כיצד לחסוך צמח מעל מים?

כדי להציל צמח שמים מעל המים, התחל בהזזתו מהשמש ולנקודה מוצלת. לאחר מכן, הוציאו בזהירות את הצמח מהסיר שלו והניחו אותו על גבי רשת לאפייה למשך מספר שעות כדי שהשורשים יתייבשו. אם אחד מהשורשים חום או מריח כאילו הם נרקבים, גזמו אותם. לאחר שהשורשים יבשים וגזמתם את הנרקבים, הטו את הצמח בסיר עם חורי ניקוז והמתינו עד שקרקעית האדמה תתייבש לפני שתשקו אותו קלות. כדי ללמוד כיצד לדעת אם הצמחים שלך הושקו יתר על המידה, המשך לקרוא!

כיצד אוכל לשמור צמח מצ'ילה המציג כעת כתמים לבנים על עליו
כיצד אוכל לשמור צמח מצ'ילה המציג כעת כתמים לבנים על עליו?

כשאתה מנסה לטפל היטב בצמחים שלך, קל להשליך אותם יתר על המידה. זה בדרך כלל קורה לעציצים מכיוון שהמים לא יכולים לנקז מהשורשים. למרבה הצער, השקיית יתר עלולה להטביע את הצמחים שלך ולהרוג אותם. למרבה המזל, ייתכן שתוכל להציל את הצמחים שלך מעל המים לפני שיהיה מאוחר מדי על ידי ייבוש השורשים.

חלק 1 מתוך 3: זיהוי צמח מעל מים

 1. 1
  בדוק אם העלים ירוקים בהירים או צהובים. כשצמח מרווה מים יתר על המידה, צבע העלים מתחיל להשתנות. חפש אם הירוק עוזב את העלים והופך אותם לירוק בהיר או צהוב. יתכן שתבחין בכתמי צהוב על העלים.

  הערה: זה קורה מכיוון שתהליכי הפוטוסינתזה הרגילים של הצמח אינם יכולים לקרות אם הוא רטוב מדי. כלומר הצמח אינו מסוגל להזין.

 2. 2
  שימו לב אם הצמח אינו גדל או שיש לו כתמים חומים. כאשר השורשים טובעים במים, הם אינם יכולים לספק מים לחלקים העליונים של הצמח. בנוסף, הצמח אינו יכול לקבל חומרים מזינים מהקרקע. כלומר זה יתחיל לנבול ולמות. בדוק אם הצמח שלך מתקשה לייצר עלים או גבעולים חדשים או שיש לו עלווה גוססת.
  • מכיוון שהצמח שלך יכול למות גם מלהיות מושקה מספיק, אתה עלול להרגיש לא בטוח אם הוא מתחת למים או לא. אם אתה יודע שהשקית את הצמח אך הוא עדיין מת, השקיית יתר היא ככל הנראה האשמה.
 3. 3
  חפש עובש או אצות בבסיס הגזע או בחלק העליון של האדמה. כשיש יותר מדי מים בסיר, ייתכן שתראה אצות ירוקות או עובש שחור או לבן מטושטש שמתחילים לצמוח על פני האדמה או על בסיס הגזע. זהו סימן לכך שהצמח מוגזם.
  • ייתכן שתראה כתמים זעירים של עובש או אצות, או שזה יכול להיות נפוץ. כל עובש או אצות מעורר חשש.
  כדי להציל צמח שמים מעל המים
  כדי להציל צמח שמים מעל המים, התחל בהזזתו מהשמש ולנקודה מוצלת.
 4. 4
  לרחרח את הצמח כדי לראות אם יש ריח רע, מעופש. אם מים יושבים על השורשים יותר מדי זמן, הם יתחילו להרקיב אותם. כשזה קורה, השורשים יתנו ריח של ריקבון. מקם את האף קרוב לשכבה העליונה של האדמה ורחרח אותו כדי לראות אם אתה מגלה ריח.
  • יתכן שלא תוכל להריח ריקבון שורשים אם זה רק התחיל או אם האדמה שלך עמוקה מאוד.
 5. 5
  בדוק אם יש חורי ניקוז בתחתית הסיר. אם לסיר שלך אין חורים בתחתית כדי לאפשר ניקוז, סביר להניח שהצמח שלך מקבל מים יתר על המידה. הסיבה לכך היא שמים נלכדים בתחתית הסיר. עדיף להוציא את הצמח מהסיר כדי לבדוק אם הוא נרקב בשורשים. לאחר מכן, צור חורים בסיר שלך או העבר את הצמח לסיר שיש בו חורים.
  • ניתן ליצור חורים בסיר פלסטיק באמצעות סכין או מברג. השתמש בסכין או במברג כדי לנקב בזהירות את תחתית הסיר.
  • אם הסיר שלך הוא קרמי או חימר, עדיף לא לנסות ליצור חורים. סביר להניח שבסופו של דבר תשברו או תזיקו לסיר.

חלק 2 מתוך 3: ייבוש השורשים

 1. 1
  הפסק להשקות את הצמח בזמן שהוא מתייבש. אם אתם חושבים שהצמח שלכם מוגזם, קחו הפסקה מהשקייתו. אחרת, הבעיה תמשיך להחמיר. אל תוסיף עוד מים לסיר עד שאתה בטוח שהשורשים והאדמה יבשים.
  • זה יכול לקחת כמה ימים, אז אל דאגה אם יש פער גדול בין השקיה.
 2. 2
  הכניסו את הצמח לצל כדי להגן על העלים העליונים. כאשר צמח מושקע יתר על המידה, הוא מתקשה להעביר מים לגפיים העליונות שלו. משמעות הדבר היא כי החלק העליון של הצמח חשוף להתייבשות אם הוא נשאר בשמש. כדי לסייע בשימור הצמח, הכניסו אותו לגוון אם הוא עדיין לא מוצל.
  • אתה יכול להחזיר את הצמח לשמש לאחר שהתייצב.
 3. 3
  הקש על דפנות הסיר בעדינות כדי לשחרר את הצמח ואת האדמה. השתמש בידך או באת קטנה כדי להקיש בעדינות על דפנות הסיר. עשו זאת מספר פעמים בצדדים שונים כדי לשחרר את האדמה והשורשים. זה יכול ליצור כיסי אוויר שיעזרו לשורשים שלך להתייבש.
  • בנוסף, הקשה על דפנות הסיר תקל על הוצאת הצמח מהסיר.
  איך אוכל לדעת אם עלי לחזור להשקות את הצמח שלי אם הוא נמצא בסיר להשקיה עצמית
  איך אוכל לדעת אם עלי לחזור להשקות את הצמח שלי אם הוא נמצא בסיר להשקיה עצמית?
 4. 4
  החלק את הצמח שלך מהסיר כדי לבדוק את השורשים ולזרז את הייבוש. אמנם אינך צריך להסיר את הצמח מהסיר, אך עדיף להמשיך ולעשות זאת. זה עוזר לצמח שלך להתייבש מהר יותר ומאפשר לך לשתול אותו מחדש בסיר בעל ניקוז טוב יותר. כדי להסיר אותו בקלות, השתמש ביד אחת כדי להחזיק את בסיס הצמח ממש מעל האדמה. ואז, הפוך לאט את הצמח ולחץ את הסיר ביד השנייה שלך עד שכדור השורש גולש החוצה.
  • אתה צריך להחזיק את הצמח במהופך בידך.
 5. 5
  השתמש באצבעותיך כדי להסיר את האדמה הישנה כדי שתוכל לראות את השורשים. שברו את האדמה בעדינות כך שהיא תיפול מהשורשים. צחצחו אותו באצבעות קלות כדי שהשורשים לא יפגעו.
  • אם האדמה נראית מעובשת או ירוקה מאצות, זרוק אותה מכיוון שהיא תזהם את הצמח שלך אם תשתמש בו מחדש. באופן דומה, זרק אותו החוצה אם יש לו ריח של ריקבון מכיוון שהוא עשוי להכיל ריקבון שורשים.
  • אם האדמה נראית רעננה ונקייה, ייתכן שתוכל להשתמש בה מחדש. עם זאת, עדיף להשתמש באדמת עציץ טרייה רק כדי להיות בטוחים.
 6. 6
  גזמו שורשים חומים ומסריחים בעזרת גזירה או מספריים. שורשים בריאים הם לבנים ויציבים, בעוד שורשים נרקבים יהיו רכים ונראים חומים או שחורים. השתמש במספריים או במספריים בכדי לקצץ כמה שיותר מהשורשים הנרקבים ולחסוך את השורשים הבריאים.
  • אם רוב השורשים או כולם נראים רקובים, ייתכן שלא תוכל להציל את הצמח. עם זאת, אתה יכול לנסות לקצץ אותו עד בסיס השורשים ואז לשתול אותו מחדש.

  האם ידעת? השורשים הנרקבים הופכים לחומר קומפוסט ולכן הם מריחים כמו חומר מת ומתכלה. אם לא תגזוז את השורשים האלה, הצמח ימשיך למות.

 7. 7
  חתוך עלים וגבעולים מתים באמצעות גזירה או מספריים. חותכים קודם עלים וגבעולים חומים ויבשים. אם גזמתם הרבה ממערכת השורשים, תצטרכו גם לגזום חלק מהחלק הבריא של הצמח. התחל לקצץ בחלקו העליון והסר מספיק עלים וגבעולים כך שהצמח יהיה לא יותר מפי שניים מגודל מערכת השורשים שלו.
  • אם אתה לא בטוח כמה לחתוך את הצמח, גזום מהכמות בערך אותה כמות מהצומח שלך מהשורשים.

חלק 3 מתוך 3: עציץ מחדש של הצמח

 1. 1
  העבירו את הצמח שלכם לסיר שיש בו חורי ניקוז ומגש. חפש סיר שיש בו חורים זעירים בתחתית, כך שעודפי מים יוכלו לנקז מהצמח. זה מונע מהמים להתיישב סביב כדור השורש ולהרקיב אותו. קבל מגש לשים מתחת לסיר שלך אם הוא לא מגיע עם אחד כזה. המגש יתפוס את עודפי המים כדי שלא יכתים את המשטח שמתחת לסיר שלך.
  • בחלק מהסירים מחובר מגש. אם זה המקרה לסיר שלך, בדוק אם יש חורי ניקוז בחלקו הפנימי של הסיר, מכיוון שלא תוכל להסיר את המגש.

  טיפ: אם לסיר בו השתמשת יש חורי ניקוז, זה בסדר להחזיר את הצמח לסיר שלו. עם זאת, שטוף תחילה את הסיר עם חומר ניקוי עדין כדי להסיר שרידי ריקבון, חומר קומפוסט, עובש ואצות.

  בדקו את האדמה לפני שאתם משקים את הצמח שוב כדי לוודא שהאדמה מרגישה יבשה
  לאחר מכן, בדקו את האדמה לפני שאתם משקים את הצמח שוב כדי לוודא שהאדמה מרגישה יבשה, כלומר הצמח זקוק למים.
 2. 2
  הוסף 1 עד 2 אינץ '(2,5 עד 5,1 ס"מ) מאלץ בתחתית הסיר לניקוז. אמנם זה אופציונלי, אך זה יעזור לך למנוע השקיית יתר בעתיד. כל שעליך לעשות הוא לשכב את הכיסוי בתחתית הסיר, תוך הערכת שכבה של 1 עד 2 אינץ '(2,5 עד 5,1 ס"מ). השאירו את המלט רופף במקום לארוז אותו.
  • מאלץ יעזור למים להתנקז מהסיר מהר יותר כדי שלא יטביע את שורשיכם.
 3. 3
  הוסף אדמת עציץ חדשה סביב הצמח במידת הצורך. אם הסרת אדמה מעובשת או מכוסת אצות או שהסיר החדש שלך גדול יותר, תצטרך להוסיף אדמת עציץ טרייה. יוצקים את האדמה החדשה סביב שורשי הצמח שלך. לאחר מכן, מלאו את שארית הסיר עד שתגיעו לבסיס הצמח. טפחו קלות על חלקי האדמה כדי לוודא שהצמח יישאר במקומו.
  • אם יש צורך, הוסיפו עוד מעט אדמת עציצים לאחר שתטפחו סביב הצמח. אתה לא רוצה לראות שום שורשים חשופים.
 4. 4
  השקו את הצמח שלכם רק כאשר שכבת האדמה העליונה מרגישה יבשה. כאשר אתה מסיר את הצמח לראשונה, שפך מים על האדמה כדי להרטיב אותו. לאחר מכן, בדקו את האדמה לפני שאתם משקים את הצמח שוב כדי לוודא שהאדמה מרגישה יבשה, כלומר הצמח זקוק למים. כשאתה משקה את הצמח, שופכים את המים ישירות על האדמה כך שהם ילכו לשורשים.
  • עדיף להשקות את הצמח שלך בבוקר כדי שהאור מהשמש יעזור לייבש אותו מהר יותר.

טיפים

 • קרא את הוראות הטיפול בצמח שלך כדי לוודא שאתה מספק לו את כמות המים הנכונה. צמחים מסוימים אינם זקוקים למים רבים כל כך, ולכן קל להשקות אותם יתר על המידה.

דברים שתזדקק להם

 • אזור מוצל
 • סיר עם חורי ניקוז
 • מגש לסיר תחתון
 • אדמת עציצים חדשה
 • מתלה לאפיית רשת
 • בקבוק תרסיס
 • מזמרה קטנה או מספריים
 • חפירה קטנה או כף (אופציונלי)
 • מאלץ (אופציונלי)
 • מים

שאלות ותשובות

 • מהם הצמחים המשמשים במאמר זה?
  זה נראה כמו Peperomia obtusifolia, המבוסס על צורת הגזע והעלה. אלה דומים למעשה לסוקולנטים בכך שהם אוגרים מים בעלים שלהם, ולכן עדיף לתת לאדמתם להתייבש לחלוטין ולהמתין שהעלים יעלו מעט לפני השקיה.
 • מה אם העלים על עץ הפיקוס שלי מצהיבים ונושרים?
  זה עשוי להיות אינדיקציה למתח מים. עלי פיקוס עשויים גם להצהיב אם הלחות נמוכה מדי. זה יכול להתרחש אם הצמח מוחזק בתוך הבית בחורף, כאשר סביר להניח שהאוויר יבש מדי עבורו.
 • אם הצמחים שלי נובלים למרות שהם מקבלים הרבה מים, האם אני משקה אותם יתר על המידה?
  יש סיכוי טוב שאתה משקה אותם יתר על המידה. אתה יכול לנסות להשקות אותם בתדירות נמוכה יותר כדי לראות איך הם מסתדרים.
 • השקיתי יתר על המידה והיה לי באדניות הפלסטיק המקוריות. שמתי אותם בסיר חרס גדול יותר עם חורים וסלעים בתחתיתו, אך לא נגע בצידי הסיר כדי לאפשר ייבוש. זה בסדר?
  כן, אם אתה מנקה את שורשי אדמת העציץ ומשתמש במשהו כמו תערובת עסיסית שמתנקזת היטב. לאחר שבוע בערך, יש להשקות מעט עד להחלמתו!
 • אם העלים על צמח הלבנדר שלי השחירו עקב השקיית יתר, האם אוכל לעשות משהו בכדי להחזירו לחיים?
  הכי טוב שלך יהיה לקחת ייחורים מכל חלק בצמח שלא השחיר ומים מפיצים אותם. לאחר שהחיתוכים פיתחו שורשים חזקים, תוכלו לשתול אותם מחדש באדמה. אחרת, כל החלק השחור נרקב ובסופו של דבר יזהם את שאר הצמח שעשוי להיות בריא.
 • מדוע עלים של צמח הקנאביס שלי להיות צהובים, וענפים מסוימים הופכים לרכים וצהובים?
  זו יכולה להיות בעיה עם יותר מדי מים, רמת pH גבוהה מדי או שאזור הגידול שלך חם מדי.
 • מה עלי לעשות אם הצמחים שלי משחימים בקצוות?
  אתה יכול לנסות להגדיל את האור (לא עד כדי כך שהוא נשרף / בהיר מדי בשביל זה) או להחליף את האדמה או להוסיף מינרלים צמחיים כדי לחדש אותה. אל תשקו את הצמח שלכם ליום-יומיים, אך עקבו אחריו היטב.
 • איך אני מציל את הצמחים שלי ממנת יתר של חנקן?
  שטוף את הצמח שלך ממש טוב עם מים. אם הם באדמה, הניחו את צינור המים שלכם מעל בסיס הצמח ותנו לו לאט לרוץ במשך כשעה בערך. הדרך היחידה להציל צמחים מכל סוג של דישון יתר היא לשטוף אותם במים. אם זרקתם דשן גרגירי, אפשרות אחרת היא לחפור חלק מהלכלוך ולשטוף במים.
 • העסיסי שלי התכופף. הסרתי את העלים הרטובים מסביב לשורשים, האם אוכל להציל את הצמח?
  סוקולנטים עמידים מאוד לרמות מתח גבוהות. אם מערכת השורשים מתחילה להירקב, חתוך גזירה בזווית והשתל אותו באדמה מופרית רטובה. אם יש לך הורמון צמחי, אתה יכול לטבול את הגזירה בו לפני שתילה מחדש גם כן. זה צריך לצמוח מחדש כמו קודם!
 • האם אוכל להשתמש במאוורר לייבוש הצמח?
  כן, פשוט שמרו על המאוורר במהירות נמוכה, שכן מהירות גבוהה יותר, כמו רוחות חזקות, עלולה לפגוע בצמח. לפקוח עין על האדמה ולהסיר את המאוורר כשהוא יבש.
שאלות ללא מענה
 • מדוע הצמח שלי פיתח כתמים חומים גדולים על העלים?
 • כיצד אוכל לחסוך את הנרקיסים המושקים שלי?
 • איך אוכל לדעת אם עלי לחזור להשקות את הצמח שלי אם הוא נמצא בסיר להשקיה עצמית?
 • כיצד אוכל לשמור צמח מצ'ילה המציג כעת כתמים לבנים על עליו?
 • מה הפירוש אם העלים על הצמח שלי צהובים?

תגובות (7)

 • franeckiloma
  נכנעתי וקניתי צמחי בית במכירת אביב. כמובן, מיד ביקשתי להפסיק את הדליפה והשתמשתי במגבות נייר כדי לספוג מים נוספים, מה שלדעתי גרם לבעיית ניקוז. לא גדלתי בצמחים חיים ולכן לא ידעתי שהם יכולים לטבוע. אבל אני חושב שאנחנו יכולים לעלות על המסלול עכשיו כשאנחנו יודעים.
 • brekketheodora
  חשבתי שאולי הייתי משקה יתר על המידה, אבל אני לא! יאי, תודה!
 • vcox
  עוזר מאוד. יכול להציל את הקליברכואה המושקה שלי.
 • leorakeeling
  ישנן הנחיות אינפורמטיביות רבות העונות על שאלותי.
 • mooremandy
  בדיוק קיבלתי צמח ביתי של גרדניה ליום האם. שמתי לב הבוקר שהוא נובל. השתמשתי במאמר כדי לבדוק את שיטות הבדיקה אם הצמח זקוק להשקיה. עקבתי אחר שלבי ההשקיה כמומלץ. למדתי מידע חדש!
 • pbotsford
  נשענתי לאהוב את הצמחים שלנו. הם משפחה עבורנו, בדיוק כמו שיש להם כל סוג של חיית מחמד.
 • heaneylexi
  נתן מידע ברור, תמציתי, מפורט ומעשי וקל לעקוב אחריו.
מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד להגן על צמחים מפני הקור?
 2. כיצד לשתול זרעים במגש זרעים בסיסי?
 3. איך לשכפל פוטות?
 4. איך לגדל ברווזון?
 5. איך לגרום לפרחי הידראנגאה?
 6. כיצד לתרגל גינון m2?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail