כיצד למצוא את ערפילית האוריון?

כדי למצוא את ערפילית אוריון, התחל בין סוף הסתיו לתחילת האביב על ידי התבוננות בדרום מערב אם אתה גר מעל קו המשווה, או צפונית מערבית אם אתה גר מתחתיו. לאחר מכן, אתר 3 כוכבים בהירים מאוד בשורה, המהווים את חגורת אוריון. לאחר מכן, אתר את הכוכב האדום-כתום בצד אחד של הכוכב המרכזי של החגורה ואת הכוכב הכחול-לבן בצד השני. ואז, חפש בין הכוכב הכחול-לבן לכוכב המרכז אחר הטלאי הכחול והמעומפל, שהוא ערפילית אוריון. לטיפים כיצד למצוא את ערפילית אוריון באמצעות קואורדינטות שמימיות או תרשים כוכבים, המשיכו לקרוא!

ערפילית אוריון ממוקמת ממש בצד אחד של הקו בין ריגל לאלנילם
ערפילית אוריון ממוקמת ממש בצד אחד של הקו בין ריגל לאלנילם, הכוכב האמצעי בחגורת אוריון.

ערפילית אוריון, המכונה גם M42, היא אובייקט יפהפה בשמיים העמוקים בקבוצת הכוכבים אוריון. בעוד שרוב הערפיליות (ענני גז ואבק בין כוכבים) קשה או בלתי אפשרי לראות בעין בלתי מזוינת, קל מאוד לזהות את M42 בשמי הלילה במשך רוב השנה. בעזרת קצת הדרכה תוכל לזהות את ערפילית אוריון בעיניים, במשקפת או בטלסקופ שלך.

שיטה 1 מתוך 3: איתור ערפילית האוריון באמצעות כוכבים אחרים

 1. 1
  המתן לתקופה הנכונה של השנה. בגלל מסלולו האיטי של כדור הארץ סביב השמש, הערפילית אינה נראית כל השנה. הערפילית נראית מסוף הסתיו ועד תחילת האביב. קבוצת הכוכבים אוריון, המכילה את ערפילית אוריון, היא הגבוהה ביותר בשמיים בסביבות חצות באמצע דצמבר.
 2. 2
  חפש בחלק הימני של השמיים את הערפילית. בשל אופיה הכדורי של כדור הארץ, הכיוון בו הערפילית תופיע הוא יחסית למיקומך על הפלנטה שלנו. בחצי הכדור הצפוני, מבט לדרום-מערב. בחצי הכדור הדרומי, צפו לכיוון צפון מערב.
 3. 3
  זהה את קו הרוחב הטוב ביותר לראות ממנו את ערפילית האוריון. הערפילית נראית בצורה הטובה ביותר מקווי רוחב של 85 ו -75 מעלות. במילים אחרות, אם אתה מבלה עם דובי קוטב של הקוטב הצפוני או פינגווינים בקוטב הדרומי, אתה כבר לא תראה ערפילית אוריון.
  • אתה יכול לזהות באיזה חצי כדור אתה נמצא על ידי הסתכלות במפה. אם המדינה בה אתה נמצא שוכנת מדרום לקו המשווה, אתה נמצא בחצי הכדור הדרומי. אם המדינה בה אתה נמצא שוכנת מצפון לקו המשווה, אתה נמצא בחצי הכדור הצפוני.
 4. 4
  מצא את חגורת האוריון. חגורת אוריון היא אחת האסטרואיזמות המוכרות ביותר (קבוצת כוכבים באשכול מזוהה). הוא מורכב משלושה כוכבים בהירים מאוד - אלניטאק, אלנילם ומינטאקה - בשורה יחסית יחסית זו מזו. החגורה וערפילית האוריון נמצאים שניהם בתוך קבוצת הכוכבים אוריון, כך שידע היכן החגורה יעזור לך לדעת שאתה נמצא בשכונת הערפילית.
 5. 5
  מצא בטלגוז וריגל. אם אתה מדמיין את חגורת אוריון כמקבילה לחלוטין לקו הראייה שלך, ובכך יוצרים קו אנכי, Betelgeuse ו- Rigel הם שני כוכבים שיושבים משני צידי החגורה. הדרך מבטלג'וזה דרך אלנילם (הכוכב האמצעי בחגורה) ועד ריגל יוצרת קו כמעט ישר. ריגל ובטלגוז הם במרחק שווה מאלנילם.
  • Betelgeuse הוא ענק ענק אדום, נאמן לשמו, זוהר אדום כתום עמום. הוא ממוקם למעלה ומשמאל לחגורת אוריון אם אתה בחצי הכדור הצפוני, ולמטה ומימין לחגורה אם אתה בחצי הכדור הדרומי.
  • ריגל הוא כוכב כחול-לבן הממוקם למטה ומימין לחגורת אוריון אם אתה נמצא בחצי הכדור הצפוני, ומעלה ומשמאל אם אתה בחצי הכדור הדרומי.
 6. 6
  זהה את ערפילית האוריון. ערפילית אוריון ממוקמת ממש בצד אחד של הקו בין ריגל לאלנילם, הכוכב האמצעי בחגורת אוריון. הערפילית היא כתם כחול עמום ומטושטש בחרב אוריון, אסטריזם המורכב מיוטה אוריוניס (ממש מתחת לערפילית אוריון אם מסתכלים על חצי הכדור הצפוני), ערפילית אוריון ו- NGC 1981 (אשכול כוכבים פתוח שנראה ממש מתחת ערפילית אוריון אם היא נראית מחצי הכדור הצפוני).
זהה את קו הרוחב הטוב ביותר לראות ממנו את ערפילית האוריון
זהה את קו הרוחב הטוב ביותר לראות ממנו את ערפילית האוריון.

שיטה 2 מתוך 3: השתמש בתרשים כוכבים כדי למצוא את הערפילית

 1. 1
  התמצאות בהוראות התרשים. במילים אחרות, החזיקו את טבלת הכוכבים בצורה כזו שכיווני המצפן מיושרים באותו אופן בו גופכם נמצא. אם, למשל, אתה פונה דרומה (כמו שצריך לראות את M42), החזק את מפת הכוכבים בצורה כזו שהקצה הדרומי של התרשים נמצא בתחתית והקצה הצפוני בחלקו העליון. ודא כי טבלת הכוכבים שלך מיועדת לעונה הנוכחית.
 2. 2
  זהה כוכבים וקבוצות כוכבים בקרבת מקום. אלא אם כן יש לך טבלת כוכבים מפורטת להפליא, ערפילית אוריון לא תתויג במפורש, אם כי היא אמורה להופיע כנקודה בתרשים. עם זאת, באמצעות מפת הכוכבים כדי לאתר אובייקטים קרובים של שמי הלילה יעזור לך למצוא אותו.
  • ערפילית אוריון ממוקמת ממש בצד אחד של הקו שבין אלנילם (הכוכב האמצעי בחגורת אוריון) לבין ריגל בקבוצת הכוכבים אוריון. מאפיינים עיקריים אלו ואחרים בשמי הלילה יספקו לך הדרכה יחסית למקום בו תוכל לאתר אותם.
  • ישנם מספר כוכבים גדולים וקבוצות כוכבים סביב M42 שיכולים לעזור לך לאתר אותה. חגורת אוריון היא קבוצת כוכבים כזו. איתור זה באמצעות תרשים הכוכבים שלך אמור להיות קל.
  • קבוצת הכוכבים אוריון היא קבוצת כוכבים מרכזית ומעניקה לערפילית אוריון את שמה. אוריון ממוקם בצומת שור, לאפוס ותאומים.
 3. 3
  הרם את תרשים הכוכבים מעל לראשך. תרשים הכוכבים שלך ישקף את מראה שמי הלילה. תחשוב על זה כמפה אסטרונומית. עם התרשים במצב תקורה, תוכלו לזהות בקלות את חפצי הכוכבים השונים ברבע השמים שלכם. מצא את האובייקטים הכוכבים שזיהיתם קרובים ל- M42, ואז השתמש במיקום היחסי שלהם כדי למצוא אותו.
  • אם בתרשים הכוכבים שלך יש תווית עבור M42, העבודה שלך הרבה יותר קלה. השתמש בו כדי לאתר את הערפילית.
איתור ערפילית האוריון באמצעות כוכבים אחרים
שיטה 1 מתוך 3: איתור ערפילית האוריון באמצעות כוכבים אחרים.

שיטה 3 מתוך 3: השתמש בקואורדינטות שמימיות כדי לאתר את ערפילית האוריון

 1. 1
  זהה את העלייה הימנית של הערפילית. העלייה הימנית של אובייקט שמימי היא המקבילה האסטרונומית של קו האורך, ומודדת את המרחק מזרחה מקו המשווה השמימי לעבר שיווי השפתיים (הנקודה בה קו המשווה השמימי והאקליפטי מצטלבים במהלך האביב בחצי הכדור הצפוני.) ימין ערפילית אוריון. העלייה היא 5 שעות. במילים אחרות, הערפילית תחצה את המרידיאן השמימי (הנקודה ישירות מעלך או צופה) חמש שעות לאחר שיווי השוויון.
 2. 2
  זהה את ההידלדרות של הערפילית. הטיה היא מקבילה אסטרונומית לרוחב, ומספקת הנחיה לעבר נקודה על הכדור השמימי ("הכדור" הגלוי של כוכבים וחפצים אסטרונומיים המקיפים את כדור הארץ). נטייה נמדדת ביחס לקו המשווה השמימי (הקו שתקבל אם קו המשווה הוקרן החוצה לחלל). הירידה בערפילית אוריון היא חמש מעלות. במילים אחרות, הוא שוכן לאורך מישור חמש מעלות מעל קו המשווה השמימי.
 3. 3
  כוון את הטלסקופ שלך לאיתור הערפילית. ראשית, יהיה עליך להתאים את מיקום הטלסקופ שלך כך שהוא יהיה "בתחנה", במקביל לציר כדור הארץ. טלסקופ שנמצא בתחנה היה מתחקה אחר קו ישיר לקו המשווה אם כדור הארץ היה שטוח.
  • השתמש במעגל ההגדרה שלך כדי למצוא את הערפילית. אתה יכול לייעד את ההידרדרות והעלייה הימנית בצורה מכנית או, בהיקף חדש יותר, באופן דיגיטלי. הסתכל דרך העינית כדי לראות את M42.
החגורה וערפילית האוריון נמצאים שניהם בתוך קבוצת הכוכבים אוריון
החגורה וערפילית האוריון נמצאים שניהם בתוך קבוצת הכוכבים אוריון, כך שידע היכן החגורה יעזור לך לדעת שאתה נמצא בשכונת הערפילית.

טיפים

 • המתן למשך 20 דקות לערך עד שהעיניים שלך תתכוננו לראות בחושך.
 • נסה להשתמש במשקפת או בטלסקופ כדי להסתכל על הערפילית.
 • הצפייה ב- M42 מושגת בצורה הטובה ביותר בלילה חשוך וצלול מאוקטובר עד מרץ.
 • הכוכבים הגדולים ביותר בטבלת הכוכבים הם הגלויים והבהירים ביותר. השתמש בהם בכדי להתמצא.

דברים שתזדקק להם

 • משקפת או טלסקופ (אופציונלי)

שאלות ותשובות

 • אני יכול לראות את ערפילית אוריון בעין בלתי מזוינת בקלות, מדוע?
  כי זה מספיק בהיר כדי להיראות בעין בלתי מזוינת! ערפילית אוריון בהירה כמעט פי 6 מהכוכבים העמומים ביותר הנראים לעין בלתי מזוינת, כך שתוכלו לראות אותה כמעט מכל מקום, בתנאי שאין טונות של זיהום אור.
 • באיזה עינית אני משתמש?
  זה תלוי בהגדלת הטלסקופ שלך. כוון לכ-30-70X תלוי אם ברצונך להציג מקרוב או באמת התקרב לאזור מסוים. חלק את היקף MM שלך בעינית MM כדי לקבל הגדלה. לדוגמא, טלסקופ 2800 מ"מ 11" כמו סלסטרון C11 ועינית 30 מ"מ: 2800/33 = 84X. זה קצת הרבה. עינית 40 מ"מ = 2800/40 = 70X. זה קצת יותר טוב. גם שדה הראייה חשוב. אני השתמש בעיניות 82 מעלות FOV.
 • האם אני יכול לראות את זה בלי טלסקופ?
  את ערפילית אוריון ניתן לראות בעין בלתי מזוינת כל עוד אין יותר מדי זיהום אור. עדיף להתרחק מכל מקורות האור המלאכותי, כך שמקום כמו שדה הוא אידיאלי.
שאלות ללא מענה
 • האם ניתן לראות את ערפילית אוריון בפיליפינים?
 • האם אוכל לראות את ערפילית אוריון במלזיה?

תגובות (3)

 • duncansmith
  למרות שכבר הבחנתי בערפילית אוריון, פשוט עברתי את המאמר למידע נוסף. זה בהחלט הוסיף לידע שלי. זה יכול להיות מאוד מועיל למי שרוצה לזהות את הערפילית.
 • astevens
  כן, המאמר הזה עזר לי מאוד. יכולתי לראות את הערפילית.
 • wmitchell
  מידע נהדר על ערפילית אוריון. לפעמים קשה למצוא עובדות מהנות.
מאמרים בנושאים דומים
 1. כיצד למצוא את קבוצת הכוכבים של הרקולס?
 2. איך להתמצא בשמי לילה בקיץ?
 3. איך לקנות כוכב?
 4. איך לצפות בשמש?
 5. איך להיות חובב אסטרונומיה חובב?
 6. איך לסווג כוכבים?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail