שלך נגד שלהם. מעל לכל, וודא שאתה וביקיריך בטוחים. התקשר למספר החירום המקומי שלך אם אתה מרגיש שאתה בסכנה מיידית.

שיטה 1 מתוך 3: איסוף ראיות לנטיעות

 1. 1
  אסוף מידע על הסטוקר שלך. אתה לא רק צריך להיות מסוגל להוכיח שהאדם עוקב אחריך. כמו כן, תזדקק למידע מספיק על האדם כדי שהמשטרה תוכל לזהות את אותו אדם ולהביא אותו לדין. כתוב את כל מה שאתה יודע על האדם שעוקב אחריך, כולל שמם החוקי המלא, כינויים כלשהם ותיאור האדם.
  • עליכם לרשום גם את כל פרטי המיקום שיש לכם, כולל היכן הם גרים והיכן הם עובדים או הולכים לבית הספר. אם ישנם מקומות מסוימים שהם ידועים לעתים קרובות, כגון מסעדות, בתי קפה או ברים, רשמו גם אותם.
  • כלול כל פרטי קשר שיש לך, כגון כתובת הדוא"ל של האדם, מספר הטלפון והידיות בשירותי העברת הודעות או ברשתות החברתיות. כל המידע הזה יכול לעזור למשטרה לזהות אותם ולאתר אותם.
  • אם אין לך מידע רב על האדם, אל תפנה אליו כדי לנסות להשיג את המידע הזה. הם עשויים לתפוס את השאלות שלך כאינדיקציה לכך שאתה מעוניין בהן, או שהתנהגותן מבורכת.

  טיפ: מציאת מידע על הסטוקר שלך עלולה להיות קשה במיוחד אם האדם אינו מוכר לך, מה שיכול להיות במקרה שהוא עוקב אחריך באינטרנט. פשוט התמקדו בקבלת מידע רב ככל שתוכלו מבלי לסכן את עצמכם.

 2. 2
  צלם את האדם שעוקב אחריך. אם מישהו עוקב אחריך באופן אישי או מופיע לעתים קרובות במקומות שאתה נמצא, צלם אותם באמצעות הטלפון החכם שלך אם אתה יכול לעשות זאת מבלי שיידע. ניתן להשתמש בתמונות אלה כדי להוכיח את הדפוס של האדם שעוקב אחריך.
  • אל תכלול מקרים בהם לאדם תהיה מטרה סבירה להיות במקום זה. לדוגמא, אם האדם שעוקב אחריך במקרה עובד באותו בניין כמוך, או הולך לאותו בית ספר, תמונות שלו סביב העבודה או הלימודים לא בהכרח מוכיחות שהוא עוקב אחריך - יש להן סיבה עצמאית להיות שם.
 3. 3
  שמור את כל ההודעות או ההערות שנשלחו ברשתות החברתיות. כדי להוכיח השתוללות, אתה צריך להיות מסוגל להוכיח דפוס התנהגות - כמה אירועים בודדים אינם מספיקים. אם האדם שעוקב אחריך שולח לך הודעות באופן מקוון או מגיב לפוסטים שלך ברשתות החברתיות, כולם יחד יכולים להוכיח שהאדם עוקב אחריך. צלם צילומי מסך כדי לשמור על ההודעות, במקרה שהאדם ימחק אותן מאוחר יותר או ימחק את החשבון בו השתמש.
  • אם האדם משתמש במספר חשבונות כדי לעקוב אחריך, עשה מה שאתה יכול כדי להוכיח שאותו אדם שולט בכל החשבונות. זה עשוי להיות קשה (אם לא בלתי אפשרי), אך המשותף בין החשבונות, כמו אותה תמונת תצוגה, עשוי לשמש רמזים.

  טיפ: במידת הצורך, רשויות אכיפת החוק יכולות לגלות מי שולט בחשבונות המדיה החברתית על ידי שיחה עם האתר שמארח את החשבונות הללו. פשוט התמקדו בקבלת המידע הדרוש לכם.

  ניתן להשתמש בתמונות אלה כדי להוכיח את הדפוס של האדם שעוקב אחריך
  ניתן להשתמש בתמונות אלה כדי להוכיח את הדפוס של האדם שעוקב אחריך.
 4. 4
  שמור כל מתנה לא רצויה שהאדם שולח לך. עוקבים לעתים קרובות שולחים מתנות ליעדים שלהם כדי לנסות להראות את אהבתם או לעודד את המטרה לאכזב את משמרתם. עד כמה שזה יכול להיות מפתה לזרוק את הדברים האלה או להשמיד אותם, אתה צריך לשמור עליהם כראיה להתנהגותו של הסטוקר.
  • העוקב שלך עשוי לנסות לשלב את עצמך אליך על ידי שליחת דברים שאתה יודע שאתה רוצה או ייהנה מהם - במיוחד אם הם מישהו שקיימת איתו קשר קרוב. לעמוד בפיתוי לשמור או להשתמש במתנות אלה.
  • באופן אידיאלי, אתה לא צריך אפילו לפתוח מתנות אם הן נשלחות באריזות אטומות, במיוחד אם הסטוקר שלך אגרף אותן בעצמן - הן עשויות להכיל עדויות משפטיות, כגון טביעות אצבע או שערות משוטטות, שהמשטרה יכולה לבדוק ולהשתמש בהן כדי לזהות את העוקב.
 5. 5
  עקוב אחר המדיה החברתית של הסטוקר שלך אחר דברים שהם עשויים לומר עליך. עוקבים רבים ידברו על האדם שהם עוקבים אחר ברשתות החברתיות. יתכן שהם מנסים לעורר הזדהות מאחרים, להפוך אנשים נגדך או לשכנע אחרים באהבתם אליך. סוגים אלה של פוסטים עשויים להתחלף עם פוסטים על איזה אדם נורא שאתה לא נותן להם את תשומת הלב שהם מאמינים שמגיע להם. כל הפוסטים הללו יכולים לשמש כראיה להוכחה שאתה נמשך.
  • כמו בתגובות או פוסטים שהם מעלים ברשתות החברתיות שלך, ערוך צילומי מסך של ההודעות למקרה שהסטוקר שלך ימחק אותם מאוחר יותר. לעתים קרובות, סטוקרים יבצעו את הפוסטים האלה וישאירו אותם רק לפרק זמן קצר, עד שהם בטוחים שראיתם אותם, ואז הם ימחקו אותם.
  • אם זה משהו שכואב או מטריד מכדי שתוכל לעשות בעצמך, גייס חבר או בן משפחה מהימן שיעשה זאת בשבילך.
 6. 6
  נזהר בעת חסימת סטוקר באופן מקוון. אתרי רשתות חברתיות בדרך כלל יעצו לך לחסום מישהו שמטריד אותך בשירותיהם. עם זאת, אם אתה חוסם עוקב לא תוכל לראות שום דבר שהם מפרסמים, מה שעלול לגרום לך לפספס עדויות חשובות לנטייה שלהם.
  • אם האדם מעיר הערות שמעצבנות אותך, שקול להישאר מחוץ למדיה החברתית ולמסור את פרטי הכניסה שלך לחבר או בן משפחה מהימן. הם יכולים ליצור צילומי מסך של ההודעות מבלי שתצטרך להיחשף אליהם.
 7. 7
  נהל יומן אירועים הכולל תאריכים, זמנים ומיקומים. רשמו כמה שיותר עובדות על כל אירוע עוקב כמה שיותר מהר אחרי שהאירוע התרחש, בעוד הפרטים עדיין רעננים במוחכם. כלול את כל מה שאתה זוכר לגבי האירוע, גם אם זה לא נראה רלוונטי.
  • לדוגמא, אם הסטוקר שלך מתעמת איתך בחנות מכולת בקרבת ביתך, אתה יכול לרשום את התאריך, השעה, שם המכולת, מיקום המכולת ומעברים שבהם עמד הסטוקר שלך מולך.
  • שימו לב אם העוקב שלכם יצא מגדרם להתעמת איתכם או לעקוב אחריכם. לדוגמה, יתכן שהם הופיעו במקום שנמצא במרחק טוב מהמקום בו הם גרים ועובדים, או בשעה שבה הם בדרך כלל ישנים או מאורסים אחרת. זה מדגים שהאדם אובססיבי כלפיך.
  • למחלקות משטרה, מקלטים לאלימות במשפחה וסוכנויות שירותי קורבנות יש לעתים קרובות טפסים שבהם תוכלו להשתמש כדי להקליט אירועים כדי שתדעו שאתם מורידים את כל המידע שאתם צריכים. לדוגמה, למשטרת ניו סאות 'ויילס באוסטרליה טופס שתוכל להעתיק זמין בכתובת https://police.nsw.gov.au/crime/domestic_and_family_violence/what_is_stalking.

שיטה 2 מתוך 3: להגן על עצמך מפני עוקב

 1. 1
  שנה את שמות המשתמש והסיסמאות של כל החשבונות המקוונים. אם הסטוקר שלך יוכל לגשת לכל אחד מחשבונותיך המקוונים, שינוי שמות המשתמש או הסיסמאות שלך יכול להרחיק אותם. זה חשוב במיוחד אם קיימת בעבר קשר רומנטי עם האדם שעוקב אחריך, או אם הוא בן משפחתך.
  • אם אתה סבור שהאדם מפקח או שיש לו גישה למחשב שלך, שנה את שמות המשתמש והסיסמאות שלך ממחשב מאובטח שלא היה לו גישה אליו.
  • אם יתכן שלמי שעוקב אחריך יש מפתחות לביתך, עליך להחליף את המנעולים בכל דלתותיך.
  כל הפוסטים הללו יכולים לשמש כראיה להוכחה שאתה נמשך
  כל הפוסטים הללו יכולים לשמש כראיה להוכחה שאתה נמשך.
 2. 2
  קבל טלפון חדש אם אתה חושד שהסטוקר עוקב אחר הטלפון שלך. טלפון או מספר טלפון חדש עשויים לבטל את האפשרות שהסטוקר שלך עוקב אחר מי מתקשר או שולח לך הודעות טקסט, או אפילו מקשיב לשיחות הטלפון שלך.
  • אם יש לך טלפון דרך העבודה, שוחח עם המעסיק שלך לגבי קבלת טלפון חדש. הדגש את הסיכון הביטחוני הנובע מכך שיש לאדם זה גישה לטלפון שלך ולכל המידע שנשלח ומתקבל.

  טיפ: אם אבטחת הטלפון מהווה דאגה רצינית עבורך, שקול לקבל טלפון "צורב" ששולם מראש. בדרך זו, אם הסטוקר שלך יקבל גישה לטלפון שלך, אתה יכול פשוט לזרוק אותו ולקבל אחד חדש.

 3. 3
  השתמש במסלולים חלופיים כדי להגיע לעבודה או לבית הספר. אם העוקב שלך עוקב אחריך, נסיעה במסלולים שונים יכולה לשמור על מפגשים למינימום. נסה לשנות את המסלולים שלך כל יומיים בערך. ככה אתה לא נותן להם זמן ללמוד את המסלול החדש שלך.
  • אם אתה גר באזור עם מערכת תחבורה ציבורית חזקה, מסלולים חלופיים עשויים להיות קלים יותר. כל שעליך לעשות הוא לרדת בתחנה אחרת, או לרכוב לצד השני של העיר ואז לקחת רכבת אחרת.
  • אם הסטוקר שלך מכיר את המכונית שלך, תוכל לשקול אם חבר או בן משפחה יסיע אותך לעבודה או לבית הספר. אתה יכול גם לשקול לשכור רכב למספר ימים כדי לזרוק את הסטוקר שלך מהשביל שלך.
 4. 4
  ספר לחברים ובני משפחה על הסטוקר שלך. אם אתה מאמין שעוקבים אחריך, חשוב לא לשמור את המידע הזה לעצמך - גם אם אתה עשוי למצוא את זה מביך להעלות. החברים והמשפחה שלך צריכים לדעת שהאדם עוקב אחריך כדי שלא יחשפו בטעות מידע אודותיך שיכול להפריע לך.
  • שיקול דעת וטקט חשובים אם אתה מדבר עם מישהו שהוא חבר משותף. במקרה זה, קריאת האדם כסטוקר לא יכולה להיות הדרך הטובה ביותר לעשות זאת. במקום זאת, אתה יכול לומר משהו כמו "דייב ואני נתקלים בבעיות אישיות מתמשכות כרגע. אודה לך אם לא תדבר איתו עלי."
  • כשאתה מדבר עם מישהו שאינו חבר עם הסטוקר שלך, אתה יכול בדרך כלל להיות קצת בוטה יותר. אתה יכול לומר "קרול מאיימת עלי ולא תשאיר אותי לבד. אם היא תשאל אותך עלי, בבקשה אל תגיד לה כלום. אני רק רוצה שהיא תשאיר אותי לבד."

  טיפ: אם אתה מדבר עם חבר או בן משפחה שגם הוא ידידותי עם הסטוקר שלך, זכור שכל מה שתגיד להם עשוי לחזור לעוקב שלך. אל תגיד שום דבר שלא היית רוצה שהסטוקר שלך יידע שאמרת.

 5. 5
  הימנע מפרסום מידע אישי ברשתות החברתיות. אם הסטוקר שלך יכול להציג את חשבונות המדיה החברתית שלך, הם יכולים ללמוד מידע רב על היכן אתה נמצא ומה אתה עושה. כאשר אתה מפרסם תמונות, יתכן שהם יוכלו לזהות את מיקומך לפי פרטים בתמונות או מידע על מעקב גיאוגרפי בקבצי התמונות עצמם.
  • התאם את הגדרות הפרטיות שלך כך שאף אחד לא יוכל לתייג אותך בתמונה מבלי שתבדוק אותה תחילה. אם יש לך ולסטוקר שלך חברים משותפים, אמור לאותם אנשים לא לפרסם תמונות שלך - או יותר טוב, אל תצא איתם.
  • אמור לחבריך לא לתייג אותך בפוסטים, במיוחד אם הפוסט כולל אירועים שאתה מתכוון להשתתף בהם או סידורים אחרים. הכינו את התוכניות שלכם באופן פרטי, לא ברשתות החברתיות.
 6. 6
  נצל את הגדרות האבטחה והפרטיות. הגדרות אבטחה ופרטיות במדיה החברתית ובחשבונות מקוונים אחרים מעניקות לך מידה מסוימת של הגנה מפני עוקבים. נעל את חשבונך כך שאף אחד מלבד חברים קרובים ובני משפחה לא יוכל לראות את ההודעות שלך. יתכן שתוכל לשנות באופן זמני את שם המסך שלך כך שהסטוקר שלך לא יוכל למצוא אותך או לזהות אותך באותה קלות. אם בכלל אפשרי, שנה את תמונת הפרופיל שלך למשהו שלא מראה את הפנים שלך.
  • הפעלת אימות דו-גורמי יכולה למנוע מהעוקב שלך לגשת לחשבונך, גם אם הם יכולים להבין את שם המשתמש והסיסמה שלך. עם אימות דו-גורמי, תקבל קוד שנשלח לדוא"ל או לטלפון הנייד שלך שעליך להזין לפני שתוכל להתחבר לחשבונך.
  • תמיד צא מהחשבונות שלך כאשר אינך משתמש בהם. אמנם זה יכול להיות נוח יותר להשאיר אותם אם אתה ניגש אליהם לאורך כל היום, אך הישארות מחוברת נותנת לעוקב שלך אפשרות לגשת לחשבון שלך.
יתכן שתצטרך להוכיח שאתה עקוב אחרי
כדי לקבל הגנה מפני אכיפת החוק, יתכן שתצטרך להוכיח שאתה עקוב אחרי.

שיטה 3 מתוך 3: בקשת צו מניעה

 1. 1
  התקשר למספר החירום של המשטרה אם אתה מרגיש שאתה בסכנה מיידית. אם העוקב שלך הוא מקומי עבורך ומאיים לפגוע בך או בקרובי המשפחה שלך, התקשר מיד למספר חירום, כגון 911 בארה"ב. תן למפעיל את שמך ומיקומך, ואמר להם שאיימת על עצמך ומרגיש שחייך בסכנה.
  • אם אתה יודע את המיקום המשוער של העוקב שלך, הודיע למפעיל גם על כך. הם יכולים לשלוח שוטר כדי ליירט את העוקב שלך.
  • וודא שאתה נמצא במקום בטוח לפני שאתה מתקשר, אם זה אפשרי. לדוגמא, אם הסטוקר שלך יכול לגשת לביתך, ייתכן שתרצה ללכת לבית חבר או בן משפחה. עשו כל שביכולתכם כדי לצאת מגדר הנזק.
 2. 2
  צרו קשר עם מוקד משבר מקומי או סוכנות שירותי קורבנות. למוקדים, מקלטים וסוכנויות שירותי קורבנות לאלימות במשפחה יש משאבים שיעזרו לך לשמור על ביטחונך אם אתה עקוב אחרי. הם יעזרו לך גם אם הסטוקר שלך אינו בן משפחה או בן זוג רומנטי לשעבר.
  • בארה"ב, אתה יכול להתקשר למוקד הקורבן האמריקני בטלפון 855-4-VICTIM.
  • מדריך למוקדי אלימות במשפחה לכל מדינה בעולם ניתן למצוא בכתובת http://hotpeachpages.net/a/countries.html.
 3. 3
  בקר במתחם המשטרה הקרוב ביותר שלך במהלך היום. אם ברצונך לדווח על הסטוקר שלך לאכיפת החוק אך אינך בסכנה מיידית, הגש דוח באופן אישי. הביאו איתכם מתנות, תמונות, הודעות או צילומי מסך.
  • באזורים מסוימים, ייתכן שתוכל לקבל צו מגן חירום מיידית ממשטרת המשטרה. צו חירום זה יהיה בתוקף לתקופה מוגבלת בלבד, בדרך כלל כמה ימים - מספיק זמן שתוכלו להגיע לבית המשפט ולהגיש בקשה לצו מניעה מלא.
  • זכור שאם הסטוקר שלך מקוון ולא מקומי, היכולת של המשטרה המקומית לעשות הכל תהיה מוגבלת. עם זאת, זה עדיין רעיון טוב להגיש דו"ח משטרתי כדי שהם מודעים למצבך וייתכן שאתה בסכנה.
 4. 4
  מלא טפסים כדי להגיש בקשה לצו מניעה. אם הסטוקר שלך מקומי ומטריד אותך או מאיים עליך, קבלת צו איסור פרסום יכול להרחיק אותם ממך. ברגע שצו איסור הפרסום ייכנס לתוקף, ייאסר על העוקב שלך ליצור איתך קשר או להופיע בביתך, בעבודה או בבית הספר. בציבור, הם אינם מורשים להיכנס למרחק מסוים ממך.
  • הטפסים להגשת בקשה לצו מניעה הם פשוטים למדי. אתה יכול להשיג אותם ממשרד הפקיד בבית המשפט לענייני משפחה מקומי, והפקיד יכול לעזור לך למלא אותם כראוי אם יש לך שאלות.
  • טפסי הזמנת איסור פרסום זמינים בדרך כלל גם במקלטים לאלימות במשפחה ובסוכנויות שירותי קורבנות.
  • בעוד שעובדי בית המשפט ומתנדבים במקלטים או בסוכנויות שירותי קורבנות עשויים להיות מסוגלים לעזור לך למלא את הטפסים שלך בצורה נכונה, הם בדרך כלל אינם מסוגלים לתת לך ייעוץ משפטי. אם יש לך תיק פתוח בבית המשפט בו מעורב האדם שעוקב אחריך, שוחח עם עורך דין לפני שתגיש בקשה לצו מניעה.

  טיפ: במקומות מסוימים, צווי איסור פרסום עשויים שלא להיות זמינים אלא אם כן העוקב שלך הוא מישהו שקשור אליך, או מישהו שקיימת איתו קשר רומנטי בעבר. פקיד בית המשפט או הצוות בסוכנות המקלטים או בשירותי קורבנות יוכלו לומר לכם אם תוכלו לקבל צו הרחקה נגד העוקב שלכם.

 5. 5
  הגש את הטפסים לבית המשפט לענייני משפחה מקומי. בדרך כלל, שופט יוציא צו מניעה זמני מייד לאחר שתגיש את הטפסים שלך. לעוקב שלך יוגש עותק של הטפסים שלך ויהיה לו הזדמנות להגן על מעשיהם בבית המשפט לפני מתן צו המניעה הקבוע.
  • במדינות רבות, כולל ארה"ב, אין דמי הגשה או הוצאות משפט בגין צו איסור פרסום ואינך צריך להיות מיוצג על ידי עורך דין.
  אתה לא רק צריך להיות מסוגל להוכיח שהאדם עוקב אחריך
  אתה לא רק צריך להיות מסוגל להוכיח שהאדם עוקב אחריך.
 6. 6
  התייצב בבית המשפט כדי לקבל את צו המניעה שלך. אם אתה רוצה צו מניעה קבוע, עליך בדרך כלל להופיע בפני שופט ולספר את הצד שלך בסיפור. העוקב שלך יקבל הודעה על השימוע ויש לו גם אפשרות לספר את הצד שלהם בסיפור. אמנם זה יכול להיות מלחיץ להיות באותו חדר כמו העוקב שלך, אך אבטחת בית המשפט תשמור עליך.
  • אם אתה חושש להתעמת עם העוקב שלך, אתה יכול גם להביא חבר או בן משפחה איתך לתמיכה מוסרית.
  • ברגע שיש לך צו איסור הפרסום שלך, ניתן לעצור את הסטוקר שלך ולהאשים אותו בעבירה אם הם יתקרבו אליך או יצור איתך קשר בכל דרך שהיא.

אזהרות

 • התייחס ברצינות לסטוק, במיוחד לאיומי האדם לפגוע בעצמו או באחרים. דווח תמיד על איומים למשטרה בהקדם האפשרי. השתמש במספר החירום אם אתה מרגיש שמישהו נמצא בסכנה מיידית.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail