איך למצוא את כוכב הצפון?

כדי להשתמש בקבוצות כוכבים אחרות כדי למצוא את הכוכב הצפוני, או את פולריס, מצא את הדובל הגדול בשמיים הצפוניים. הדיפר הגדול מורכב משבעה כוכבים ונראה כמו קערה עם ידית. שרטט קו דמיוני בין שני הכוכבים שיוצרים את צד הקערה הרחק מהיד, ואז הרחיב את הקו בערך 4 או 5 פעמים. זה אמור להצביע על כוכב בהיר אחר, שהוא כוכב הצפון. אתה יכול גם לדמיין ששלושת הכוכבים האמצעיים של קבוצת הכוכבים קסיופיאה הם חץ המצביע על הכוכב הצפוני. אם אתה רוצה ללמוד כיצד למצוא את כוכב הצפון באמצעות הטלפון שלך, המשך לקרוא את המאמר!

בעזרתם ניתן לאתר את כוכב הצפון
הדיפר הגדול מכיל כוכבים המכונים "כוכבי מצביע", בעזרתם ניתן לאתר את כוכב הצפון.

כוכב הצפון, המכונה גם פולאריס, משמש לעתים קרובות חניכים כדי לעזור להם למצוא את דרכם כשהם אבודים. אולי רק תרצה למצוא את כוכב הצפון בכיף אם אתה מתבונן בכוכבים. אתה יכול להסתמך על קבוצות כוכבים בשמי הלילה כדי למצוא את הכוכב הצפוני. מכיוון שרוב הכוכבים שתצטרכו להשתמש בהם נמצאים בשמיים הצפוניים, תצטרכו להבין לאיזה כיוון צפונה קודם. אם אין לך מצפן, אתה יכול להסתמך על שלטים מהטבע כדי להבין אם אתה פונה צפונה או לא.

שיטה 1 מתוך 3: שימוש בקבוצות כוכבים למציאת הכוכב הצפוני

 1. 1
  השתמש בכוכבי המצביע של המטבל הגדול. אתה יכול לאתר את כוכב הצפון בקלות על ידי הכלי הגדול. הדובה הגדולה מכילה כוכבים המכונה "הכוכבים מצביע," אשר ניתן להשתמש בהם כדי לאתר את כוכב הצפון.
  • כדי להתחיל, אתר את ה- Big Dipper. הדיפר הגדול הוא קבוצת כוכבים המורכבת משבעה כוכבים. הכוכב נמצא בשמיים הצפוניים. בחודשי האביב והקיץ, הדיפר הגדול יהיה גבוה במקצת בשמיים. בחודשי הסתיו והחורף הוא יהיה נמוך יותר בשמיים.
  • הדיפר הגדול מקבל את שמו מכיוון שהוא מעוצב קצת כמו קערה עם ידית. ארבעה כוכבים יוצרים צורה דמוית טרפז, חלק הקערה. נובעים מארבעת הכוכבים הללו שלושה כוכבים נוספים, היוצרים צורה של ידית כפופה מעט.
  • לאחר שאיתרתם את ה- Big Dipper, תוכלו להשתמש בו כדי למצוא את הכוכב הצפוני. לשם כך, התבונן בשני הכוכבים הבהירים המהווים את צד הקערה המרוחק מקצה הידית. אלה הם "כוכבי המצביעים". שרטט קו דמיוני המחבר בין כוכבי המצביע. הרחב את הקו חמש פעמים מהמרחק בין כוכבי המצביע. בסופו של דבר אתה אמור להגיע לכוכב בהיר משהו. זהו כוכב הצפון.
  • שים לב שלמעשה אינך צריך לראות את כוכב הצפון בשיטה זו. אם עננים או עצים או הרים בדרך, הכוכב הצפוני עדיין נמצא שם בסופו של אורך המצביע החמישי. נקודה זו נמצאת פחות משלוש מעלות מכוכב הצפון והקוטב השמימי הצפוני.
 2. 2
  אתר את קצה הידית של המטבל הקטן. המטבל הקטן הוא קבוצת הכוכבים שמכילה את כוכב הצפון. קצה הידית של הדיפר הקטן הוא הכוכב הצפוני. אם אתה מצליח לאתר את הדיפה הקטנה, אתה יכול בקלות לזהות את הכוכב הצפוני.
  • אתה יכול להשתמש ב- Big Dipper כדי למצוא את ה- Dipper Little. ברגע שמוצאים את ה"טבל הגדול ", הסב את מבטו ממנו כאילו מים יוצאים מהחלק ה"פתוח" של המטבל. המטבל הקטן יופיע כתמונת מראה של המטבל הגדול. זוהי גם קבוצת כוכבים המורכבת משבעה כוכבים. ארבעה כוכבים יוצרים בסיס טרפז, ושלושה משתרעים מבסיס זה ויוצרים ידית. הכוכב האחרון המשתרע כלפי חוץ הוא כוכב הצפון.
  • אם אתה גר באזור עירוני, זה יכול להיות קשה לאתר את המטבל הקטן. קשה להבחין גם בלילות בהירים או ערפילים. אולי עדיף לך לנסות שיטה אחרת.
  קצה הידית של הדיפר הקטן הוא הכוכב הצפוני
  קצה הידית של הדיפר הקטן הוא הכוכב הצפוני.
 3. 3
  סמכו על החץ בקבוצת הכוכבים קסיופיאה. השימוש בדובה הגדולה או הקטנה הם האמצעי הנפוץ ביותר לאיתור הכוכב הצפוני. עם זאת, אם הדובל הגדול נמצא בשמיים זה יכול להיות קשה. למרבה המזל, אתה יכול להשתמש בקבוצת הכוכבים קסיופיאה כדי לאתר את הכוכב הצפוני.
  • קסיופיאה היא קבוצת כוכבים המורכבת מחמישה כוכבים. הם יוצרים צורת "M" או "W". קסיופיאה נמצא בשמיים הצפוניים. בשעות מוקדמות יותר, קבוצת הכוכבים נראית יותר כמו "M." בין חצות לשחר, קבוצת הכוכבים נראית יותר כמו "W." בחודשים פברואר ומארס, קסיופיאה צפוי במיוחד להופיע כ"וו ".
  • ניתן להשתמש בשלושת הכוכבים המהווים את החלק האמצעי של ה- "M" או "W" כדי לאתר בערך את כוכב הצפון. התבונן בנקודה זו כאילו היה חץ. עקוב אחר כיוון החץ קדימה. בסופו של דבר אתה צריך לנחות על כוכב בהיר משהו. זהו כוכב הצפון. שים לב שתצטרך לראות את כוכב הצפון בכדי ששיטה זו תפעל.

שיטה 2 מתוך 3: מציאת הכוכב הצפוני בטכנולוגיה

 1. 1
  אתר את כוכב הצפון באמצעות הטלפון החכם שלך. ישנם יישומי טלפון חכמים רבים שעובדים בערך כמו טלסקופ. אתה מזין את המיקום שלך, או מאפשר לטלפון למצוא את המיקום שלך ואז מכוון את הטלפון לשמיים. הטלפון משמש כמפה אינטראקטיבית, המזהה כוכבים וקבוצות כוכבים עבורך. יישומים מסוימים יכולים גם לשפר את הוויזואליות, ומאפשרים לך לראות כוכבים ביתר קלות.
  • מדריך שמיים הוא אפליקציה למכשירי אייפון. האפליקציה יכולה לעקוב אחר המיקום והשעה שלך. לאחר מכן תוכל להחזיק את הטלפון שלך לשמיים והוא יספק לך מפה. הוא יכול לזהות קבוצות כוכבים שונות.
  • עבור אנדרואיד קיימת אפליקציה המכונה Stellarium Mobile. זה עובד כמו SkyGuide, אבל עם רזולוציה מעט גבוהה יותר. תוכל לראות טוב יותר כוכבים וקבוצות כוכבים דרך הטלפון שלך בעת שימוש בסטלריום.
 2. 2
  השקיעו באטלס כוכבים. אטלס כוכבים קיים זמן רב. אם הרעיון לסחוב את הטלפון שלך תוך כדי צפייה בכוכבים הורג את הכיף בשבילך, שקול לקנות במקום זאת אטלס כוכבים. אתה צריך גם לקחת איתך אטלס כשאתה מטייל במקרה שהסוללה של הטלפון שלך מתה. אטלס כוכבים הוא ספר המפרק את שמי הלילה לפי אזור וזמן השנה. אתה יכול להשתמש בגרפיקה ובתרשימים המופיעים באטלס כוכבים כדי לאתר את הכוכב הצפוני בכל לילה נתון.
  • כל אטלס כוכבים שונה במקצת. בדרך כלל יש מדריך מאחור המספק מידע על אופן תווית הכוכבים. לדוגמא, כוכבים קטנים עשויים להיות מתויגים על ידי נקודות. כוכבים גדולים כמו כוכב הצפון עשויים להיות מסומנים בנקודות אדומות גדולות.
  • אטלס כוכבים יספק מפה, בדומה למפה של עיירה או עיר, שתנחה אתכם על פני שמי הלילה בכל לילה נתון. בחר את המפה לאזור ולזמן השנה הספציפי שלך והשתמש במפה זו כמדריך. תביא איתך פנס כשאתה יוצא לכוכבי כוכבים כדי שתוכל להתייעץ במפה לפי הצורך.
  • תרגלו שימוש באטלס הכוכבים לפני שאתם יוצאים לקמפינג. זה יכול לקחת זמן להתמצא בבקיאות בשימוש באטלס כוכבים. ודא שאתה מקבל הרבה תרגול, אז אם אתה צריך למצוא את הכוכב הצפוני בצביטה, אתה מוכן להשתמש באטלס שלך.
  • כמובן, מקום בו אטלס כוכבים באמת מוכיח את שוויו הוא אם הוא גורם לך להכיר מספיק את שמי הלילה שאינך צריך את האטלס. למד את המאפיינים והמיקומים של The Big Dipper, Cassiopeia, Orion, Leo, Pegasus ו- Crux. תוכל למצוא כיוונים כאשר הצורך מתעורר באופן בלתי צפוי ואתה ללא המצפן שלך, או ה- GPS או האטלס שלך.
  הכוכב האמיתי הראשון יהיה כנראה סיריוס
  הכוכב האמיתי הראשון יהיה כנראה סיריוס, הכוכב הבהיר ביותר בשמיים.
 3. 3
  תכנן מראש עם המחשב שלך. אתה יכול להשתמש ביישומי שולחן עבודה למחשב שלך כדי לדעת איך השמיים ייראו בלילה נתון. מכשירים אלה יכולים לעזור לך לתכנן מראש. תצא החוצה עם רעיון גס לאן אתה יכול לצפות למצוא את כוכב הצפון.
  • בנוסף ליישומי טלפון, Stellarium מספק גם יישום שולחני שניתן להוריד במחשב שלך כדי לאתר את הכוכב הצפוני. זה זמין עבור Linux, Mac ו- Windows. הרקע שלך יהיה שמי הלילה, המותאמים לאזור ולזמן השנה שלך. זה יראה לך מה אתה יכול לצפות לשמי הלילה להידמות בלילה נתון, ויאתר עבורך את כוכב הצפון. תדע לאן בשמיים להסתכל כשתצא.
  • אם יש לך מקינטוש, PhotoPills הוא יישום לתכנון צילום. אתה יכול להשתמש בזה אם אתה מתכנן לצלם את שמי הלילה. בהתבסס על המיקום שלך ועל הזמן בשנה, PhotoPills ידמה לך את הקשת הגלקטית. זה יהווה מפה שבה תוכלו להשתמש אחר כך לאיתור הכוכב הצפוני.

שיטה 3 מתוך 3: מציאת הכיוון צפונה

 1. 1
  גלה לאיזה כיוון צפונה בעזרת שני מקלות. אם אינך יודע לאיזה כיוון אתה פונה, מציאת קבוצות כוכבים יכול להיות מאבק. זה יכול לעכב את היכולת שלך לאתר את כוכב הצפון. קביעת כיוון הצפון יכולה לאפשר לך לאתר את כוכב הצפון ביתר קלות. אתה יכול להשתמש בשני מקלות כדי לעשות זאת.
  • ראשית, מצא שני מקלות. מקל אחד צריך להיות מעט גדול יותר מהשני.
  • הניחו את המקלות באדמה בצורה אנכית. הניחו את המקל הגבוה מעט לפני הקצר יותר.
  • שכב מול המקלות. התיישרו לעין אחת, ויצרו קו ישר בין העין לשני המקלות. חכה שכוכב יופיע בקו הראייה שלך.
  • בוהה בכוכב כמה דקות וחכה שהוא ינוע. אם זה יעלה למעלה, אתה פונה מזרחה. אם הוא זז מטה, אתה פונה מערבה. אם הוא נע ימינה, אתה פונה דרומה. אם אתה עובר שמאלה, אתה פונה צפונה.
 2. 2
  צור צל עם מקלות. אם היום, יתכן שתוכל לראות את כוכב הצפון. עם זאת, לא תוכל להסתמך על קבוצות כוכבים מכיוון שקשה מאוד לראות אותן במהלך היום. במקום זאת, אתה יכול ליצור צל עם מקלות ולהשתמש בזה כדי לאתר את הצפון.
  • הניחו מקל באדמה. קח אבן או חפץ אחר והניח אותו במקום שקצה הצל של המקל נופל.
  • המתן כשעה. הצל ינוע, או יגדל קצר יותר או ארוך יותר. הניחו מקל נוסף בקצה הצל החדש. ואז, עמד בזווית מאונכת לצל. עכשיו אתה פונה צפונה.
  אתה יכול בקלות לזהות את הכוכב הצפוני
  אם אתה מצליח לאתר את הדיפה הקטנה, אתה יכול בקלות לזהות את הכוכב הצפוני.
 3. 3
  שימו לב לאופן שבו צומח טחב. אם אתה נמצא באזור שבו צומח טחב, אתה יכול להשתמש בטחב כדי לעזור לך לאתר צפונה. חפש טחב על מבנים אנכיים, כגון עצים. מוס דורש אווירה לחה כדי לגדול. פירוש הדבר שטחוב גדל בדרך כלל בצד הצפוני של מבנים אנכיים, מכיוון שהצד הצפוני מקבל פחות שמש.

טיפים

 • וודא כי אתה יכול לראות את כל הכוכבים בדיפה הגדולה לפני שתנסה למצוא את כוכב הצפון.
 • זכור כי השמש זורחת במזרח ושוקעת במערב, וכי צפון נמצא תמיד מימין למערב. אז בכל מקום שאתה רואה את השמש שוקעת, כשאתה מסתכל ימינה ממנה, יש צפון.

אזהרות

 • אם אתה רואה רק כוכב אחד, והוא קרוב לדמדומים או שחר, זה יכול להיות למעשה כוכב הלכת ונוס, המכונה לעתים קרובות 'כוכב הבוקר' או 'כוכב הערב', תלוי בזמן השנה.
 • אם אתה נמצא ליד קו המשווה, מציאת הכוכב הצפוני יכולה להיות קשה מאוד. אם אתה נמצא בחצי הכדור הדרומי, זה יהיה בלתי אפשרי.

שאלות ותשובות

 • אם אני רואה כוכב בהיר באמת, האם זה כוכב הצפון?
  לא. פולאריס (כוכב הצפון) אינו כוכב בהיר. אם הכוכב שאתה רואה לא מנצנץ, זה כנראה כוכב לכת ולא כוכב, שכן הם גם נראים בהירים מאוד בשמיים. אחרת, זה יכול להיות סיריוס, או יותר סביר, ארקטורוס.
 • האם כוכב הצפון הוא הכוכב הראשון שהופיע בלילה?
  לא, ה"כוכב "הראשון שהופיע מתאים לכוכב לכת, ונוס או כספית, בהתאם למיקומם. הכוכב האמיתי הראשון יהיה כנראה סיריוס, הכוכב הבהיר ביותר בשמיים. ניתן לראות את סיריוס, כוכב הכלב, גורר אחריו את אוריון, הצייד, בחורף.
 • מה הדוגמה של הביג דיפר?
  אורסה מייג'ור מכונה גם ה"טובה הגדולה "מכיוון שהיא מורכבת משבעה כוכבים בהירים המסודרים בתבנית הדומה לכף גדולה, והמילה" מטבל "בימי קדם פירושה כף גדולה המשמשת לשתיית מים. יש שלושה כוכבים בידית המצקת וארבעה שיוצרים את הקערה. הוא נקרא גם הדוב הגדול מכיוון שהוא, יחד עם כוכבים קלושים אחרים, מהווה את צורת הדוב.
 • איזו קבוצת כוכבים יכולה לעזור לי למצוא את הקוטב הצפוני בלי מצפן?
  אורסה מינור, הדוב הקטן, היא קבוצת הכוכבים המכילה את פולריס. אורסה מייג'ור, הדוב הגדול, משמש בדרך כלל כמצביע לפולריס. קסיופיאה יכולה לשמש גם כמצביע. בחורף תוכלו להשתמש באוריון כדי למצוא את פולריס. מצא את החגורה של אוריון ואז עבור כלפי מעלה בזווית ישרה לחגורה.
 • איזו אפליקציה מתאימה ביותר לשומרי שמיים?
  אני משתמש בסטלריום, אבל יש כאלה. הסתכל מסביב עד שתמצא אחד שאתה אוהב.
 • מהן דרכים אחרות בטבע שיצביעו על כוכב הצפון מלבד הטחב הגדל בצד הצפוני של עץ?
  אתה יכול גם להשתמש בקבוצות כוכבים כדי למצוא את כוכב הצפון. נסה את השיטות האחרות במאמר זה.
 • איפה הייתי מחפש את כוכב הצפון אם הייתי ליד קו המשווה?
  לא היית רואה את זה. בקו המשווה, פולאריס יהיה 0° מהקרקע ונשכב ממש באופק, אלא אם כן יש משהו גבוה בדרך. שני הכוכבים הראשונים על הטופר הימנית של עקרב היו בדרך כלל מצביעים צפונה לעבר פולאריס כדי להביא אותך לפארק הכדורים.

תגובות (9)

 • staceyadams
  זה עזר לי כי רציתי מאוד לאתר את הכוכב!
 • elewis
  טוב מאוד.
 • ransomturner
  תודה, שמחה שמצאתי את זה.
 • kaiaanderson
  מאמר מועיל מאוד על מציאת הכוכב הצפוני, כמו גם על מציאת הכיוון צפונה. קל להבנה.
 • maybell04
  זה עזר לי לאתר דברים בשמי הלילה בצורה קלה יותר. עבודה טובה, תמשיכו להוסיף עוד לאתר הזה, כי זה הפייבוריט החדש שלי.
 • davisbenjamin
  מאוד אינפורמטיבי ועוזר.
 • haleigh78
  מידע שימושי מאוד, במיוחד אם אתה מבלה זמן רב בטיולים או באזורים לא מוכרים.
 • tanyaharris
  עזר במציאת המטבל הקטן.
 • schuppealec
  הטיפים היו טובים גם כן.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail