כיצד להבין תקשורת סוסים?

כדי להבין תקשורת סוסים, התחל לשים לב לאוזני הסוס שלך, שיהיו מעט קדימה או לצד אם הסוס שלך רגוע. לחלופין, אם אוזניו ננעצות קדימה או משוטחות לאחור, הסוס שלך עלול להיות נסער. בנוסף, הקשב לסוס שלך והניח שהוא שמח כשהוא קורא, או חי מחדש כשהוא נאנח. עם זאת, אם אתה שומע צווחה או גבהה גבוהה, הסוס שלך עלול להרגיש מאוים או במצוקה. אתה צריך גם לבדוק את זנב הסוס שלך כדי לוודא שהוא לא מהודק, כי זה יכול לסמן אי נוחות. לקבלת טיפים נוספים מאת מחברנו הווטרינרי, כמו כיצד לפרש את תנועות הראש והצוואר של הסוס שלך, המשך לקרוא!

כדי להבין את תקשורת הסוסים
כדי להבין את תקשורת הסוסים, התחל בלשים לב לאוזני הסוס שלך, שיהיו מעט קדימה או לצד אם הסוס שלך רגוע.

האם תהית אי פעם מה סוס מנסה לומר לך, או אולי לסוס אחר? סוסים משתמשים בשפת גופם ובקוליהם כדי לתקשר זה עם זה ועם האנשים סביבם. כל אילוף סוסים טוב דורש הבנה מעמיקה של התנהגות ושפה של סוסים כדי להשיג תוצאות מוצלחות ואכפתיות. הבנת ההתנהגות והשפה של הסוס שלך תעזור לך להתייחס לסוס שלך בצורה הרבה יותר משמעותית ותעמיק את הקשר בינך לבין הסוס שלך.

שיטה 1 מתוך 3: הבנת עיני הסוס, האוזניים והבעות הפנים שלך

 1. 1
  הביטו בעיני הסוס שלכם. תשומת לב לעיני הסוס שלך תעזור לך להבין איך הסוס שלך מרגיש (למשל ערני, ישנוני) בכל רגע נתון. יש לזכור כי הראייה של הסוס שונה מזו של האדם. לדוגמא, לסוסים יש נוף פנורמי של סביבתם (כמו מצלמה פנורמית); מכיוון שהם חיות טרף בטבע, חשוב להם להשקיף על סביבתם. לסוסים יכול להיות גם תפיסת עומק ירודה, כלומר הם לא תמיד יכולים לתפוס עד כמה משהו עמוק או רדוד; מה שאנחנו רואים כשלולית רדודה עשוי להיראות כמו בור ללא תחתית עבור הסוס שלך.
  • אם עיני הסוס שלך בהירות ופתוחות לרווחה, המשמעות היא שהסוס שלך ערני ומודע לסביבתו.
  • עיניים הפתוחות רק באמצע הדרך מעידות על סוס מנומנם.
  • אם שתי עיני הסוס שלך עצומות, הסוס שלך ישן.
  • אם רק עין אחת פתוחה, יתכן שמשהו לא בסדר בעין השנייה. יתכן שתצטרך להתקשר לווטרינר שלך כדי לקבוע מדוע העין השנייה סגורה.
  • לפעמים הסוס שלך יניע את ראשו לכיוונים שונים כדי לקבל תצוגה טובה יותר של סביבתו.
 2. 2
  התבונן כיצד האוזניים של הסוס שלך ממוקמות. סוסים יחזיקו את אוזניהם בדרכים שונות כדי לקלוט אותות שונים מסביבתם ולציין מה הם מרגישים לגבי המתרחש סביבם. סוסים יכולים להזיז את שתי אוזניהם בבת אחת, או להזיז אותם בנפרד.
  • אוזניים מעט קדימה מעידות על כך שסוס נינוח. אם אוזני הסוס שלך ננעצות קדימה, הוא עשוי להרגיש מעוניין בסביבה שלו, או אולי אפילו מאוימת עליה. אם אוזניו מעידות על כך שהוא חש מאוים, נחיריו יתלקחו ועיניו יתרחבו.
  • אוזניים השטוחות לאחור הן סימן ברור לכך שהסוס שלך נסער. אם אתה נמצא ליד הסוס שלך כשתראה זאת, התרחק מרחק בטוח כדי להגן על עצמך מפציעה.
  • אם אוזן אחת חזרה, סביר להניח שהסוס שלך מקשיב למשהו מאחוריו.
  • אם אוזני הסוס שלך בצד, זה אומר שהוא מתרכז אך רגוע.
 3. 3
  צפו בהבעות הפנים של הסוס שלכם. סוסים יכולים ליצור מגוון הבעות פנים בתגובה לסביבתם. לעיתים קרובות, שינויים בהבעת הפנים של הסוס מלווים בשינויים אחרים בשפת הגוף.
  • הסנטר ו / או הפה של הסוס שלך ייפול כאשר הוא מרגיש רגוע או ישנוני.
  • תלתל של השפה העליונה מעיד על תגובת הפלהנים. אף על פי שזה נראה לאנשים מצחיק, התגובה הפלמית היא דרך שימושית לסוסים לפרש ריחות לא מוכרים בסביבתם. על מנת להציג את תגובת הפלמנים, סוסך יאריך את צווארו, ירים את ראשו, יישאף ויפגל את שפתו העליונה לאחור ותחת עצמה; השיניים העליונות והחניכיים של הסוס שלך ייחשפו כשהוא עושה זאת.
  • סייחים, גמלים (שנגמלו לאחרונה מאמם) וצעירים כנועים יכתשו שיניים כדי לוודא שסוסים מבוגרים לא יפגעו בהם. הם יעשו זאת על ידי הרמת צוואר תחילה ודחיפת ראשם החוצה. לאחר מכן הם יסלסלו את שפתיהם העליונות והתחתונות כדי לחשוף את כל השיניים, ולחצו שוב ושוב על שיניהם. תשמע רעש לחיצה קטן אם הסוס שלך עושה זאת.
בעיטה בסוס עלולה לגרום לפציעה קשה
אם אתה רואה את הסוס שלך עושה זאת, חזור למרחק בטוח; בעיטה בסוס עלולה לגרום לפציעה קשה.

שיטה 2 מתוך 3: הבנת רגלי הסוס, היציבה והקול שלך

 1. 1
  התבונן מה עושה הסוס שלך ברגליים. סוסים ישתמשו בגבם וברגלם הקדמית בדרכים שונות כדי לציין את הרגשתם. סוסים יכולים לגרום לפציעות קשות ברגליים שלהם, ולכן ההבנה כיצד הסוס שלך משתמש ברגליו כדי לתקשר תהיה חשובה מאוד לביטחונך האישי.
  • הסוס שלך יכפות או יטביע את האדמה ברגליו הקדמיות כאשר הוא מרגיש חסר סבלנות, תסכול או אי נוחות.
  • רגליים קדמיות משובצות (פרושות) מעידות על כך שהסוס שלך מתכונן לרוץ או להבריח. זה יכול גם להיות שלסוס שלך יש בעיות רפואיות שמונעות ממנו לעמוד כמו שצריך; הווטרינר שלך יהיה צורך לאבחן את הסיבה הבסיסית.
  • הרמת רגל קדמית אחת או רגל אחורית מסמנת איום. אם אתה רואה את הסוס שלך עושה זאת, חזור למרחק בטוח; בעיטה בסוס עלולה לגרום לפציעה קשה.
  • הסוס שלך עלול להזיז את רגלו האחורית על ידי הנחת קצה פרסתו על הקרקע והנמכת ירך. זה מצביע על כך שהוא רגוע.
  • לפעמים הסוס שלך יעסוק בהתנהגות של באקינג, וזה כאשר הוא מרים את רגליו האחוריות באוויר. זו לעיתים קרובות התנהגות שובבה (שלעתים מלווה בנאמנות וצווחות), אך יכולה גם להצביע על חוסר וודאות ופחד, במיוחד אם רוכבים עליו בפעם הראשונה.
  • גידול זו התנהגות דו צדדית נוספת. זה יכול לאותת על שובבות בסייחים בשטח, אבל אם זה סוס זועם במצב לחימה, זה יכול להיות סימן לפחד כאשר הסוס לא יכול לברוח מהמצב.
 2. 2
  הסתכל על היציבה הכוללת של הסוס שלך. אתה יכול להבין איך הסוס שלך מרגיש על ידי התבוננות בו בכללותו כדי לראות כיצד הוא נע ועומד. לדוגמא, אם גב הסוס שלך מורם, הוא עלול להיות כואב מכך שהאוכף יהיה עליו זמן רב.
  • שרירים קשיחים ותנועות נוקשות יכולים לגרום לכך שהסוס שלך עצבני, לחוץ או סובל מכאבים. אם אינך בטוח מדוע הסוס שלך נראה נוקשה או נוקשה, הווטרינר שלך יכול לערוך בדיקות התנהגותיות ורפואיות שונות (בדיקת שיניים, בדיקת צליעה) כדי לקבוע את הסיבה.
  • רעד הוא סימן לפחד. הסוס שלך עשוי לרעוד עד כדי רצון לרוץ או להילחם. אם הוא עושה זאת, תן לו הרבה מקום וזמן להירגע. יתכן שיהיה צורך להסיר ממנו רגישות לפחד שלו; הביהביוריסטית וטרינרי מנוסה יכול לעזור לסוס שלך להתגבר על פחדיו.
  • הסוס שלך עשוי להניף את החלק האחורי שלו כדי להצביע על כך שהוא מתכונן לבעוט; להתרחק במהירות אם הוא מתחיל לעשות זאת. אם הסוס שלך הוא נקבה, היא עשויה להניף את החלק האחורי שלה כדי להצביע על כך שהיא חמה ומנסה למשוך את תשומת ליבו של סוס זכר.
 3. 3
  הקשיבו לאילו רעשים הסוס שלכם משמיע. לסוסים יש מגוון רעשים שהם ישמיעו כדי לתקשר בין דברים שונים. הבנת המשמעות של רעשים שונים אלה תעזור לך להבין טוב יותר מה סוסך מנסה לתקשר איתך ועם סוסים אחרים.
  • הסוס שלך ישכב מכמה סיבות. הוא עשוי לשכנע כדי להצביע על חרדה או מצוקה; זה יהיה צליל גבוה מאוד ויכול להיות מלווה בזנב מונמך ובאוזניים מהבהבות. הוא עשוי גם לשכוח להכיר בנוכחותו. שכנה בטוחה תישמע כמו באגל ותלווה בזנב מעט מורם, אוזניים מנוקדות קדימה.
  • ניקר הוא צליל רך וגרוני. כדי להשמיע צליל זה, הסוס שלך ישמור על פיו סגור תוך הפקת הצליל ממיתרי הקול שלו. סוסה תשתמש מתישהו בצליל זה עם סייחיה. הסוס שלך עשוי להשמיע את זה גם כשהוא יודע שזה כמעט זמן האכלה. זה בדרך כלל צליל ידידותי.
  • צווחות יכול להיות מפגן של איום. שני סוסים שנפגשים זה עם זה בפעם הראשונה עשויים לצווח זה על זה. צווחות יכול להיות גם סימן למשחקיות, כמו למשל כאשר הסוס שלך מתנשא.
  • הסוס שלך נוחר על ידי שאיפה מהירה ואז נשיפה דרך אפו. עם הצליל הזה הוא יכול לסמן שהוא נבהל כשחיה אחרת התקרבה אליו יותר מדי. הוא יכול גם לציין שהוא מתרגש ממשהו. היה מודע לכך שפעולת הנחירה יכולה לגרום לסוסים לעבוד יותר; יתכן שתצטרך להרגיע אותו אם זה יקרה.
  • בדיוק כמו אנשים, הסוס שלך נאנח להביע הקלה ורגיעה. האנחות שונות עבור כל רגש: שאיפה עמוקה של הקלה, ואז נשיפה איטית דרך האף או הפה; ראש מוריד הרפיה עם נשיפה המשמיעה רעש מתנפנף.
  • גניחות יכולות להצביע על דברים שונים. לדוגמא, הסוס שלך עלול להיאנח אם הוא סובל מכאבים במהלך הרכיבה (למשל, נחיתה קשה לאחר קפיצה על גדר, רוכבו דופק בכבדות באוכף). הוא עשוי גם לגנוח כשהוא מתאמן בשמחה ללא כאב. נאנק יכול גם להצביע על בעיות רפואיות חמורות יותר, כגון עצירות או כאבי קיבה כתוצאה מכיבים. אם אתה מתקשה לקבוע מדוע הסוס שלך נאנק, התייעץ עם מומחה לסוסים.
תשומת לב לעיני הסוס שלך תעזור לך להבין איך הסוס שלך מרגיש (למשל ערני
תשומת לב לעיני הסוס שלך תעזור לך להבין איך הסוס שלך מרגיש (למשל ערני, ישנוני) בכל רגע נתון.

שיטה 3 מתוך 3: הבנת הראש, הצוואר והזנב של הסוס שלך

 1. 1
  צפה איך הסוס שלך ממוקם בראשו. כמו בחלקים אחרים בגוף הסוס, הסוס שלך יניע את ראשו בדרכים שונות בהתאם להרגשתו. מיקום ראשו מסמן מגוון מצבי רוח.
  • אם הסוס שלך מרים את ראשו גבוה, הוא מראה שהוא ערני וסקרן.
  • ראש וריד יכול להיות כמה דברים שונים. זה יכול להיות שהסוס שלך קיבל מצב או פקודה מסוימים. זה יכול גם להיות שהסוס שלך בדיכאון, מה שעלול לדרוש עיבוד נוסף מהווטרינר שלך.
  • אם הסוס שלך מפלש את ראשו (מוריד מעט את ראשו ומניע את צווארו מצד לצד), הוא מראה סימני תוקפנות. אם אפשר, הסר את הסוס שלך מכל מה שמחמיר אותו. אם אינך יכול לעשות זאת בבטחה, התרחק ככל האפשר מהסוס שלך עד שהוא יירגע. אם הוא הולך או רץ בזמן שהוא עושה זאת, הוא מנהיג שמנסה להזיז את העדר שלו. דע שכאשר הוא עושה זאת לאנשים, הוא רואה בהם נמוכים יותר ואת עצמו כמנהיג.
  • הסוס שלך עשוי לסובב את ראשו כדי להביט לאחור בצלע שלו, מה שעלול להצביע על אי נוחות בבטן או סתם גירוד. זו לא סיבה לדאגה אלא אם כן היא חוזרת על עצמה ונראה שהיא מלווה בנשיכות.
 2. 2
  שימו לב איך הסוס שלכם מזיז את זנבו. הסוס שלך ישחיל את זנבו מסיבות מאשר להחליף זבובים או חרקים. למרות שתנוחת הזנב הטבעית יכולה להשתנות מגזע, ישנם כמה תנוחות זנב הנפוצות בגזעים.
  • בנוסף להחלפת מזיקים מטרידים, גם זנב זנב יכול להצביע על תסיסה ויכול להוות אזהרה לסוסים אחרים לשמור על מרחק. אם הסוס שלך נסער, הוא יעבור את זנבו במהירות ובאגרסיביות יותר מאשר אם היה מחליף מזיקים. לעשות זאת תוך כדי התרחקות מסוס שעבר לגור פירושו שהם נכנעו למנהיג, אך אינם מרוצים מכך.
  • הסוס שלך לעתים קרובות מרים את זנבו כשהוא מרגיש שמח ודרוך. בסייחים, זנב המונח גבוה מעל הגב יכול להצביע על שובבות או אזעקה.
  • אם זנב הסוס שלך מהודק כלפי מטה, הסוס שלך עלול לחוות אי נוחות מסוימת, כמו זבוב על צדו התחתון או עשוי להיות לא נוח עם מעשיך.
 3. 3
  התבונן כיצד נראה ומרגיש צוואר הסוס שלך. הסוס שלך יחזיק את צווארו בדרכים שונות כדי להעביר אם הוא מרגיש מתוח, נינוח וכו '. הכרת תנוחות הצוואר השונות הללו תעזור לך להבין טוב יותר את שפת הגוף של הסוס שלך.
  • אם צוואר הסוס שלך נמתח והשרירים שמתחת לצווארו מרגישים רפויים, זה יכול להצביע על כך שהוא נינוח ומאושר.
  • אם השרירים שמתחת לצוואר הסוס שלך מרגישים מתוחים, סביר להניח שהסוס שלך מרגיש לחוץ ואומלל.

טיפים

 • זכרו כי הבעת פנים או פעולה אחת, כמו הטלת רגליים, יכולה להיות משמעות רבה.
 • אם זה סוס וזה מראה שפת גוף כלשהי של תוקפנות אתה צריך להרחיק אותו ממך, כי אם לא, הוא יחשוב שהוא הבוס שלך. אתה חייב להיות אסרטיבי לגרום לו או לה להבין שאתה הבוס והם לא.
 • אם אינך בטוח מה סוסך מנסה לומר לך, התייעץ עם מומחה לסוסים שיעזור לך להבין טוב יותר את שפת הגוף של הסוס שלך.
 • הבנת האופן שבו הסוס שלך מתקשר ייקח זמן מה, אך יושקע זמן רב כדי שתוכל לדעת מה סוסך מנסה לומר.
 • השקיעו זמן פשוט בצפייה בסוס שלכם מרחוק. זה יעזור לך לקבל הבנה טובה יותר של איך הסוס שלך משתמש חלקי גוף ספציפיים, ואת חלקי גוף במקביל, כדי לתקשר.
 • סוסים הם חיות טרף וככל הנראה יראו בך טורף. מכיוון שהם חיות כל כך גדולות, הכרת שפת הגוף המציינת מתי סוסך חש מאוים או בסכנה תסייע בהגנה מפני פציעות.
התייעץ עם מומחה לסוסים שיעזור לך להבין טוב יותר את שפת הגוף של הסוס שלך
אם אינך בטוח מה סוסך מנסה לומר לך, התייעץ עם מומחה לסוסים שיעזור לך להבין טוב יותר את שפת הגוף של הסוס שלך.

אזהרות

 • סוס זועם, עצבני או מפחד יכול להיות מסוכן ולגרום לפציעה גופנית חמורה. שים תמיד את בטיחותך במקום הראשון.
 • הסוסים המסוכנים ביותר הם לעתים קרובות אלה שהיו תינוקות כסייחים. הם לא יודעים שהם חזקים יותר מבני אדם ורגילים להניח עליהם, לקפוץ ולדחוף אנשים. סוסים אלה אינם מבינים מכיוון שההתנהגות התחזקה במהלך הילדות והם יודעים שהם לא מנסים לפגוע באף אחד. כמה סוסים זכרים כאלה אפילו ינסו לעלות על אדם תמימי. אנא נזהר ביותר בעת אינטראקציה עם סוסים מרקע זה.
 • זכרו שאימון הוא תהליך, לא אירוע; במובנים רבים יותר כמו ללמוד לדבר מאשר ללמוד להוסיף. אפשר לומר שהם ילמדו להוסיף ביום הזה, אך איש אינו יכול לומר שילמדו לדבר ביום זה. אנשים פשוט מתקדמים עד שהם מבינים פתאום שהם מדברים. מתי השתלטת בשפה הראשונה שלך? קשה לומר. אבל אני בטוח שבית ספר יכול לתת תאריכים מסוימים עליהם למדת להוסיף. למדו את כישורי הסוס שלכם כמו שאנשים מלמדים תינוקות לדבר.
 • סוס שתמיד קופץ ואוחזר הוא השתקפות של אימוניו. מומלץ להישאר עם יסודות עד שהוא שולט בזה, ואז לאט לאט להחזיר את הרכיבה.
 • קסדה עשויה למנוע כמה פציעות, אך אינה יכולה להגן מפני הכל. למעשה, הם לעיתים קרובות מעוררים פזיזות מוגזמת מדי שיכולה לגרום לאנשים לעסוק בהתנהגות שעולם לא עשויים לחלום עליה בנסיבות רגילות. זה בסדר, אפילו מומלץ לחבוש קסדה, אך על הרוכבים להקפיד להישאר מציאותיים לגבי רמת היכולת שלהם ושל הסוסים שלהם.

שאלות ותשובות

 • מדוע הסוס שלי מחטט בזנבו כשאני רוכב עליו? הוא לא סוחף או רודף אחרי זבובים.
  ייתכן שתרצה לבדוק אם אוכף הסוס שלך מתאים כראוי. אם האוכף נדחף לכוכב הגבוה שלו, זה עלול לגרום לו כאב. אולי גם אתה מעוניין להתקשר לכירופרקטור סוסים כדי לבדוק את גבו. אולי גם הסוס שלך משטף את זנבו בשביל הכיף.
 • איך אוכל לרכוש אמון של סוס?
  כמו כל סוס שלא בטוח בסביבתו, הסוס שלך עשוי להיות קצת עצבני בפעמים הראשונות שאתה ניגש אליו. הקל על הסוס לאט, תן לו להריח אותך, ללטף אותו ותן לו פינוקים. לאחר זמן מה של עשיית השגרה הזו, תתחיל לזכות באמון הסוס. פשוט זז לאט, וקח את הזמן שלך.
 • מדוע הסוס שלי מצווח ומרים את רגלו הקדמית כשהוא פוגש סוס?
  זה כנראה רק מתח רגיל שיש לסוסים כשהם פוגשים סוסים חדשים. זה יכול לקרות גם אם הסוס שלך הוא סוסה והיא חמה.
 • אתה יכול לדעת אם הסוס שלך משוגע דרך הזנב שלו?
  כן. אם הסוס שלך עובר או מסובב את זנבו (ולא רק כדי להדוף זבובים), הוא כנראה די כועס או נסער.
 • מה הפירוש כאשר הסוס שלי מטלטל את ראשו קדימה בזמן שאני רוכב עליו?
  אולי זה בגלל שאתה מושך את המושכות יותר מדי, יותר מדי זמן או חזק מדי.
 • מה הפירוש של סוס בתשחץ או מלקק אותך?
  הם עשויים לחפש פינוקים או תשומת לב.
 • מה עלי לעשות אם אני מרגיש שסוס ממש לא אוהב אותי ואולי רוצה לפגוע בי?
  לעולם אל תתקרב לצד העיוור שלו, התרחק מהפרסות והפה שלו ותזכה באמונו. היו סבלניים אך איתנים.
 • מה הפירוש של סוס בתשחץ או ללקק אותי?
  זה בדרך כלל אומר שהסוס שלך אוהב אותך ומרגיש בנוח סביבך.
 • איך אדע אם יש לי אמון על הסוס שלי?
  אם הסוס שלך סומך עליך, הוא או היא יהיו רגועים סביבך, ויתנו לך לעשות הכי הרבה איתו או אותה.
 • מה אם אוזן אחת ננעצת קדימה ואחת אחורה?
  הסוס עירני ומקשיב לסביבתו.

תגובות (14)

 • chadrickhermist
  פשוט שמח שאני יכול להבין את הסוס שלי הרבה יותר עכשיו ואנחנו סוף סוף יכולים לעבוד כאחד.
 • amueller
  מאמר זה הגיוני מאוד ועוזר לי להבין את הסוסים שלי הרבה יותר טוב!!
 • millerkeith
  מאוד שימושי בניסיון להבין סוסה בת 7 שנים.
 • alf54
  סלסול השפה העליונה עזר לי ביותר! תודה.
 • rschimmel
  זה עוזר לי להבין מדוע הוא פועל כמו שהוא פועל.
 • jamir30
  אני מאוד אוהב את זה. ידידי ואני עובדים בחוות סוסים ויש הרבה מה שקורה שם, אז אזכור את כל אלה.
 • leannewatson
  זה עזר לי להבין מה הסוס שלי מנסה להגיד לי.
 • fhilll
  מאוד עוזר, גורם לי להרגיש בטוח יותר סביב סוסים.
 • baronnienow
  התמונות אהבתי, הן היו מאוד מועילות. תודה.
 • henry96
  קל לקריאה והתמונות מדויקות.
 • cturner
  פשוט וקל להבנה.
 • grahamnatasha
  גרפיקה וטקסט פשוטים וברורים עזרו לטירון השלם הזה, תודה.
 • elva69
  זה עזר לי להיות מודע יותר לאופן שבו סוס מרגיש.
 • ullrichalek
  כל המידע היה מדהים ועזר לי מאוד!
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail